Podstawy

Comarch Optima jak cofnąć fakturę do bufora?

Comarch Optima jak cofnąć fakturę do bufora?
Comarch Optima jak cofnąć fakturę do bufora?

Co to jest bufor dokumentu?

Dokument zapisany do bufora to szczególny typ pliku. Trafia on do bazy danych programu firmowego, z którego korzysta się w danym przedsiębiorstwie. Jeżeli dokument w postaci bufora zapisze się w sposób trwały, np. w oprogramowaniu Optima, należy spodziewać się, że nie będzie można go już usunąć.

Ma to swoje dobre i złe strony – jeśli ważne jest, by zachować pewne dane, które ktoś mógłby omyłkowo wykasować, taki zapis bywa niezwykle pomocny. Minusem takiego rozwiązanie jest to, że każdy trwale zapisany dokument typu bufor zajmuje przestrzeń w bazie danych. Nieraz przydatność dokumentu ulega przedawnieniu, a gdy zapisze się go trwale, wtedy nic nie da się z nim zrobić poza przeniesieniem w inne miejsce.

Optima przywracanie do bufora utworzonej faktury

Jeżeli ktoś utworzył w firmie fakturę i chciałby cofnąć ją do edytowalnego formatu (bufora), może tego dokonać, klikając w ikonkę, umożliwiającą tę funkcjonalność. Jeśli chodzi o program Optima, przywracanie do bufora jest możliwe z poziomu dowolnego dokumentu, a więc również z poziomu tworzonej faktury.

Jak więc cofnąć fakturę do bufora? Wystarczy kliknąć grafikę przedstawiającą ołówek, czyli ikonkę sugerującą możliwość edycji wprowadzonych danych. Gdzie znajduje się ten przycisk? Należy „wejść” w menu rozwijane właściwe dla dokumentu, w jakim tworzy się fakturę.

Co, gdy fakturę uda się już cofnąć do bufora?

„Comarch Optima, jak cofnąć fakturę do bufora i co dalej?” Takie pytanie może zadać w firmie „świeżo upieczony” pracownik, który przechodzi okres próbny. Gdy osoba ta skorzysta z wyżej podanej wskazówki, może postąpić z fakturą typu bufor w dwojaki sposób. Po pierwsze taki dokument nadaje się wówczas do usunięcia – by to zrobić, wystarczy kliknąć ikonkę kosza na śmieci, dostępną w obrębie faktury cofniętej do bufora.

Innym rozwiązaniem, na jaki można się zdecydować, gdy faktura ma postać bufora, to edycja tego dokumentu. Dopóki nie zapisze się trwale faktury dostępnej w buforze, można dowolnie zmieniać w niej praktycznie każdą informację.

Cofanie faktury do bufora czy usunięcie i utworzenie nowej?

Dlaczego opcja Optima przywracanie do bufora jest lepsza niż usunięcie dokumentu i utworzenie nowego? Tworząc nową fakturę, nie tylko wpisuje się w niej poszczególne dane, ale też formatuje ją w określony sposób. Przywracają ją do bufora, można łatwo edytować treści, jak i sposób formatowania, jednak w zakresie, jaki jest potrzebny. Takiej możliwości nie ma, gdy usuwa się fakturę i tworzy nową np. w programie Optima.

Ponadto jeśli ktoś chciałby usunąć „starszą” fakturę i utworzyć nową, trzeba by było również nadać jej odpowiedni numer. Nieraz jest to trudne, a nawet niemożliwe, jeśli program „nadaje” numery fakturom automatycznie. Ręczna zmiana też nic nie pomoże, jeżeli faktura, którą trzeba edytować, nie jest ostatnią, jaką się utworzyło.

Tworzenie i edytowanie faktur w Comarch Optima z poziomu chmury

O wiele wygodniej udaje się cofnąć fakturę do bufora, gdy korzysta się z programu Comarch Optima w tak zwanej chmurze. Jako że oprogramowanie to jest dostępne wówczas online, wybierając Optima przywracanie do bufora, można wykonać tę operację na dowolnym urządzeniu firmowym. 


Zobacz inne artykuły