Chmura w IT

Serwer wirtualny a czarny łabędź - dlaczego warto przenieść firmę do chmury?

Serwer wirtualny a czarny łabędź - dlaczego warto przenieść firmę do chmury?
Niespodziewana awaria serwera może spowodować ogromne zniszczenia danych firmowych. Nadejście czarnego łabędzia można jednak wyeliminować, przenosząc dane do chmury. O co w tym wszystkim chodzi?

Określenie czarnego łabędzia pewnie większości osób mówi niewiele - jest to termin zdefiniowany przez finansistę i filozofa Nassima Taleba, który tym wyrażeniem nazwał nieprzewidziane zdarzenie, mające duży, negatywny wpływ na gospodarkę i które, gdy już nastąpiło, wydawało się łatwe do przewidzenia (chociaż w rzeczywistości tak nie było). Czarnego łabędzia, opisującego głównie sytuacje gospodarcze, z powodzeniem można porównać do funkcjonowania przedsiębiorstwa, które jest narażone na różnorakie kryzysy niemal non stop - do najpowszechniejszych należą te, związane z technologiami lub systemami informatycznymi w firmie. Czy da się przewidzieć wszystkie? Z pewnością nie. Czy można się postarać, aby jak najwięcej z nich nie nastąpiło? Na to już mamy realny wpływ!

Sprawdź darmowe DEMO Subiekta GT

 

Serwer firmowy przyczyną nadejścia “czarnego łabędzia”?

Jednym z newralgicznych punktów w sieci komputerowej każdego przedsiębiorstwa jest serwer. To na nim znajdują się wszystkie dane oraz systemy zarządzające np. zamówieniami, transakcjami czy aplikacjami. Awaria serwera centralnego znajdującego się w siedzibie firmy, do którego podłączeni są wszyscy pracownicy, spowodować może sparaliżowanie pracy całego biura. Usterka pojedynczego komputera lub smartfona jest nieporównywalna do strat wynikających z przestoju całego biznesu, w wyniku zepsutego serwera. Z tego powodu to serwer naszym “czarnym łabędziem”. Takie tradycyjne rozwiązanie w postaci serwera lokalnego zlokalizowanego w biurze ma swoje zalety, jak np. jednorazowy wydatek na sprzęt, który należy do firmy na własność. Aczkolwiek w dłuższej perspektywie bardziej opłaca się skorzystać z nowoczesnego rozwiązania jak wykupienie dostępu do wirtualnego serwera. Dlaczego?

Sprawdź enova365 w chmurze

Chmura gwarantuje bezpieczeństwo danych na serwerze

Problemy techniczne z serwerem to spore wyzwanie szczególnie dla firmy niezwiązanej z branżą IT lub zatrudniającej tylko jednego informatyka bądź żadnego. Wezwanie specjalisty zewnętrznego to większy koszt i dłuższa naprawa, która może potrwać nawet kilka godzin i wstrzymać na ten czas pracę biura. Wiąże się to ze stratami wizerunkowymi i ryzykiem utraty klientów. Obecnie firmy mają alternatywę dla kupowania i dbania na własną rękę o serwer wraz z jego osprzętowaniem, w postaci wirtualnego serwera w chmurze, wynajmowanego od wyspecjalizowanego dostawcy za stałą, miesięczną opłatą. Wybór ten jest najrozsądniejszym rozwiązaniem, ponieważ w tej usłudze dostajemy nie tylko miejsce na serwerze i dysku, programy i aplikacje w najnowocześniejszych wersjach, ale również wsparcie od specjalistów, którzy odpowiadają za obsługę i dobry stan techniczny naszego serwera. Firma zostaje w ten sposób odciążona z odpowiedzialności za serwer, będący sercem całego ekosystemu informatycznego w biurze.

 

Serwer wirtualny - pewność i wytrzymałość

W przypadku zdarzeń zwanych “czarnym łabędziem” niezwykle ważną kwestią jest niezawodność słabych punktów w firmie, które mogą pogrążyć ją w kryzysie, czyli w tym przypadku - serwera. Serwer wirtualny jest o niebo bardziej niezawodnym rozwiązaniem niż tradycyjny, fizyczny serwer firmowy, co najmniej z kilku powodów. Gdy serwer w chmurze “padnie”, jego rolę i zadania przejmie inny - dostawcy usług chmurowych są na taką opcję przygotowani. Usługodawcy rozwiązań chmurowych są także gotowi na problemy z Internetem, dlatego korzystają z kilku łączy od różnych operatorów. Ponadto to oni naprawiają wszelkie usterki i dbają o bezpieczeństwo danych - działają “w tle”, co oznacza, że klient w ogóle nie odczuwa tych niedogodności. Wszystko naprawia się niejako samo, bez ingerencji klienta. Takie rozwiązanie jest mniej problematyczne, jeśli chodzi o rozbudowę serwera - klient jedynie zamawia zmianę jego parametrów u usługodawcy i to wszystko! Posiadając serwer fizyczny w siedzibie firmy, jego powiększenie wymagałoby doposażenia w więcej pamięci, podkręcenia procesora i przestrojenia całego mechanizmu, czym prawdopodobnie musiałby się zająć wykwalifikowany specjalista IT.

Odpowiedź na pytanie, które z tych dwóch rozwiązań zapewnia większą niezawodność systemu informatycznego w firmie, jest więc prosta - serwer w chmurze to pewne rozwiązanie na miarę współczesnych czasów.


Zobacz inne artykuły