Chmura w biznesie

Faktura od nievatowca

Faktura od nievatowca
Faktura od nievatowca

Czym jest faktura od nievatowca?

Innowacyjny pomysł, polegający na zakładaniu firm nieobjętych podatkiem VAT wszedł w życie w 2014. Pomimo kilku lat funkcjonowania takich firm na rynku, nadal nie wszyscy wiedzą, w jaki sposób prowadzić rozliczenie współpracy z takimi przedsiębiorcami. Jak zaksięgować fakturę od przedsiębiorcy, który nie płaci podatku VAT?

Kto musi, a kto może wystawić fakturę VAT?

Faktura VAT to dokument potwierdzający dokonanie sprzedaży lub usługi na rzecz innego przedsiębiorstwa. Obowiązek jej wystawienia spoczywa na każdym podmiocie, który takiej sprzedaży dokonał. Zgodnie z przepisami prawa, ostatecznym terminem wystawienia faktury jest 15 dzień miesiąca następnego po miesiącu, w którym dokonano transakcji. Od tej reguły istnieje kilka wyjątków, jednak większość firm dotrzymuje tego terminu. Otwarte pozostaje pytanie, kto może wystawić fakturę VAT, a kto nie musi doliczać tego podatku?

Nie wszyscy przedsiębiorcy są płatnikami VAT. Istnieje możliwość założenia firmy i niewypełniania druku VAT-R, czyli deklaracji płatnika VAT. Jeśli działalność nie przekracza 200 tysięcy złotych rocznych przychodów, podatnik nie musi rejestrować się jako płatnik VAT. Mimo takiej możliwości wiele firm, które nie przekraczają wspomnianego progu przychodów, deklaruje się jako płatnicy. Jednym z głównych powodów jest niechęć dużych firm do rozliczania faktury od nievatowca dla vatowca.

Faktura od nievatowca dla vatowca 

Jeśli nie jesteś aktywnym płatnikiem VAT, możesz wystawić fakturę za swoje usługi lub sprzedaż na rzecz płatnika VAT. Faktura od nievatowca dla vatowca będzie zawierała datę wystawienia, numer, nazwy obu firm, a także rodzaj przedmiotu sprzedaży, ilość i wartość. Istnieje też obowiązek zaznaczenia podstawy prawnej, która upoważnia wystawcę do nieuwzględniania podatku VAT. Zabraknie na niej takich informacji jak stawka podatku, jego wartość czy kwota netto. 

Jak wystawić fakturę dla nievatowca?

Problem relacji i rozliczeń pomiędzy płatnikami VAT i firmami niepłacącymi jest skomplikowany. Może to prowadzić do niechęci współpracy z takimi firmami lub niekorzystanie z ich usług. Wielu przedsiębiorców zastanawia się, jak wystawić fakturę dla nievatowca? Tymczasem odpowiedź jest prosta i często w życiu codziennym dochodzi do wielu takich sytuacji. 

Jeśli Twoja firma jest płatnikiem VAT i świadczy usługę lub dokonuje sprzedaży na rzecz nievatowca, wystawia normalną fakturę VAT. W tym wypadku Ciebie jako podmiotu wystawiającego fakturę nie bardzo interesuje, jakim płatnikiem jest kontrahent. Jeśli masz wątpliwości, jak wystawić fakturę dla nievatowca spójrz na paragon w sklepie za sprzedaż towarów. To jest potwierdzenia transakcji, na którym istnieje wyszczególniony podatek VAT. Można zatem potraktować ten dokument sprzedaży w podobny sposób. 

Jak zaksięgować fakturę od nievatowca?

Księgowanie faktury od nievatowca jest nieco inne, niż tradycyjnych faktur, na których widoczna jest stawka i wartość tego podatku. Przede wszystkim nie możesz samodzielnie obliczać podatku VAT i dokonywać prób odliczania go. W tym wypadku faktura nie może być zaliczona jak vatowska. Za to faktura od nievatowca dla vatowca jako całość traktowana jest jako koszt uzyskania przychodu, zatem odliczasz wartość brutto, a nie netto, jak w przypadku tradycyjnych dokumentów vatowskich. 

Przedstawione powyżej zagadnienia to nie jedyne problemy, jakie mogą Cię spotkać w czasie prowadzenia księgowości. Problem polegający na tym, kto może wystawić fakturę VAT, wydaje się błahy w porównaniu z wątpliwościami, jak zaksięgować taki dokument. Jeśli potrzebujesz solidnych programów do prowadzenia księgowości i fachowej opieki ekspertów, skorzystaj z oferty CloudPort. Doradzimy Ci, jaki program będzie najlepszy dla Twojego przedsiębiorstwa. Umożliwimy Ci też skorzystanie z trzydziestodniowej wersji demonstracyjnej oprogramowania w chmurze, po której sam ocenisz, czy będzie ono odpowiednie dla Twojej firmy. Nie czekaj na fakturę od nievatowca i już dziś zamów wersję demo systemu do księgowania. 


Zobacz inne artykuły