Era płyt CD jest już za nami. Również programy komputerowe coraz rzadziej wychodzą w wersji fizycznej. Warto uświadomić sobie, że przeniesienie się do przestrzeni internetu jest nieuniknione, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Według prognoz korzystanie z pudełkowej wersji oprogramowania dla firm zostanie wyparte przez środowisko chmurowe w przeciągu najbliższych lat.

Argumenty przemawiające za zmianą są następujące:

1. Redukcja kosztów

Jedną z korzyści chmury jest wirtualny serwer, w którym znajduje się baza danych. Utworzenie fizycznego serwera i jego obsługa nie należy do najtańszych. Poza tym sprzęt może w każdej chwili zawieść, nie wspominając o tym, że awaria serwera jest w stanie sparaliżować funkcjonowanie całej firmy. Lepiej więc oddać odpowiedzialność w ręce firmy zewnętrznej i pozbyć się problemu z fizycznym serwerem, który zajmuje miejsce i wymaga specjalistycznej obsługi. Redukcja kosztów pracy administratorów i opłat za prąd to ważne zalety. Poza tym, za oprogramowanie w chmurze płaci się w ujęciu czasowym, a nie od każdego urządzenia. Opłata abonamentowa oznacza wymianę wydatków związanych z utrzymaniem systemu, na wydatki związane z jego rozwojem, które można dopasować do bieżącej sytuacji w firmie.

Sprawdź: Firma w chmurze - pewność stałego wsparcia sztabu specjalistów

2. Większa wygoda

Komfort pracy sprzyja jej efektywności. Mając to na uwadze, warto odnotować wygodę, jako jeden z głównych walorów korzystania z rozwiązań cloudowych. Co istotne, nie wymagają one instalowania programu na każdym komputerze, które jest szczególnie uciążliwe w przypadku posiadania całej sieci sklepów. Wdrożenia systemów nie stanowią problemu. Usługi chmurowe to produkt informatyczny, który jest dostosowany do potrzeb firm na każdym etapie rozwoju, niezależnie czy chodzi o startup, czy w pełni rozwiniętą korporację. Dodatkowo rozwiązanie pozwala każdemu uprawnionemu pracownikowi decydować, w jakim czasie będzie pracował oraz z jakiego urządzenia będzie korzystał. 

Poznaj system Subiekt GT w chmurze, który dopasujesz do każdej firmy. Dowiedz się więcej!

3. Elastyczne rozwiązanie

Jeśli Twoje przedsiębiorstwo się rozrasta, warto powiększyć także środowisko chmurowe. Dodatkowa przestrzeń na dysku nie wymaga dużych nakładów finansowych, a daje dodatkowe możliwości. Stworzenie nowych kont dla pracowników i poszerzenie parametrów wirtualnego serwera to żaden problem, w odróżnieniu od standardowych wersji systemów ERP. Od teraz poszerzenie kadry pracowników i wdrożenie ich w działania systemu przebiegnie bez komplikacji, podobnie jak proces integracji oprogramowania w chmurze z systemami e-commerce. Rozwiązanie cloudowe zakłada, że każda firma ewoluuje, a razem z nią potrzeby i wymagania. Elastyczna platforma może zmieniać się razem z firmą.

Zobacz także: Optymalne rozwiązania chmurowe dla małej firmy

4. Bezpieczeństwo danych

Korzystanie z tradycyjnego serwera wydaje się bezpieczniejsze niż w przypadku serwera chmurowego, ale tylko z pozoru. W przypadku zwykłego serwera odzyskiwanie danych wymaga zaangażowanie specjalisty i jest procesem skomplikowany, o ile nikt nie robił wcześniej backupu. Utracenie danych w środowisku chmurowym nie stanowi problemu, ponieważ dostawca tworzy cykliczne kopie zapasowe, w nawiązaniu do zawartej umowy. Poza tym dane na serwerach chmurowych są dostępne tylko dla określonych pracowników, odpowiedzialnych za ochronę tych danych. Dodajmy do tego fakt, że rozwiązania chmurowe są objęte wysoką ochroną przed atakami hakerskimi. Systemy w chmurze są chronione bez względu na rozmiar firmy, umieszczone dane, czy rodzaj działalności.

5. Praca zdalna

Wiele osób wyjeżdża dziś w delegacje, przez co praca zdalna jest dla nich jedynym wyjściem. W końcu prowadzenie biznesu wymaga organizowania spotkań i poszerzania grona kontaktów. Z kolei doba pandemii covid wymusiła na nas zmianę systemu pracy, czyli przejście z biura na home office. Niezależnie, czy często wyjeżdżasz, czy pracujesz w domu - prowadzenie biznesu w chmurze jest przydatne w każdej sytuacji. Niekiedy wykonanie małych operacji z dala od domu może zaoszczędzić stresu i nerwów, a nawet uratować trudną sytuację w firmie. Przydaje się także dla osób pracujących w pośpiechu. Chmura w IT pomoże Ci działać sprawnie, używając laptopa, smartfona lub tabletu, z każdego miejsca na świecie.

Odkryj systemy dla firm, które pozwolą Ci rozwijać biznes i wzrastać!