Rynek IT pod kątem wydatków przeznaczonych na rozwój technologii związanej z chmurami przeanalizowała prestiżowa firma badawcza IDC (International Data Corporation), dostarczająca aktualnych informacji i usług rynkowych z zakresu technologii informatycznych i telekomunikacyjnych. Wyniki badań IDC wskazują, że w 2017 r. wydatki na budowanie i tworzenie nowych rozwiązań chmurowych sięgnęły 46,5 mld USD. Jest to bardzo wysoki skok (o 20,9%) w porównaniu do roku ubiegłego. Największy nakład finansowy - 65,3% został przeznaczony na chmury publiczne (public cloud), czyli dyski w chmurze, a 13% na chmury prywatne znajdujące się poza siedzibą firmy. 62,6% wydatków z prywatnych zostało przeznaczone na chmury hostowane w siedzibie firmy. Wzrost wydatków na chmury hostowane poza siedzibą firmy prognozowany jest na poziomie 12% rocznie, z czego 82,1% kosztów - na chmury publiczne.

 

Skąd tak rosnąca popularność chmur zlokalizowanych poza siedzibą firmy? Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa - włamanie lub spalenie serwera firmowego zaprzepaścić może prawie wszystkie posiadane dane. Chmury prywatne na systemy firmowe funkcjonujące poza jej siedzibą, zwiększają zatem ich bezpieczeństwo, a współcześnie to właśnie wszelkie dane mają największa wartość.

Zyski dla firm

Chmury można podzielić na trzy główne, najpopularniejsze sekcje, na które wydatki w 2017 r. znacząco wzrosły w stosunku do roku poprzedniego: infrastruktura sieciowa (switche Ethernet) - wzrost o 22,2%, platformy obliczeniowe (cloud computing) - wzrost o 22,1% i platformy storage (storage platform) - wzrost o 19,2%.

Sprawdź: polecenie przelewu subiekt

Wciąż jednak największe koszty w IT przeznaczone zostały na rozwiązania “tradycyjne”, czyli niezwiązane z chmurami online. Według danych IDC stanowiły one 57,2% wydatków w sferze IT. Aczkolwiek w tym obszarze zanotowano spadek w porównaniu do roku ubiegłego o 5%. Wniosek nasuwa się jednoznaczny - przy zachowaniu tych proporcji, wydatki na chmury niedługo prześcigną wydatki na tradycyjne rozwiązania IT. Gdy to tempo się utrzyma, już w 2020 r. technologie IT skupią się w głównej mierze na chmurach, a co za tym idzie - również większość firm zacznie właśnie w nich przechowywać swoje dane. Chodzi tutaj o specjalistyczne oprogramowania, aplikacje oraz wszelkiego rodzaju systemy informatyczne, z których obecnie korzystamy offline. Przeniesienie ich do chmury dostępnej online sprawi, że przestaną funkcjonować jedynie na jednym, danym komputerze, a dostęp do nich będzie możliwy poprzez sieć. Z jednego, głównego komputera, dostęp do chmury uzyska wielu użytkowników, bez potrzeby instalowania kilku albo kilkunastu programów na każdym pojedynczym komputerze. Brzmi znajomo? W tej chwili wiele przedsiębiorstw korzysta z wygodnych systemów w chmurze, a w ciągu kilku lat stanie się to standardem w większości firm.

Sprawdź: Subiekt GT na MAC OS