Chmura w biznesie

Jaki program magazynowy wybrać?

Jaki program magazynowy wybrać?
Sprawdź jakie rozwiązania można spotkać na polskim rynku.

Właściciel każdego przedsiębiorstwa powinien zadbać o to, by funkcjonowało ono na najwyższym poziomie, bo tylko wtedy możliwe jest uzyskanie zadowolenia zarówno klienta, który z usług przedsiębiorstwa korzysta, jak i samego właściciela firmy, który może cieszyć się wysokiego przychodu.

Tym bardziej, jednym z wyzwań, jakiemu trzeba podołać biznesowo, jest nadążanie za trendami i zmianami. Żyjemy w erze sztucznej inteligencji, automatyzujemy pracę w przemyśle, wykorzystując coraz to bardziej zaawansowane aplikacje a nawet roboty.

Dobrym przykładem będą tutaj wszelkiego rodzaju sklepy internetowe czy przedsiębiorstwa działające w branży e-commerce - by nie wypaść z rynku, muszą ciągle doskonalić sposoby funkcjonowania online. Internet bowiem cały czas się rozwija. Aby praca ludzka i maszynowa mogły zostać zintegrowane, by technologia internetowa mogła łączyć się z zarządzaniem dokonywanym przez ludzi posiadającymi określone umiejętności, tworzone są wszelkiego rodzaju oprogramowania wspomagające sprzedaż internetową.

Program magazynowy w chmurze dla e-commerce

Wiadomo, że sklep w sieci, aby sprzedawać towary non stop, musi posiadać je w magazynie, czy też mieć je “na stanie”. Przez strony sklepów w sieci bez przerwy przechodzą ogromne ilości zamówień, które powinny być realizowane jak najszybciej. Z uwagi na dużą konkurencję, to właśnie m.in. w obsłudze klienta i krótkim czasie dostawy e-commercy szukają swojej przewagi. Dlatego też potrzebna jest sprawna integracja różnych logistycznych procesów, tak by magazyny sklepów internetowych mogły optymalnie pracować i realizować obietnice dane klientom.

Z myślą więc o przedsiębiorstwach realizujących ogromną ilość zamówień, powstały specjalne programy magazynowe, które usprawniają pracę firmy, przyczyniając się do jej bezproblemowej działalności.

Na które z nich stawiają sklepy online? Jaki program magazynowy powinny wybrać, jaki byłby dla nich najlepszy? Czy warto postawić na program magazynowy w chmurze? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Co brać pod uwagę przy wyborze programu magazynowego online?

To, jaki program magazynowy będzie wybrany przez daną firmę, zależy przede wszystkim od tzw. badań poprzedzających zakup. Czym charakteryzują się te „badania”? Jest to tak naprawdę analiza układu magazynów, sposobów pracy zaplecza ludzkiego magazynów, analiza tego, jak przebiega ciąg dostaw itp. Szczegółowe poznanie tego procesu pozwala nam dostrzec jego słabe punkty. Możemy zidentyfikować problemy, określić potrzeby i opracować plan naprawczy oraz pomysły na optymalizację pracy. Tym samym mamy już pewien trop co do tego, jakie funkcjonalności powinien posiadać wybrany program magazynowy. 

Kolejnym etapem analizy jest polityka długoterminowa firmy. O co tutaj chodzi? W skrócie można powiedzieć, że o plany, jakie dane przedsiębiorstwo ma na przyszłość. Jeśli w niedalekiej przyszłości przedsiębiorca zamierza rozbudować firmę, poszerzyć ją o nowe dziedziny, wprowadzić więcej ofert sprzedażowych, najlepszy program magazynowy dla takiego przedsiębiorstwa będzie musiał podołać takim wyzwaniom. Wtedy też ważne jest, by był to najprostszy program magazynowy, który, z drugiej strony, potrafiłby ogarnąć wszystkie złożone procesy kupna i sprzedaży odbywające się w oparciu o dużą liczbę magazynów, czyli tych nowych magazynów, które pojawiły się wraz z rozwojem firmy. 

Niektóre firmy prowadzą sprzedaż, która opiera się na przenikaniu jednocześnie wielu kanałów dystrybucyjnych. Dlatego ważne jest, by do tak rozbudowanej sieci sprzedażowej dobrać kompleksowy a jednocześnie najprostszy program magazynowy, który dzięki niewielu operacjom poradzi sobie z procesem handlowym w szybki i pewny sposób. 

Czy warto inwestować w bardzo rozbudowane programy magazynowe? Najlepszy program magazynowy nie musi być tym najbardziej skomplikowanym. Z drugiej strony jednak takie oprogramowanie pomimo prostoty, elastyczności obsługi, nie może być pozbawione wielofunkcyjności i wielofunkcjonalności. Inaczej nie będzie nowoczesne i nastawione na coraz to potrzebniejsze aktualizacje. Na jaki program magazynowy ostatecznie postawić? Jak w tym procesie uwzględnić program magazynowy online?

Czy warto inwestować w program magazynowy w chmurze?

Na rynku jest kilka popularnych i wartościowych programów, które z łatwością poradzą sobie z wyzwaniami, jakie nastręcza branża e-commerce. Jednym z nim jest potrzeba gromadzenia danych z kilku źródeł w jednym miejscu. Co więcej, dane te powinny być zabezpieczone i zawsze dostępne. Rozwiązaniem tego jest wybór programu magazynowego online. Korzystanie z aplikacji hostowanej na serwerze wirtualnym to dobre rozwiązanie dla firm o rozproszonej strukturze, wielooddziałowej, jak i z pracownikami zmianowymi. Brzmi jak e-commerce? No właśnie! Sklepy internetowej jak najbardziej mogą wykorzystywać program magazynowy w chmurze do zarządzania swoimi procesami logistycznymi i sprzedażowymi. Dane, które znajdują się w programie magazynowym online na serwerze wirtualnym są także zabezpieczone - m.in. przed nieautoryzowanym dostępem, wirusami, awariami zasilania czy pożarem.  

Gdzie jeszcze leży przewaga programu magazynowego online? W niskich kosztach. Posiadanie własnej szafy serwerowej to w przypadku sklepu internetowego spora inwestycja. Koszty serwisowania i utrzymania infrastruktury to jedno. Problem może pojawić się gdy firma chce skalować swój biznes. Rozbudowa serwera nie należy do najtańszych, zwłaszcza jeśli zależy nam na dobrej jakości sprzęcie, który gwarantuje bezawaryjność. Warto więc postawić na chmurę, gdzie swobodnie można powiększać zasoby na przybywające dane, bez ponoszenia gigantycznych kosztów. 

Która aplikacja z ogólnie dostępnych na rynku może być programem magazynowym w chmurze dla ecommerce? Na pewno jednym z bardziej uniwersalnych jest Subiekt GT, który wspomaga całościową obsługę działu handlowego (a więc także i tę część, która dotyczy magazynów, stanów magazynowych itp.). Można na nim pracować zdalnie, oferowany przez niego dostęp do chmury również w wielkim stopniu usprawnia pracę całego działu handlowego.

Co ważne, program ten może być łączony z innymi, z różnego rodzaju skryptami, konektorami e-commerce czy kolektorami danych. Po odpowiedniej integracji możliwe jest wykonywanie wielu operacji, które bez tej możliwości musiałyby zabierać pojedynczo dużo czasu. Tymczasem najlepszy program magazynowy musi się charakteryzować właśnie umiejętnością jednoczesnego wykonywania wielu operacji mających wpływ na przebieg sprzedaży i obsługi klienta.

Potrzebujesz wsparcia w doborze programu magazynowego online? Chcesz dowiedzieć się więcej o zaletach korzystania z programu magazynowego chmurze? Zapraszamy do kontaktu - nasi eksperci chętnie doradzą w wyborze aplikacji i zaproponują najlepsze rozwiązania dla Twojego biznesu. 


Zobacz inne artykuły