Chmura w biznesie

Hostowanie systemów do zarządzania w chmurze – gdzie szukać partnera?

Hostowanie systemów do zarządzania w chmurze – gdzie szukać partnera?

Hostowanie systemów ERP w chmurze

System ERP z założenia ma usprawniać przebieg wszystkich procesów firmowych – są to między innymi sprawy kadrowe i płacowe, procesy sprzedażowe i zakupowe, komunikacja pomiędzy działami firmowymi czy komunikacja z klientem. Aby oprogramowanie do zarządzania przedsiębiorstwem mogło w 100% spełniać swoje przeznaczenie, musi wykorzystywać tak zwaną technologię chmurową. Aby móc korzystać z technologii chmurowej potrzebujemy partnera, który udostępni nam miejsce na zewnętrznych serwerach i zapewni pełne bezpieczeństwo i stałą dostępność do przechowywanych na nim firmowych danych. W tym miejscu pojawia się pojęcie hostingu.

Zobacz: Dlaczego warto przenieść usługi handlowe do chmury?

Hosting – co to takiego?

Hosting jest usługa polegająca na udostępnianiu przez firmę hostingową zasobów serwera – czyli miejsca na jego dyskach. Przestrzeń ta jest stale dostępna. W zależności od charakteru współpracy pomiędzy firmą hostingową a klientem może być to na przykład pamięć, w której przechowywane są pliki strony internetowej, dzięki czemu użytkownik internetu ma do niej stały dostęp. Jednak hosting nie kończy się wyłącznie na udostępnianiu przestrzeni serwerowej pod strony internetowe. 

Przestrzeń ta może być udostępniona na przykład firmom wdrażającym oprogramowanie firmowe. Dzięki temu firma korzystająca ze wdrożonego oprogramowania może przechowywać na udostępnionym serwerze (a konkretniej części jego dysku) dane takie jak dokumenty firmowe, a także obsługujący je system ERP oraz jego rozbudowane funkcje (w wielu wypadkach opracowane specjalnie pod kątem danego przedsiębiorstwa).

Bez hostingu nie byłoby więc mowy o technologii chmurowej – określenie to odnosi się właśnie do korzystania z plików, które dzięki hostingowi złożone są na zewnętrznych serwerach. Oczywiście nie muszą to być dane ogólnodostępne – na przykład w wypadku systemów ERP są one zabezpieczone i dostępne wyłącznie dla osób mających dostęp do określonej przestrzeni dyskowej. Udostępniona danej firmie przestrzeń, również może być wewnętrznie podzielona i zabezpieczona – przykładem tego jest działający w pełni online program Pulpit Kontrahenta enova360. Dzięki tej aplikacji klient danego przedsiębiorstwa ma dostęp do części danych (na przykład faktur czy oferty) są jednak to wyłącznie dane związane ze współpracą osoby, której udostępniono Pulpit a firmą udostępniająca.

Hostowanie systemów w chmurze dzięki Itmation

Hostowanie systemów zarządzania to delikatna dziedzina – nie ma tu miejsca na błędy, przerwy w dostępności do serwerów czy ryzyko włamania. Dlatego wracając do wspomnianej we wstępie współpracy – jeśli jako firma oferujemy programy mające za zadanie usprawnienie funkcjonowania przedsiębiorstwa poprzez wykorzystanie technologii chmurowej, to strzałem w kolano byłby z naszej strony wybór niesprawdzonego hosta odpowiedzialnego za interaktywność oferowanego przez nas oprogramowania.

Sprawdź także: Chmura. Czy ochroni przed czarnym łabędziem?

Itmation to firma dostarczająca kompleksowe usługi chmurowe dopasowane do każdej formy biznesu. Jest to polska firma z sektora IT, która od 2014 zapewnia bezpieczne, stabilne i bezawaryjne środowisko cyfrowe dla firm z wielu branż. Decydując się na wdrożenie takich systemów zarządzania jak enova365, kolejnym, naturalnym krokiem jest skorzystanie z pewnego zaplecza w postaci hostingu od Itmation. Dowiedz się więcej na temat cyfryzacji zarządzania firmą i ciesz się możliwością kontroli procesów firmowych z każdego miejsca na świecie!


Zobacz inne artykuły