Podstawy

Gdzie przechowywać firmowe dane – w biurze czy w chmurze?

Gdzie przechowywać firmowe dane – w biurze czy w chmurze?
Przechowywanie informacji w czasach, w których coraz więcej pracowników ma możliwość pracy zdalnej, wymaga nowych rozwiązań. Chmury wpisują się w ten trend idealnie, ponieważ gwarantują nieograniczony dostęp do danych oraz ich bezpieczeństwo.

Żyjemy w czasach, w których trudno sobie wyobrazić firmę funkcjonującą bez komputerów i odpowiedniego oprogramowania wspomagającego prowadzenie działalności. To właśnie na naszych komputerach gromadzimy ogromne ilości danych, takich jak faktury, dane osobowe pracowników, stany magazynowe czy bazy kontaktów do kontrahentów. Gdy niespodziewanie nasz komputer odmawia posłuszeństwa lub zabraknie prądu, niektóre firmy są zmuszone do zatrzymania swojej działalności na długie godziny. W związku z tym, warto się zastanowić, gdzie i w jaki sposób powinniśmy przechowywać najważniejsze informacje, dane i aplikacje, które są kluczowe dla naszej codziennej pracy. 

 

Przechowywanie danych - wybór rozwiązania

Wybór odpowiedniego rozwiązania w dużej mierze determinuje profil firmy oraz charakter przechowywanych danych, dlatego przed podjęciem decyzji konieczne jest przeprowadzenie analizy naszych potrzeb i dostępnych możliwości.

Do tej pory większość firm w celu przechowywania swoich danych, utrzymywania aplikacji i systemów, tworzyła osobny dział IT oraz umieszczała całą infrastrukturę do tego potrzebną w swojej siedzibie. Takie podejście ma swoje zalety, zwłaszcza jeśli firma operuje sporą ilością danych poufnych, musi ona zadbać o najwyższe standardy bezpieczeństwa. To rozwiązanie sprawdza się również, jeżeli zdecydowana większość zatrudnionych pracuje tylko w biurze firmy i dostęp do danych z zewnątrz nie jest potrzebny. Jednak aktualnie coraz więcej firm działa w bardziej rozproszony sposób: sporo osób pracuje w delegacjach, część pracowników - zdalnie lub hybrydowo, a inni potrzebują dostępu do danych o każdej porze dnia i nocy w razie kontaktu kontrahenta przebywającego w innej strefie czasowej.

Tutaj z pomocą przychodzą rozwiązania chmurowe.

 

Dane i aplikacje w chmurze

Umieszczenie danych i aplikacji firmy w chmurze, np. w Subiekt GT pozwala na zdalny dostęp z dowolnego urządzenia podłączonego do Internetu z różnych miejsc na ziemi, o każdej porze dnia i nocy. Takie rozwiązanie jest również ekonomiczne -  pozwala uniknąć ogromnych nakładów finansowych na własne działy IT, które rozbudowują się wraz z rozwojem firmy i generują coraz większe koszty. W chmurze problemem nie jest wdrożenie czy utrzymanie takiego rozwiązania w firmie, ponieważ wszystkim zajmuje się usługodawca. Każdy pracownik dzięki temu rozwiązaniu może otrzymać dostęp do wspólnych danych lub aplikacji - nie musi jechać do siedziby firmy, aby z nich korzystać. 

Ważnym aspektem korzystania z usług chmurowych jest skalowalność. Przedsiębiorstwa mogą łatwo dostosować swoje zasoby chmurowe do zmieniających się potrzeb, zwiększając lub zmniejszając przestrzeń przechowywania danych w zależności od wymagań. To eliminuje konieczność inwestowania w drogie infrastruktury lokalne i umożliwia elastyczną rozbudowę zasobów w miarę rozwoju organizacji.

Warto podkreślić, że hosterzy chmurowi zapewniają zaawansowane funkcje zabezpieczeń, które są niezbędne w dobie rosnącego zagrożenia cybernetycznego. Inwestują znaczne zasoby w ochronę danych, stosując szyfrowanie, wielopoziomowe uwierzytelnianie i systemy monitorowania, aby zapewnić pełne bezpieczeństwo przechowywanych informacji. Chmury są również często lepiej zabezpieczone niż standardowe serwery w biurze, z uwzględnieniem szyfrowania danych i systemów monitorowania. Dodatkowo, w przypadku awarii sprzętu lub sytuacji awaryjnych, dane są bezpieczne i dostępne z innych lokalizacji.

Przechowywanie danych w biurze może dawać poczucie kontroli i bezpieczeństwa, zwłaszcza jeśli firma posiada odpowiednio zabezpieczone serwery. Jednak wiąże się to również z ryzykiem utraty danych w przypadku awarii sprzętu lub incydentu bezpieczeństwa. Korzystanie ze środowiska chmurowego przynosi korzyści nie tylko pracownikom, ale również całym organizacjom. Zapewniając płynny przepływ informacji i usprawniając współpracę zespołową, chmury przyczyniają się do zwiększenia efektywności i produktywności w miejscu pracy. Zainteresowanie usługami chmurowymi zatem stale rośnie. Według oficjalnych danych GUS, od 2022 roku rynek usług chmurowych powiększył się o ponad jedną trzecią, co oznacza, że nie jest to już technologia przyszłości, a teraźniejszości.

 

Czy chcesz dołączyć do grona przedsiębiorców korzystających z bezpiecznych i nowoczesnych rozwiązań? Skontaktuj się z nami, zagwarantujemy Twojej firmie bezpieczne przechowywanie danych w chmurze.


Zobacz inne artykuły