Faktura z Chin 

Handel międzynarodowy i sprowadzanie produktów z zagranicy nie jest już niczym nowym w rodzimych firmach. Dostawców szukamy nie tylko w najbliższym sąsiedztwie, ale także na innych kontynentach. Coraz większą popularnością cieszą się transakcje z producentami azjatyckimi. Podpowiadamy jak traktować i księgować zakup z Chin na firmę. 

Przeczytaj: Faktura na firmę - zakup prywatny

Zakup z Chin na firmę - jak dokumentować?

W naszym kraju rosnącą popularnością cieszą się zakupy bezpośrednio od chińskich producentów. Nawet detaliczni klienci próbują swoich sił na aukcjach typu Aliexpress. Zakupy na firmę wyrobów bezpośrednio z Azji daje szansę na sprzedaż ich z większym zyskiem i spory zarobek. Każdy przedsiębiorca musi liczyć się z nieco bardziej skomplikowaną procedurą i wątpliwościami co do tego, jak zaksięgować taką transakcję.

Przetestuj darmowe demo Subiekta w chmurze

Przede wszystkim będzie nam potrzebna faktura zakupu przetłumaczona na język angielski. W szczególnych przypadkach, kiedy artykuły są zapisane za pomocą symboli, potrzebne będzie również tłumaczenie na język polski. Faktura z Chin powinna zawierać dane podobne do tych, jakie spotyka się w rodzimych fakturach. Poza nazwami kontrahentów muszą znaleźć się na niej nazwy towarów, ilości, a także wartość całości. Żeby uniknąć problemów z rozliczaniem, należy dysponować dokumentem SAD potwierdzającym import towarów. W naszej dokumentacji musi znaleźć się także list przewozowy lub konosament, w zależności od sposobu dostarczenia towarów. 

Ważna jest specyfikacja produktów, która często stanowi podstawę do dopuszczenia produktów na rynek Unii Europejskiej. Taka ocena prowadzona jest już w czasie odprawy celnej, którą możemy zrealizować w dowolnym kraju UE. To także podstawa do wyznaczenia wysokości cła za sprowadzony towar. Do przeprowadzenia spraw celnych warto wynająć odpowiednią agencję, której pracownicy biegle poruszają się po skomplikowanym procesie. Jak zaksięgować cło? Oczywiście jest to koszt uzyskania przychodu. 

Zobacz: Faktura zbiorcza

Faktura z Chin a VAT

Często osoby sprowadzające towar z Chin nawet prywatnie są zaskoczone, że muszą od niego odprowadzać podatek VAT. Także zakup z Chin na firmę będzie zmuszał przedsiębiorcę do odprowadzenia podatku. Standardowo opłacenie podatku powinno nastąpić natychmiast po zakupie, co przy dużych transakcjach może być sporym wydatkiem. 

Prawodawca daje jednak więcej możliwości przedsiębiorcom w kwestii faktura z Chin a VAT. Rozliczenie można prowadzić według procedury uproszczonej, która dopuszcza rozliczenie VAT dopiero w formularzu JPK wystawionym za dany okres rozliczeniowy. Potrzebne jest do tego jednak złożenie odpowiedniego zaświadczenia Naczelnikowi Urzędu skarbowego. Warto dodatkowo wspomnieć o szczególnych warunkach przy odprawie poza granicami kraju. Istnieje tu potrzeba zaksięgowania towaru jako pochodzącego z handlu wewnątrzwspólnotowego, ponieważ rozliczenia podatku VAT będziemy prowadzić z US państwa, na terenie którego towar został odprawiony.

Jak zaksięgować zakup z Chin na firmę?

Zakup z Chin na firmę i brak wartości VAT na fakturze niesie ze sobą konkretne konsekwencje w księgowaniu. Fakturę należy zaksięgować jako faktura bez VAT. Z kolei księgowanie podatku VAT dla danego towaru powinno prowadzić się z datą odprawy celnej na podstawie uzyskanych tam dokumentów. 

Przetestuj darmowe demo Subiekta w chmurze

Najczęściej faktura z Chin jest wystawiona w obcej walucie, dlatego potrzebne będzie przeliczenie jej wartości na złotówki. Bierze się wówczas pod uwagę średni kurs waluty z dnia poprzedzającego wystawienie faktury. Z kolei cło należy traktować jako dowód wewnętrzny uwzględniony w wydatkach. Jeżeli towary mają trafić do sprzedaży, warto zaznaczyć to w odpowiednią adnotacją lub zaznaczeniem rubryki o zakupie towarów handlowych.  

Faktura z Chin a VAT lub jej księgowanie to skomplikowany proces. Dlatego szczególnie na początku działalności warto skorzystać z pomocy specjalistów. Sięgając po oprogramowanie w chmurze od CloudPort, otrzymujemy pomoc techniczną gratis i dostęp do oprogramowania z dowolnego miejsca na świecie. Sprawdź najlepsze programy na zewnętrznych serwerach przez miesiąc za darmo i bez konsekwencji.

Przetestuj darmowe demo Subiekta w chmurze