Chmura w biznesie

Jakie programy do księgowania?

Jakie programy do księgowania?
Wybór odpowiedniego programu do księgowania to jedna z najważniejszych decyzji, przed którą stają nie tylko biura rachunkowe.

Wybór odpowiedniego programu do księgowania to jedna z najważniejszych decyzji, przed którą stają nie tylko biura rachunkowe. Każdy przedsiębiorca, który zamierza samodzielnie się rozliczać, będzie potrzebował wygodnego systemu. W poniższym tekście podpowiemy jakie cechy powinny mieć programy do księgowania dla małych firm oraz przedstawimy ranking programów do księgowania. 

Sprawdź: Subiekt na Mac

Programy do księgowania - najważniejsze cechy

Płatne czy darmowe programy do księgowania często stają się głównym narzędziem w pracy księgowych i biur rachunkowych. W związku z tym niezwykle istotne jest, żeby program do księgowania pozwalał na wygodne wypełnienie podstawowych wniosków i deklaracji. Jego obsługa powinna być intuicyjna, a oprawa graficzna maksymalnie uproszczona. Dzięki temu program do pełnej księgowości nie stanie się labiryntem dla obsługujących go osób, co wpłynie na krótszy czas potrzebny do realizacji zadań. Pozwala też łatwiej wywiązać się pracownikom z obowiązków i szybciej ustalić schematy postępowania. 

Ważne są również częste aktualizacje programów do księgowania, które będą miały na celu dostosowanie go do zmieniających się przepisów. W ostatnim czasie często ulegają korektom stawki opodatkowania, dlatego systemowe zmiany pozwolą oszczędzić czas i uniknąć pomyłek. Nie każdy program do księgowania darmowy jest poddawany aktualizacji, dlatego może nie być na bieżąco ze zmieniającymi się przepisami. Warto mieć to na uwadze, decydując się na prowadzenie rachunków za pośrednictwem darmowych programów do księgowania. 

Sprawdź: Zmiany w fakturze

Programy do księgowania - ranking najpopularniejszych

Wymieniając programy do księgowania, ranking należy rozpocząć od przedstawienia oferty firmy InsERT. Rachmistrz to najpopularniejsza propozycja programu księgowego od tej firmy. W ofercie producenta oprogramowania znajdują się program do pełnej księgowości, a także systemy ułatwiające księgowanie sprzedaży czy kontrolę zasobów magazynowych, jak Subiekt czy Rewizor.

Przeglądając nadal ranking programów do księgowania nie można zapomnieć o ofercie innych wiodących producentów oprogramowania. Na uwagę zasługuje enova365, który uważany jest za bardzo intuicyjny i przejrzysty. Ceniony jest za częste aktualizacje i wiele możliwości działań masowych, które usprawniają działanie firmy. Comarch ERP Optima to jeden z ciekawszych programów do księgowania dla małych firm i średnich przedsiębiorstw. Wartym uwagi systemem jest SAP Business One, który polecany jest szczególnie do małych i średnich przedsiębiorstw. Zawiera ciekawe narzędzia do analizy i kontroli procesów biznesowych w firmie. 

Darmowe programy do księgowania - czy warto?

Wcześniej wspominaliśmy już o sporej niedogodności, jaką charakteryzują się niektóre darmowe programy do księgowania. Mimo braków aktualizacji i minimalnej ilości opcji często takie rozwiązania wybierane są jako programy do księgowania dla małych firm. Z pewnością w przypadku przedsiębiorstw jednoosobowych, które mają stały profil działalności program do księgowania darmowy będzie wystarczający. Jednak przy bardziej rozbudowanej księgowości niewielka ilość opcji może stać się uciążliwa.

Często darmowe programy do księgowania mogą być bardziej rozbudowane, jednak dostęp do dodatkowych rozwiązań jest płatny. Jeśli decydujesz się na program do księgowania darmowy upewnij się, czy nie jest to wersja demonstracyjna. Często dla zachęcenia użytkowników program do księgowania są bezpłatne przez kilka miesięcy. Jednak po upływie tego czasu będziesz musiał opłacić abonament lub wziąć na siebie koszty zmiany programu do księgowania faktur w czasie trwania roku rozliczeniowego.

Programy do księgowania w chmurze

Niezależnie od tego, czy wybierasz darmowe programy do księgowania, czy wolisz opłacić licencję na markowy program do pełnej księgowości, zastanów się nad umieszczeniem programu w chmurze. Co to daje? Przede wszystkim ogromne możliwości korzystania z programu do księgowania z wielu urządzeń. Często producenci przypisują konkretną wersję do jednego urządzenia, a jeśli zechcesz używać programu na kilku komputerach opłata będzie wyższa. Tymczasem przenosząc ten sam program do księgowania faktur do chmury możesz korzystać z niego na dowolnym urządzeniu nie tylko z komputera w biurze. 

Program do księgowania w chmurze to także dobre rozwiązanie dla pracowników księgowych pracujących poza biurem. Daje im to możliwość korzystania z programu z dowolnego urządzenia nawet bez potrzeby instalowania go na urządzeniu. Księgowy otrzymuje dostęp do systemu od firmy zlecającej rozliczenia i pracuje na danych wprowadzanych zdalnie. 

Stara prawda mówi, że nie należy zmieniać dobrze funkcjonujących programów. Dotyczy to także programów do księgowania dla małych firm i większych przedsiębiorstw. Jeśli masz już wybrany swój program do pełnej księgowości, nie musisz z niego rezygnować, żeby przetestować jego możliwości w chmurze. Wystarczy, że skorzystasz z wersji demonstracyjnej wybranego programu do księgowania. Wybierz ofertę CloudPort i przekonaj się, jak wiele jeszcze potrafi Twój program do księgowania faktur.

Zobacz: Kody GTU


Zobacz inne artykuły