Podstawy

Co to jest kod EAN?

Co to jest kod EAN?
Wyjaśnienie co oznacza i co to jest kod EAN. Omówienie jak uzyskać kod EAN i jak go wygenerować.

Co to jest kod EAN? 

Pojęcie kodu EAN w pierwszym odczuciu może wydawać się enigmatyczne. Tymczasem podczas każdych zakupów w sklepie czy różnorodnych czynnościach w domu mamy z nim do czynienia. Ułatwia dokonywania transakcji w sklepie, porównywanie cen produktów i może być potrzebny do utrzymania płynności dostaw w Twoje firmie. Co to jest kod EAN i jakie korzyści z niego płyną?

Charakterystyka i znaczenie kodu EAN

Każdy z nas kojarzy chyba kody kreskowe, które znajdują się na wszystkich produktach na sklepowych półkach. To właśnie graficzne przedstawienie kodu EAN, czyli Europejskiego Kodu Towarowego (ang. European Article Number). Obejmuje on wszystkie produkty w Europie, ale także na świecie. Jest bowiem zintegrowany z amerykańskim kodem UPC i stosuje się je wymiennie. Jeśli chodzi o kod EAN, kraje azjatyckie dostarczają swoje produkty na rynek europejski również nadając im kody EAN. 

Kod to ciąg liczbowy, który jest jednolity i nieprzerwany. Nie jest to jednak przypadkowa kompozycja cyfr, które ułożył generator kodów kreskowych EAN. Już samo przeczytanie kodu pozwala na pozyskanie cennych informacji o produkcie. Pierwsze cyfry określają kraj pochodzenia, można znaleźć także kod producenta. Oficjalnie dostępnych jest kilka kodów EAN, które różnią się liczbą cyfr w ciągu. Wynika to z potrzeby umieszczania kodu na produktach o różnej wielkości. Bardzo długie ciągi liczbowe drukowane na małych opakowaniach czy produktach mogłyby pozostać nieczytelne dla skanerów, czy innych czytników. 

EAN w allegro i innych platformach aukcyjnych. Co daje?

Przyznane produktom kodu EAN nie jest obowiązkowe, jednak niesie za sobą określone korzyści. Wiele platform w swoich aukcjach dopuszcza tylko produkty, które mają przyznany kod EAN. Allegro, Amazon czy eBay pozwalają na sprzedaż produktów bez kodu, jednak w porównywarkach cenowych produkty, które nie mają przyznanego kodu pozostają niewidoczne. 

Wymienione korzyści to nie wszystkie zalety związane z kodem EAN. Wprowadzenie kodu do swoich aukcji i systemu sprzedaży daje też szansę na utrzymanie ciągłości dostaw. Załóżmy, że jeden z Twoich dostawców nie jest w stanie przesłać potrzebnego produktu. Obawiasz się korzystania z innego źródła, ponieważ mogą wystąpić różnice w specyfice towaru. Tymczasem wprowadzenie w specjalną wyszukiwarkę kodu ułatwi znalezienie innych dostawców lub producenta. Pozwoli Ci także upewnić się, że masz do czynienia z tym samym produktem.

Kod EAN - jak uzyskać?

Jeśli zajmujesz się handlem produktami, które mają już swój kod, możesz łatwo korzystać z jego dobrodziejstw. Nieco większy problem może być w sytuacji, kiedy prowadzisz produkcję i chcesz swojemu wyrobowi nadać kod EAN. Jak uzyskać taki kod i sprawić, żeby informacje o Twoim produkcie znalazły się w wyszukiwarce? 

Droga do celu jest tylko jedna i wiedzie przez GS1. To jedyna organizacja w Europie, która zajmuje się przyznawaniem kodów EAN. Jak uzyskać ciąg liczbowy dla swojego produktu? Wystarczy, że wypełnisz wniosek, który dostępny jest na stronie tej organizacji. Istnieje możliwość skorzystania także z polskiej wersji strony, co ułatwi wypełnienie dokumentu. Generator kodów kreskowych EAN wytypuje kod, w oparciu o kraj pochodzenia, branżę produktu i dołoży kilka losowo dobranych cyfr. Cała procedura jest bezpłatna, a przyznanie kodu zajmuje zaledwie kilka dni.

Kod EAN w rozliczeniach księgowych

Wiedza o tym, co to jest kod EAN, przyda Ci się także przy prowadzeniu własnego biznesu. Docenisz to szczególnie w placówkach handlowych. Wprowadzenie kodów do oprogramowania zajmującego się księgowaniem ułatwi proces składania zamówienia czy zdejmowanie ze stanów magazynowych sprzedawanych produktów. Jeśli potrzebujesz sprawnego programu wspomagającego biznes, sprawdź ofertę CloudPort. Możesz skorzystać z darmowego miesięcznego oprogramowania w chmurze. Pozwoli Ci to ocenić możliwości takich rozwiązań, jak Subiekt GT i przekonać się w jakim zakresie mogą poprawić funkcjonalność w Twojej firmie.


Zobacz inne artykuły