Chmura w biznesie

Praca w kadrach - co trzeba wiedzieć o ERP?

Praca w kadrach - co trzeba wiedzieć o ERP?
Praca w kadrach - co trzeba wiedzieć o ERP?

W tym artykule przyjrzymy się specjalizacji pod kątem systemów ERP i kompetencji stawianych przez rynek pracy. Dowiedz się, czym jest praca w kadrach, jak zacząć i wiele więcej!

Na czym polega praca w kadrach?

Specjaliści do spraw kadr i płac działają w obszarze ludzkiego potencjału firmy. Na co dzień wykonują wiele rozmaitych zadań, które możemy sklasyfikować jako HR twardy i HR miękki. Do twardych kompetencji pracowników należy wypłata wynagrodzeń oraz ewidencja czasu pracy zatrudnionych osób. Ich zadaniem jest także dbanie o poprawny pod kątem procesów, które muszą być zgodne z prawem. W miękkich kompetencjach specjalistów możemy wymienić zadania związane z jakością pracy pracowników. Osoby zatrudniony w dziale kadr na co dzień obcują z analizą, programami informatycznymi i dużo przebywają z ludźmi.

Praca w kadrach - jak zacząć?

Wiele osób wiąże przyszłość z pracą w kadrach. Jak zacząć karierę w tej branży? Warto postawić na wykształcenie, które jest mile widziane. Pracodawcy chętnie przyjmują do pracy absolwentów studiów wyższych na takich kierunkach jak finanse i rachunkowość, czy zarządzanie. Pierwsze zatrudnienie to zawsze wyzwania. Z tego względu polecamy zacząć przygodę z pracą w kadrach od praktyk albo stażu, który można zdobyć w miejscowym urzędzie pracy. 

Zobacz: Comarch Optima w chmurze

Czy praca w kadrach bez doświadczenia jest możliwa?

Niestety praca w kadrach bez doświadczenia to najczęściej mrzonka kandydatów. Pracodawcy wymagają dziś szerokich kompetencji. Wiedza i umiejętności są weryfikowane podczas rekrutacji. Jeśli jednak nie masz doświadczenia, warto spróbować swoich sił w biurach rachunkowych, gdzie szansa na zatrudnienie jest większa niż w dużych firmach. Poza odbywaniem praktyk, czy stażu warto ukończyć pakiet kursu, który poszerzy Twoje kompetencje i będzie dobrze widziany w oczach rekrutera. Obycie z systemami ERP, którymi posługują się firmy może być dodatkowym atutem. Kursy i szkolenia są szczególnie ważne, jeśli planujesz podjąć pracę w kadrach bez doświadczenia. 

Pewna praca w kadrach - wymagania i warunki

Poza wykształceniem wyższym od kandydatów na stanowisku specjalisty do spraw kadr i płac wymaga się umiejętności miękkich. Charakter i predyspozycje nie pozostają tu bez znaczenia. Pracownicy muszą legitymować się sumiennością, odpowiedzialnością i dotrzymywaniem terminów. Muszą także posiadać wiedzę z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, prawa podatkowego, zarządzania zasobami ludzkimi oraz samego zatrudnienia. Nie każdy nadaje się do pracy w kadrach, a wymagania weryfikują zapał wielu ochotników. Nie ulega wątpliwości, że sama praca jest ciekawa i wielowymiarowa. Zadania prowadzą od kontaktu z człowiekiem do obsługi programów księgowych.

Przeczytaj również: Comarch Erp Optima rozliczenie płatności

Co osoby na etacie myślą o pracy w kadrach. Opinie pracowników

Co pracownicy myślą o pracy w kadrach? Opinie fachowców to odpowiedź na wiele pytań. Osoby z długim stażem pracy podkreślają, że obowiązki na tym stanowisku wcale nie muszą być żmudne. Oczywiście nowe osoby muszą wykonywać powtarzalne czynności, jednak z biegiem lat zadania stają się coraz ciekawsze. Wiele osób docenia pracę w kadrach. Opinie i dobre oceny to zasługa dużych perspektyw rozwoju na tym stanowisku.

Systemy ERP do pracy w dziale kadr

Jednym z wymagań specjalistów do spraw kadrowych jest obsługa programów księgowych. Często są one jedynie modułem systemów ERP, która ułatwiają zarządzanie firmą. Jeśli chcesz rozpocząć pracę w tej branży, warto nabyć kompetencje z zakresu obsługi programów klasy ERP takich jak np. Subiekt Nexo, czy programów kadrowo-płacowych takich jak R2płatnik. Dzięki funkcji chmury danych praca możliwa jest w każdym miejscu na świecie. Kadrowe obowiązki na wyjeździe będą odtąd o wiele łatwiejsze.


Zobacz inne artykuły