Chmura w biznesie

Wydatki na tradycyjne technologie IT spadają względem kosztów na chmury

Wydatki na tradycyjne technologie IT spadają względem kosztów na chmury

Rynek IT pod kątem wydatków przeznaczonych na rozwój technologii związanej z chmurami przeanalizowała prestiżowa firma badawcza IDC (International Data Corporation), dostarczająca aktualnych informacji i usług rynkowych z zakresu technologii informatycznych i telekomunikacyjnych. Wyniki badań IDC wskazują, że w 2017 r. wydatki na budowanie i tworzenie nowych rozwiązań chmurowych sięgnęły 46,5 mld USD. Jest to bardzo wysoki skok (o 20,9%) w porównaniu do roku ubiegłego. Największy nakład finansowy - 65,3% został przeznaczony na chmury publiczne (public cloud), czyli dyski w chmurze, a 13% na chmury prywatne znajdujące się poza siedzibą firmy. 62,6% wydatków z prywatnych zostało przeznaczone na chmury hostowane w siedzibie firmy. Wzrost wydatków na chmury hostowane poza siedzibą firmy prognozowany jest na poziomie 12% rocznie, z czego 82,1% kosztów - na chmury publiczne.

 

Skąd tak rosnąca popularność chmur zlokalizowanych poza siedzibą firmy? Przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa - włamanie lub spalenie serwera firmowego zaprzepaścić może prawie wszystkie posiadane dane. Chmury prywatne na systemy firmowe funkcjonujące poza jej siedzibą, zwiększają zatem ich bezpieczeństwo, a współcześnie to właśnie wszelkie dane mają największa wartość.

Chmury można podzielić na trzy główne, najpopularniejsze sekcje, na które wydatki w 2017 r. znacząco wzrosły w stosunku do roku poprzedniego: infrastruktura sieciowa (switche Ethernet) - wzrost o 22,2%, platformy obliczeniowe (cloud computing) - wzrost o 22,1% i platformy storage (storage platform) - wzrost o 19,2%.

Sprawdź: polecenie przelewu subiekt

Wciąż jednak największe koszty w IT przeznaczone zostały na rozwiązania “tradycyjne”, czyli niezwiązane z chmurami online. Według danych IDC stanowiły one 57,2% wydatków w sferze IT. Aczkolwiek w tym obszarze zanotowano spadek w porównaniu do roku ubiegłego o 5%. Wniosek nasuwa się jednoznaczny - przy zachowaniu tych proporcji, wydatki na chmury niedługo prześcigną wydatki na tradycyjne rozwiązania IT. Gdy to tempo się utrzyma, już w 2020 r. technologie IT skupią się w głównej mierze na chmurach, a co za tym idzie - również większość firm zacznie właśnie w nich przechowywać swoje dane. Chodzi tutaj o specjalistyczne oprogramowania, aplikacje oraz wszelkiego rodzaju systemy informatyczne, z których obecnie korzystamy offline. Przeniesienie ich do chmury dostępnej online sprawi, że przestaną funkcjonować jedynie na jednym, danym komputerze, a dostęp do nich będzie możliwy poprzez sieć. Z jednego, głównego komputera, dostęp do chmury uzyska wielu użytkowników, bez potrzeby instalowania kilku albo kilkunastu programów na każdym pojedynczym komputerze. Brzmi znajomo? W tej chwili wiele przedsiębiorstw korzysta z wygodnych systemów w chmurze, a w ciągu kilku lat stanie się to standardem w większości firm.

Sprawdź: Subiekt GT na MAC OS


Zobacz inne artykuły