Skrót MPP oznacza mechanizm podzielonej płatności tzw. split payment. Mechanizm ten dotyczy podatników VAT. W ramach MPP płatność za dany towar lub usługę realizowana jest poprzez tak zwany komunikat przelewu. Z perspektywy nabywcy komunikat ten nie różni się niczym od standardowego przelewu, różnicę natomiast zauważy z pewnością sprzedawca, ponieważ na jego głównym koncie firmowym znajdzie się wyłącznie wartość netto zamówienia (nie musi więc od niego ponownie odliczać podatku VAT).
Zobacz: Split payment w w R2firma
Jakie produkty powinniśmy rozliczać poprzez mechanizm podzielonej płatności? Ustawa o podatku VAT była wielokrotnie zmieniana przez naszych polityków, dlatego z góry przepraszamy za trudną formę tego tekstu, staramy się w jak najbardziej przystępny sposób przekazać zgromadzone przez nas informacje dotyczące mechanizmów rozliczeń podatkowych. Zaręczamy, że dużo mniej przystępne byłoby dosłowne przytoczenie wszystkich załączników i nowelizacji prawa podatkowego. Dobrze więc, MPP – od jakiej kwoty transakcji jest obowiązkowe oraz jakie towary i usługi muszą być poprzez ten mechanizm rozliczane? W zgodzie z artykułem 108a i 108e Ustawy o podatku od towarów i usług mechanizm podzielonej płatności jest obowiązkowy dla wszystkich transakcji opiewających na kwotę przekraczającą 15 000 zł brutto na sprzedaż 150 towarów i usług, które zostały ujęte w załączniku 15 do ustawy o podatku VAT. Są to tak zwane towary i usługi wrażliwe, do których zaliczamy między innymi:
urządzenia elektryczne
stal
złom
odpady
paliwa
usługi budowlane
komputery przenośne
telefony komórkowe
węgiel
wyroby jubilerskie
złoto inwestycyjne
określone wyroby ze stali niestopowej
W ramach MPP kwota zapłacona przez nabywcę zostaje podzielona na dwie części:
Kwotę netto, która trafia na rachunek bankowy przedsiębiorcy. Numer firmowego rachunku bankowego musi być zgodny z rachunkiem podanym w tzw. Białej księdze podatników VAT. Informację tą przedsiębiorca może w każdej chwili zaktualizować poprzez wpis w CEIDG.
Kwotę podatku VAT, która trafia na subkonto przypisane do rachunku bankowego przedsiębiorcy. Pieniądze te mogą być przeznaczone na opłacenie składek ZUS oraz zobowiązań podatkowych w tym należności z tytułu podatku VAT.
Tutaj może nasunąć się pytanie – a co jeśli daną kwotę uiszczamy gotówką? Czy przedsiębiorca musi samodzielnie wpłacić pieniądze na subkonto przeznaczone na środki pobierane przez Państwo tytułem podatku VAT? Nie – jeśli taka sytuacja miałaby miejsce, to byłaby niezgodna z prawem. Przepisy znajdujące się w artykule 19 ustawy “Prawo przedsiębiorców” z dnia 6.03.2018 ustalają maksymalny limit dla transakcji gotówkowych wynoszący 15 000 złotych. Niemożliwe jest więc gotówkowe opłacenie faktury rozliczanej poprzez mechanizm podzielonej płatności.
Czy kiedy MPP jest dla danej transakcji obowiązkowym mechanizmem rozliczeniowym, to informacja na ten temat powinna widnieć na dokumencie sprzedażowym? Okazuje się, że również w tym wypadku polskie prawo podatkowe uległo zmianie i od 1 lipca 2021 roku nie ma obowiązku zamieszczania informacji o mechanizmie podzielonej płatności na fakturze. Do tej daty w zgodzie z polskim prawem podatkowym, faktura w części ewidencyjnej sprzedaży/zakupu JPK_VAT powinna być oznaczona skrótem MPP. Nowelizacja przepisów zniosła ten obowiązek.