Prowadzenie działalności gospodarczej nie może odbywać się bez tworzenia różnorodnych zestawień. Niektóre wymagane są przez organy skarbowe, a inne mają na celu jedynie ocenę takich parametrów jak obroty, czy bilans w skali roku. Funkcję kontrolną oraz informacyjną pełni zestawienie obrotów i sald. Rewizor, czyli jeden z najpopularniejszych programów wspierających księgowość pozwala na łatwe wygenerowanie takiego zestawienia. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Kiedy potrzebne jest zestawienie obrotów i sald w Rewizorze?

Zestawienie obrotów i sald w Rewizorze to dokument generowany przynajmniej raz w miesiącu. Przy dużych i skomplikowanych organizacyjnie przedsiębiorstwach można rozliczenie przeprowadzać częściej, jednak w podobnych odstępach czasu. Jest to zestawienie wszystkich kont księgowych o charakterze syntetycznym. Wykazuje się w nim bilans i obroty na danym koncie w wybranym okresie. Jest to potrzebne do rozliczenia i dodatkowo pełni funkcję informacyjną. 

Każde zestawienie obrotów i sald w Rewizorze oraz innych programach musi zawierać wykaz wszystkich kont księgowych wyszczególnionych po symbolu lub nazwie. Każde konto musi zawierać saldo w momencie otwarcia, obroty za wybrany okres i dodatkowo obroty narastająco od początku roku. Całość kończą salda na koniec danego rozliczenia.

Zestawienie obrotów i sald w Rewizorze - jak to zrobić?

Nie musisz mieć wielkiego doświadczenia w księgowości, aby wykonać  zestawienie obrotów i sald w Rewizorze. Ten program pozwala na intuicyjne wygenerowanie właściwego zestawienia. Wystarczy, że wybierzesz zakładkę Zestawienie, a następnie po prawej stronie panelu ZSO zwykłe. Następnie z górnego panelu wybierasz opcję Zakres kont i w pojawiającej się tabelce zaznaczasz Wszystkie. Po chwili otrzymasz odpowiednie zestawienie. 

Jeśli będziesz miał już przed sobą zestawienie obrotów i sald z Rewizora, pora na analizę jego treści. Program daje Ci ogromne możliwości analizowania danych, co będzie pomocne w szukaniu oszczędności lub usprawnieniu działania firmy. Wystarczy, że wybierzesz Konta - Plan kont, zaznaczysz wybrane konto i prawym przyciskiem myszy wywołasz tabelkę, w której znajduje się komenda Informator. Możesz analizować całe zestawienie, poszczególne konta, a także stany za wybrany okres. 

Pomoc przy zestawieniu obrotów i sald dla Rewizora

Wygenerowanie i analiza zestawienia obrotów i sald w Rewizorze wydają się łatwe, jednak w pewnym momencie mogą generować wątpliwości. Gdzie szukać pomocy? Jeśli wybierzesz oprogramowanie Rewizor dostępne w chmurze od CloudPort, otrzymasz w pakiecie pomoc techniczną. Pozwoli Ci to rozwiać wątpliwości i skutecznie przejść przez ten etap rozliczenia. Teraz możesz skorzystać z wersji testowej oprogramowania. Sprawdź przez 30 dni bez zobowiązań, jak prowadzi się rozliczenia z dowolnego urządzenia mobilnego.