Chmura w IT

Jak zaoszczędzić na sprzęcie firmowym?

Jak zaoszczędzić na sprzęcie firmowym?
Sprzęt komputerowy w chmurze? Brzmi nieprawdopodobnie, a jednak - nie trzeba inwestować w niezbędne do oprogramowania urządzenia, ponieważ można je wynająć u dostawcy w pakiecie z oprogramowaniem firmowym.

Czym jest chmura i jak wspiera działalność przedsiębiorstwa?

 

Pomyśl o tym tak: zamiast inwestować dużo pieniędzy w zakup drogiego sprzętu komputerowego i specjalnego oprogramowania do firmy, istnieje opcja, w której możesz korzystać z tych zasobów bez potrzeby posiadania ich fizycznie. To jak wypożyczanie samochodu zamiast jego zakup. Wszystko to dzieje się w czymś zwanym "chmurą".

Większość firm, zwłaszcza te skupione na usługach i handlu, w swojej działalności polega na niezbędnym sprzęcie do prawidłowego funkcjonowania. W dzisiejszym świecie, gdzie technologia odgrywa kluczową rolę, przedsiębiorstwa muszą zadbać o odpowiednie narzędzia dla swoich pracowników. Dla przykładu, skupmy się na firmach, gdzie oddziały składające się z różnorodnych pracowników działają w obszarach takich jak obsługa klienta, zarządzanie kontrahentami, sprzedaż, kontrola stanów magazynowych oraz księgowość. Sprzedaż może odbywać się zarówno w sklepach internetowych, stacjonarnych punktach czy nawet w dużych hurtowniach. Ten aspekt dotyczy nie tylko sprzedaży produktów materialnych, lecz także usług takich jak telekomunikacja, branża turystyczna czy też sektor finansowy.

Sprzęt i oprogramowanie w chmurze do wsparcia procesu sprzedaży

Przechodząc na "sprzęt komputerowy w chmurze", firma może zaoszczędzić na inwestycjach w kosztowny sprzęt i oprogramowanie. To rozwiązanie jest szczególnie atrakcyjne dla firm usługowych, które mogą dostosowywać swoje zasoby do zmieniających się potrzeb bez związanych z tym dużych wydatków. Dzięki temu, przedsiębiorstwa mogą skupić się na działalności i obsłudze klientów, zamiast martwić się o techniczne detale.

Bez względu na rodzaj oferowanego produktu, istotnym elementem dla każdej firmy jest nowoczesny system sprzedażowy, szczególnie jeśli sprzedaż ma miejsce w różnych punktach usługowych. Aby móc cieszyć się płynnym i efektywnym procesem sprzedaży, istnieją pewne elementy wyposażenia, na które warto się przygotować. Przedstawiamy listę niezbędnych komponentów sprzętowych:

 • Serwer. To podstawowy element, na którym będzie działał cały system sprzedażowy. Serwer jest jak mózg firmy, kontrolujący i zarządzający danymi oraz procesami.

 • Licencja Windows Server. System operacyjny jest nieodzowny do prawidłowego działania systemu sprzedażowego. Licencja Windows Server zapewnia stabilność i bezpieczeństwo dla Twoich operacji.

 • Zasilacz awaryjny (UPS). Aby zapewnić ciągłość pracy, nawet w przypadku braku zasilania, zasilacz awaryjny jest niezbędny. Pozwala na bezpieczne zakończenie pracy oraz ochronę przed utratą danych.

 • Sprzęt sieciowy (np. Router). Skomunikowanie różnych punktów usługowych wymaga sprzętu sieciowego, takiego jak router. To urządzenie umożliwia przesyłanie danych między różnymi punktami wewnątrz firmy.

 • Akcesoria do serwera. Warto również pomyśleć o akcesoriach, które ułatwią obsługę serwera, takich jak monitor, klawiatura czy myszka.

 • Oprogramowanie do tworzenia kopii zapasowych. Ochrona danych jest kluczowa. Inwestycja w solidny system do tworzenia kopii zapasowych serwera gwarantuje, że w przypadku awarii lub utraty danych, można je przywrócić. To zabezpieczenie przed stratami i przerwami w działaniu.

Planując inwestycję w te elementy, firma ma szansę zapewnić sobie nie tylko sprawny proces sprzedażowy, ale także chronić się przed potencjalnymi awariami i stratami danych. W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, odpowiednie wyposażenie jest kluczem do sukcesu i efektywności.

Przetestuj darmowe demo Subiekta w chmurze

Tradycyjny zakup a nowoczesny wynajem wirtualny - wybór odpowiedniego rozwiązania dla Twojej firmy

Kiedy myślimy o wyposażeniu biura w nowoczesny sprzęt komputerowy, pierwszą myślą zazwyczaj jest zakup i wdrożenie urządzeń. Jednak coraz bardziej popularne staje się wynajmowanie wirtualnego sprzętu, co przekłada się na konkretne korzyści. Jak wyglądają obie opcje bardziej szczegółowo?

Zakup tradycyjny - zalety i wyzwania

Zakup zaawansowanego sprzętu komputerowego dla firmy jest naturalnym krokiem w kierunku nowoczesnych rozwiązań informatycznych. Jednak takie podejście wiąże się z kilkoma aspektami do rozważenia:

 • Koszty początkowe. Inwestycja w sprzęt i jego wdrożenie może generować znaczne koszty. Nie tylko trzeba zakupić urządzenia, ale także zainwestować w przeszkolenie i zatrudnienie informatyka.

 • Wsparcie techniczne. W miarę jak firma się rozwija, problemy ze sprzętem i oprogramowaniem mogą stać się nieuniknione. Konieczność zatrudnienia i utrzymania własnego zespołu informatycznego, który zajmie się serwisem infrastruktury, może tworzyć dodatkowe koszty.

 • Elastyczność: Zakupiony sprzęt jest fizycznie obecny w biurze, co może dawać nam pewne poczucie kontroli, ale z drugiej strony wpływa to na znaczne ograniczenie mobilności i rozwoju, np. w razie potrzeby zmiany lokalizacji czy skalowania biznesu.

Wynajem wirtualny - korzyści i rozwiązanie

Wynajmowanie wirtualnego oprogramowania w chmurze staje się coraz bardziej atrakcyjne dla wielu firm, między innymi z powodu tych korzyści:

 • Koszty przewidywalne. Wynajem wirtualnego sprzętu wiąże się z regularnymi, stałymi opłatami, co ułatwia budżetowanie i kontrolowanie wydatków.

 • Brak wymaganej wiedzy technicznej. Dostawca usług chmurowych zarządza infrastrukturą i zapewnia wsparcie techniczne, dzięki czemu nie musisz zatrudniać własnego informatyka.

 • Skalowalność. Możesz dostosować swoje zasoby do bieżących potrzeb, bez konieczności zakupu nowego sprzętu. To idealne rozwiązanie dla firm doświadczających wzrostu.

 • Elastyczność pracy. Dzięki dostępowi wirtualnemu, praca może być wykonywana z dowolnego miejsca i urządzenia, co zwiększa elastyczność i mobilność zespołu.

 • Zarządzanie infrastrukturą. Nie musisz martwić się o bieżącą konserwację, naprawy lub aktualizacje, ponieważ dostawca usług chmurowych bierze na siebie tę odpowiedzialność.

Zarówno tradycyjny zakup, jak i wynajem wirtualny mają swoje zalety i wyzwania. W przypadku wynajmu wirtualnego, firma oszczędza na początkowych kosztach, zyskuje elastyczność i niezawodne wsparcie techniczne. To nowoczesne podejście, które może ułatwić prowadzenie działalności i przyspieszyć adaptację do zmieniających się potrzeb rynku. Przed podjęciem decyzji, warto dokładnie zrozumieć potrzeby firmy i skonsultować się z ekspertami, aby wybrać najlepiej dostosowane rozwiązanie.

Sprwadź demo Subiekta w chmurze

Czy można zaoszczędzić na sprzęcie firmowym?

Zdecydowanie tak! Rozwiązania chmurowe niosą ze sobą szereg korzyści ekonomicznych. 

 • Brak konieczności zakupu niestandardowego sprzętu. Wybierając rozwiązania chmurowe, nie musisz inwestować w drogi, niestandardowy sprzęt do obsługi oprogramowania. To oznacza znacznie mniejsze wydatki początkowe i eliminację konieczności zakupu specjalistycznego sprzętu.

 • Wsparcie działu IT w umowie: W ramach umowy z dostawcą usług chmurowych zazwyczaj masz zapewnione wsparcie działu IT, który zajmuje się naprawami i utrzymaniem sprzętu. To oznacza, że nie musisz angażować własnych zasobów na konserwację i naprawy.

 • Opłacalność dla małych i średnich firm. W szczególności dla małych i średnich firm, rozwiązania chmurowe są bardzo opłacalne. Eliminują one konieczność dużych inwestycji w infrastrukturę, a stałe opłaty miesięczne są bardziej przewidywalne i łatwiejsze do zarządzania w budżecie.

 • Analiza indywidualna dla dużych firm. Dla dużych firm, choć również zazwyczaj jest to opłacalne, warto przeprowadzić dokładną analizę sytuacji. W zależności od skali działalności, specyfiki branży i potrzeb, może być konieczne dostosowanie rozwiązań chmurowych do unikalnych wymagań.

 • Elastyczność i skalowalność. Rozwiązania chmurowe oferują elastyczność i skalowalność. Możesz dostosować zasoby do bieżących potrzeb, płacąc tylko za to, czego faktycznie używasz. To oznacza uniknięcie nadmiernego inwestowania i zmarnowanych zasobów.

Rozwiązania chmurowe są skutecznym sposobem na zaoszczędzenie na sprzęcie firmowym. Dla małych i średnich firm, to często najlepsza opcja, pozwalająca uniknąć dużych początkowych nakładów. Dla dużych firm, warto przeprowadzić analizę i dostosować rozwiązania do własnych potrzeb, aby osiągnąć optymalne korzyści finansowe i operacyjne.


Zobacz inne artykuły