Zastosowania rozwiązań chmurowych w firmie pod różnymi kątami omówiliśmy w tekstach poprzednich - teraz przyszedł czas na konkrety. Omówimy przypadek klienta, aby krok po kroku zobrazować. Jak zastosowania chmurowe moją usprawnić działanie także Twojej firmy. Jakiś czas temu zgłosiła się do nas firma z branży modowo - odzieżowej, rozwijająca się w błyskawicznym tempie - sklep Pan Tu Nie Stał, która potrzebowała zaawansowanego informatycznie systemu, usprawniającego system sprzedażowy. Zacznijmy jednak od początku…

 

Mały sklep internetowy, czyli jak to się zaczęło

Pan Tu Nie Stał to rodzinny interes, który zaczął się od sprzedaży wysokiej jakości ubrań jedynie online, w sklepie internetowym, co w dzisiejszych czasach jest prostym i korzystnym finansowo rozwiązaniem. Z czasem marka zaczęła być rozpoznawalna na skalę regionalną i ogólnopolską, dlatego właściciele postanowili utworzyć sklep stacjonarny, w którym klienci mogliby obejrzeć, dotknąć i co ważniejsze, przymierzyć ubrania. Dynamiczny rozwój skutkował założeniem kolejnych dwóch sklepów stacjonarnych. Tutaj zaczęły pojawiać się problemy natury technicznej - w jaki sposób zorganizować sprawny, centralny system sprzedaży, obejmujący zarówno sklep internetowy, jak i oddziały stacjonarne?

 

oprogramowanie księgowe dla małych firm

Dwie drogi do utworzenia systemu sprzedażowego najwyższej klasy

Rejestrowanie transakcji, monitorowanie stanów sprzedaży, obsługa zamówień i planowanie dostaw w sklepie internetowym i kilku stacjonarnych to nie lada wyzwanie - konieczne jest wsparcie w postaci rozbudowanego, wielofunkcyjnego systemu informatycznego. Taki system w swojej firmie, nie tylko handlowej, można stworzyć na dwa sposoby: zainstalowanie oprogramowania wraz z całym sprzętem istniejącym fizycznie w siedzibie firmy - czyli zakup serwera, sprzętu sieciowego i dodatkowego uposażenia wszystkich stanowisk komputerowych wraz z wykupieniem licencji na dane oprogramowanie i zainstalowanie go na każdym komputerze, a także zadbanie o sprawny system tworzenia kopii zapasowych (na wypadek awarii systemu) oraz sposób drugi - czyli wykupienie oprogramowania w wirtualnej chmurze, dostępnej online.

 

Dlaczego oprogramowanie w chmurze, a nie lokalny serwer?

Właściciele Pan Tu Nie Stał zdali się na doradztwo specjalistów - dostawcy ITMation i wybrali oprogramowanie w chmurze. Było to idealne rozwiązanie, ponieważ nie wymagało zakupienia drogiego sprzętu wraz z serwerownią, która potrzebowałaby stałej obecności informatyka i tym samym utworzenia działu IT, minimum jednoosobowego. Małym i średnim firmom, niezależnie od wysokości zysków, rozwiązanie tradycyjne się nie opłaca - w jakim celu zakładać całą infrastrukturę informatyczną, skoro można wybrać wygodne i tanie oprogramowanie w chmurze? Wybór padł na jeden z najpopularniejszych i wszechstronnych programów sprzedażowych - Subiekt GT, który notabene idealnie integrował się z posiadaną już przez sklep platformą e-commerce do sprzedaży produktów przez internet - Shoplo. Poza tym za wyborem oprogramowania w chmurze przemawiał także szereg innych czynników. Niska cena usług dostawcy chmur obejmuje brak początkowego, większego wkładu finansowego - płatność jest stała, miesięczna i nie wymaga zakupu drogiego sprzętu na starcie. Centralny system zarządzania sprzedażą jest wygodny - potrzebne jest jedynie połączenie z Internetem, aby zalogować się do programu z różnych urządzeń i miejsc, oraz bezpieczny - awarie w systemie chmurowym są naprawiane błyskawicznie, nad czym czuwa całodobowy zespół fachowców, przezroczysty dla klienta - wiele usterek jest naprawianych, zanim klient zorientuje się, że istnieje jakikolwiek problem. Rozbudowanie firmy poprzez np. otwarcie nowego punktu sprzedaży to koszt dokupienia kolejnej licencji i utworzenia konta dla nowego użytkownika w systemie. Subiekt w wersji chmurowej jest dostępny przy pomocy wszystkich systemów operacyjnych - pracownicy Pan Tu Nie Stał korzystają z komputerów Apple MacBook, na których tradycyjna wersja Subiekta, działająca tylko na Windowsie, nie byłaby w stanie funkcjonować.

Sklep, który dzisiaj cieszy się ogromną popularnością i sukcesywnie się rozwija, funkcjonuje w chmurze podobnie jak mnóstwo większych i mniejszych polskich firm. Oprogramowania chmurowe to obecnie standardowe rozwiązania w biznesie, dzięki którym wielu przedsiębiorców prosperuje efektywnie i zyskownie, o czym świadczy przykład sklepu Pan Tu Nie Stał. Nie zastanawiaj się dłużej - przenieś swoja firmę do chmury.

Sprawdź darmowe demo Subiekta GT w chmurze