Chmura w biznesie

JPK magazyn - najważniejsze informacje

JPK magazyn - najważniejsze informacje
Dowiedz się więcej o JPK MAG.

Od początku lipca 2018 roku organy państwowe nałożyły na podatników nowe zobowiązania. Mianowicie na życzenie Urzędu Skarbowego wszystkie przedsiębiorstwa prowadzące magazyny muszą być gotowe do złożenia JPK magazyn. Ten elektroniczny jednolity plik kontrolny magazyn jest przedstawiany urzędowi w celu przeprowadzenia kontroli. Przedstawimy najważniejsze informacje o JPK MAG.

 

Co to jest JPK MAG?

W ostatnich miesiącach często używa się sformułowań JPK w odniesieniu do wszystkich przedsiębiorstw. Skrót JPK został rozwinięty już wcześniej i oznacza jednolity plik kontrolny. Magazyn to druga część oznaczenie wniosku, która określa, jakiej sfery przedsiębiorstwa dotyczy ten dokument. Zatem pokrótce mamy wyjaśnienie co organy państwowe chcą uzyskać od przedsiębiorcy poprzez potrzebę złożenia pliku JPK MAG.

 

Wspomniany plik JPK magazyn muszą wygenerować firmy, które prowadzą gospodarkę magazynową. Najczęściej dotyczy dużych przedsiębiorstw, jednak także sieci kilku sklepów czy małych firm produkcyjnych. W pliku mają być ujęte wszystkie ruchy towarów i materiałów, jakie przeprowadzane są w przedsiębiorstwie. Urząd Skarbowy wymaga dostarczenia w formacie XML dokumentów JPK magazyn. Struktura tego pliku jest czytelna dla organów państwowych i pozwala na szybką weryfikację zgodności z deklaracją. 

 

W JPK MAG musi być zawarte zestawienie wszystkich dokumentów, które potwierdzają przemieszczanie towarów pomiędzy magazynami, a także wpływ do magazynów czy rozchód. W związku z tym trzeba zawierać w JPK magazyn na  przykład druki  PZ - przyjęcie zewnętrzne i WZ - wydanie zewnętrzne. Także ruchy wewnątrz firmy przedstawione drukiem MM - przesunięcie międzymagazynowe czy RW - rozchód wewnętrzny należy uwzględnić w analizowanym pliku JPK.

 

JPK magazyn - kto musi wygenerować plik i komu?

JPK magazyn - dla kogo on będzie dostarczony? Chyba nie ma żadnych wątpliwości, że po plik zgłasza się Urząd Skarbowy. Nie musi być generowany przy każdym miesięcznym rozliczeniu, jednak powinien być okazany na wezwanie. Jak powstaje JPK magazyn? Kto musi go wygenerować? Te wszystkie problemy pozostawione są na głowie właściciela przedsiębiorstwa.

 

JPK magazyn musi być złożony przez przedsiębiorcę i wygenerowany z własnego programu do prowadzenia księgowości. Może przeprowadzić ten proces sam właściciel lub osoba przez niego wyznaczona. Wymagany jest od wszystkich podatników, nawet będących czasowo nieaktywnymi. Powinien go stworzyć każdy przedsiębiorca prowadzący magazyn w programie komputerowym, choćby był on najprostszą wersją darmową. Żeby cały proces był łatwy do wykonania potrzebny będzie sprzymierzeniec w postaci dobrego programu, który stworzy automatycznie JPK magazyn. Przykłady takich programów można znaleźć w ofercie CloudPort. 

 

JPK magazyn - struktura pliku

Każdy plik JPK MAG musi być dostarczony do właściwego urzędu na nośnikach w postaci płyty CD, dysku przenośnego, pendrive czy innych. Za każdym razem na dwie części podzielony jest każdy JPK magazyn. Struktura pliku składa się z części Wartość oraz części Wiersz. Podczas kontroli zestawienie obu tych części pozwala na szybkie wykrycie ewentualnych nieprawidłowości.

 

Cały proces generowania pliku JPK magazyn jest dosyć skomplikowany. Jeśli prowadzisz księgowość w popularnych darmowych programach, czy samodzielnie w modyfikowanych arkuszach kalkulacyjnych, przygotowanie pliku zajmie Ci wiele godzin. Możliwość wygenerowania pliku w kilka minut to jeden z argumentów za wyborem systemów do księgowania z oferty Cloudport by Itmation. Wybierając choćby system Rewizor GT, możesz sprawnie i bez obaw o pomyłkę wygenerować jednolity plik kontrolny magazyn.

 

Korzystając z dobrego systemu, nie musisz przejmować się, jakie dokumenty wchodzą w skład JPK magazyn czy tworzyć formatu odpowiedniego dla US. Wystarczy wprowadzić odpowiednie polecenie do systemu. Jeśli nadal nie jesteś przekonany do takiego rozwiązania, wybierz trzydziestodniową wersję testową, która pozwoli Ci ocenić, jak wybrany system sprawdzi się w Twoim przedsiębiorstwie. 


Zobacz inne artykuły