Chmura w biznesie

Comarch Optima - przeniesienie na inny komputer

Comarch Optima - przeniesienie na inny komputer
Comarch Optima - przeniesienie na inny komputer

Systemy ERP dla firm od początku istnienia pomagają zarządzać biznesem w sposób holistyczny. Wielopoziomowość funkcji sprawia, że łatwo dopasujesz je do konkretnej wielkości i specyfiki firmy. Zwłaszcza jeśli wymieniasz sprzęt na nowy i chcesz zachować program oraz zebraną dotychczas bazę danych. Poznaj system Comarch Optima. Przeniesienie na inny komputer całego oprogramowania stanowi tylko formalność. Z naszym poradnikiem zmiany okażą się prostsze, niż myślisz!

Comarch Optima - przeniesienie na inny komputer krok po kroku

Transfer systemu ERP na inny komputer nie musi być wyzwaniem. Jeśli chodzi o Comarch Optima, przeniesienie na inny komputer całego oprogramowania wymaga kompetencji. Zalecamy zacząć pracę od podstaw. Podstawową kwestią jest zrobienie kopii baz. Najlepszym rozwiązaniem jest utworzenie kopii bezpieczeństwa bazy konfiguracyjnej na starym komputerze.  Kolejny krok to instalacja Comarcha ERP Optima na nowym sprzęcie. Po uruchomieniu systemu należy utworzyć bazę konfiguracyjną. Następnie należy uruchomić Comarch Optima i czystą bazę konfiguracyjną. Po instalacji silnika SQL należy zainstalować poprawki do SQL. Zalecamy zadbać o wszelkie aktualizacje na systemie Windows, które powinno się ustawić przed instalacją Comarch Optima. Przeniesienie na inny komputer systemu będzie wówczas bardziej efektywne. Jeśli chodzi o funkcje e-pracownik nie trzeba konfigurować ich od nowa. Ustawienia powinny być zapamiętane i przypisane do danego konta. Na nowym stanowisku trzeba także zainstalować Menedżer Kluczy, który podobnie jak Comarch SQL Migrator można pobrać na stronie producenta. 

W czym pomoże Comarch SQL Migrator ?

W sytuacji, w której firmowych baz danych jest wiele, należy skorzystać z narzędzia o nazwie Comarch SQL Migrator, czyli migratora baz danych. Narzędzie jest darmowe i można je szybko pobrać ze strony producenta. Poza możliwością instalacji serwera SQL Migrator posiada funkcję archiwizacji wszystkich baz danych. Comarch SQL Migrator należy uruchomić na komputerze, na którym jest zainstalowany serwer SQL, ponieważ system nie daje możliwości dokonania operacji na stanowiskach sieciowych. Z całą pewnością Migrator to przydatne narzędzie. Na początku zalecamy uruchomić Optime i stworzyć bazę testową, generując plik cnd_operator. Dopiero w kolejnym kroku zaleca się odtworzenie baz z wykorzystanie Comarch SQL Migrator. Polecamy zapoznać się z tym programem i skorzystać z jego bogatej funkcjonalności.

Co zrobić jeśli nie zmieniamy serwera?

Przeniesienie całego systemu z serwerem MicrosoftSQL jest znacznie bardziej wymagające niż przeniesienie systemu bez serwera. Jeśli chcesz zająć się tylko swoim systemem, wystarczy zainstalować oprogramowanie, a następnie podłączyć się do drugiego komputera, który będzie spełniał rolę serwera. Jeśli chodzi o samą instalację, jest ona intuicyjna i przebiega w sposób standardowy. Ponadto na stronie producenta można znaleźć wiele wskazówek dotyczącej sprawnej implementacji Comarcha na komputerze oraz instrukcja założenia bazy danych. 

Dlaczego warto postawić na Comarch Optima?

Prowadzenie firmy wymaga dziś stosowania odpowiednich narzędzi bardziej niż kiedykolwiek. Odpowiednie systemy dla firm mogą zrewolucjonizować działanie przedsiębiorstwa, zwłaszcza jeśli chodzi o systemy ERP. Wiele osób korzysta dziś z Comarch Optima. Przeniesienie na inny komputer systemu jest konieczne również wtedy, gdy zdecydujesz się na przejście na rozwiązania chmurowe.

Coraz więcej osób korzysta z systemów w wersji cloud, ponieważ pozwalają one na wygodę, oszczędność, a także wysokie bezpieczeństwo. Oprogramowania czy też instalacja systemu to operacje, które warto wykonać, ze względu na jego szerokie zastosowanie systemu ERP. Comarch Optima to wielopoziomowe zarządzanie Twoją działalnością, z którego skorzystać mogą osoby na każdym stanowisku i szczeblu. W Polsce korzysta z niego ponad 70 000 firm z rozmaitych branż. Wypróbuj Comarch Optima u siebie.


Zobacz inne artykuły