Podstawy

Zapewnij firmie maksymalne bezpieczeństwo - działaj w chmurze

Zapewnij firmie maksymalne bezpieczeństwo - działaj w chmurze
Korzystając z usług dostawcy usług chmurowych, klient otrzymuje w pakiecie, bez dodatkowej opłaty, cały system zabezpieczenia danych przed wyciekiem lub zniszczeniem. Co ważne, to nie klient jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo owych danych, ale usługodawca, który zapewnia osobę bądź cały zespół oddelegowany do ciągłego monitorowania i reagowania na awaryjne sytuacje.

Dane firmowe są narażone na mnóstwo czynników, których nie można i nie da się przewidzieć, a które mogą zniszczyć wszelkie informacje przechowywane w postaci elektronicznej. Bez specjalistycznego systemu odzyskiwania danych lub zabezpieczeń, które w porę zablokują ich utratę, firma może stanąć w obliczu poważnego kryzysu. Utratę lub wyciek cennych informacji może spowodować awaria systemu, ludzki przypadkowy błąd, celowe działanie, klęska żywiołowa albo “złośliwość rzeczy martwych” - każde urządzenie prędzej czy później może się po prostu zepsuć. Większe firmy mają zespoły informatyków dbających o wszystkie technologie informatyczne stosowane w biurze, ale zakres ich obowiązków jest niebotyczny - od wyboru i zakupu odpowiedniego sprzętu i oprogramowania, poprzez wdrożenie pracowników, po ciągłe naprawianie usterek i ochronę przed zagrożeniami takimi jak np. ataki hakerów, awarie czy złośliwe oprogramowanie. Im większy ekosystem informatyczny zastosowany jest w firmie, tym trudniej zapewnić bezpieczeństwo danych. Czy firma ma alternatywę dla zapewnienia im ochrony?

Bezpieczeństwo w chmurze

Jedną z największych zalet korzystania z usług dostawców chmur jest wspomniane, niezwykle ważne bezpieczeństwo danych. Inne korzyści takie jak przystępna cena, czy dostęp do oprogramowania online przez wielu pracowników to bardzo wygodne rozwiązania, aczkolwiek nie kluczowe. Dostawcy chmur potrafią zapewnić swoim klientom zabezpieczenie danych na tak wysokim poziomie, do jakiego niewiele firm mogłoby się zbliżyć. Firma, funkcjonując w chmurze, wszystkie dane ma dublowane na “awaryjny” serwer, w czasie rzeczywistym lub w określonej ilości np. kilka razy na dzień. Takie rozwiązanie jest nieocenione, ponieważ zapewnia ciągłość działania systemu i tym samym - biznesu, nawet w przypadku awarii jednego z urządzeń, sprzętu, podzespołu itp. Dostawcy usług chmurowych przygotowują również plan odzyskiwania danych i przywracania kopii zapasowych. Ze strony usługodawcy chmury, praktycznie niemożliwe są problemy związane z brakiem dostępności do internetu, ponieważ korzysta z kilku łączy dostarczanych przez wielu operatorów.

 

Sprawdź: enova365 w chmurze

 

Bezpieczeństwo w serwerowni

Chmura, do której jako klienci mamy nieskomplikowany dostęp, ponieważ istnieje dla nas tylko wirtualnie, to również całe zaplecze sprzętowe. Dla tak zaawansowanych rozwiązań technologicznych potrzebna jest serwerownia z faktycznie istniejącymi fizycznie serwerami, komputerami i całym osprzętem. Rozwiązania chmurowe dla firm są dlatego tak popularne, ponieważ to nie klient ma posiadać w swojej siedzibie niezbędny sprzęt i nieustannie dbać o jego bezpieczeństwo. Usługodawcy chmur posiadają realnie istniejące wyposażenie, które trzeba monitorować, zapewnić system antywłamaniowy, przeciwpożarowy oraz odpowiednią temperaturę i klimatyzację, która pozwoli na poprawne funkcjonowanie serwerowni. Poza tym takie miejsce musi być w jakiś sposób zduplikowane, ponieważ może zostać zniszczone przez klęskę żywiołową - wówczas wszystkie dane z serwerowni są przenoszone do kopii zapasowej w serwerowni znajdującej się w innym miejscu. Wyobraźmy sobie teraz, że mielibyśmy stworzyć tak kompleksowy system we własnej małej lub średniej firmie - czy to byłoby “warte zachodu”?

 

Bezpieczeństwo połączeń

Zabezpieczenie sprzętu to tylko część ochrony zapewnionej przez dostawcę usług chmurowych, ponieważ istnieją również dane, które należy zaszyfrować oraz wszelkie połączenia transmisyjne, które trzeba chronić przed podsłuchem czy przechwyceniem przez osoby nieuprawnione. Dostęp do nich powinien być uwierzytelniony poprzez zabezpieczenie loginem, hasłem, kodem, kluczem sprzętowym, certyfikatem VPN lub bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami biometrycznymi (np. wizerunkiem twarzy, odciskiem palca, zapisem obrazu tęczówki oka). Hasła do kont powinny być zmieniane co kilka tygodni/miesięcy, ponieważ podnosi to znacząco kwestię bezpieczeństwa danych oraz leży w najlepszym interesie firmy. O te aspekty również dba dostawca usług chmurowych i przygotowuje całą strategię zapewniającą bezpieczeństwo danych w firmie klienta.

Najważniejsze dla przedsiębiorcy w aspekcie dbania o bezpieczeństwo jest to, że wszystkie powyższe zabezpieczenia dostaje w pakiecie, wraz z infrastrukturą chmurową. Nie ponosi za nie dodatkowej opłaty, dlatego wykupienie tak kompleksowej usługi jest opłacalne, a za ewentualne błędy lub niedopatrzenia zagwarantowane w umowie odpowiedzialny jest dostawca.


Zobacz inne artykuły