Podstawy

Czym jest chmura prywatna?

Czym jest chmura prywatna?

Chmura prywatna to nieskończona ilość gigabajtów do Twojej dyspozycji

W kolejnych latach pojemność dysków twardych stopniowo zwiększała się, co oczywiście było odzwierciedleniem wzmożonego zapotrzebowania na pamięć ze strony użytkowników. Systemy operacyjne i oprogramowanie biurowe wraz z rozwojem oferowanych funkcji bezlitośnie pochłaniało kolejne megabajty pamięci. Sytuacji nie ułatwiała również przebiegająca w międzyczasie cyfrowa rewolucja biznesowa – systemy finansowe poszczególnych krajów od zawsze starały się kontrolować lokalny biznes. Kontrola ta odbywa się poprzez sprawdzanie firmowej dokumentacji – na przykład wystawionych faktur oraz rachunków potwierdzających poniesione koszty, nawet do kilku lat wstecz. 

Wraz z rozwijającymi się możliwościami cyfrowymi, wiele firm szybko zdecydowało się przechowywać te dokumenty w pamięci komputerowej. Jest to dobrym posunięciem – posegregowane pliki w formie cyfrowej są wygodniejsze w przeglądaniu i bardziej dostępne niż zalegające w szufladach kartki papieru. Dziś w tym celu wykorzystuje się programy księgowe oraz tak zwane systemy ERP, przykładem takiego systemu jest enova365.

Wszystkie przechowywane dokumenty łączy jednak jedna wspólna cecha – czy to w szafie, czy na dysku twardym komputera, każdy z nich zajmuje miejsce. W dzisiejszych czasach intensywnej cyfryzacji, użytkownicy komputerów biurowych czy osobistych najczęściej operują wartościami rzędu setek gigabajtów. Czy jest to wystarczająca ilość pamięci? Dziś nikt już nie pokusi się o stwierdzenie głoszące, że „512 GB powinno wystarczyć każdemu”. 

Wraz z pojemnością dysków rośnie ilość pamięci zajmowanej przez system operacyjny, a nowe wersje starych aplikacji, zajmują więcej miejsca i operują plikami o większej pojemności. Skoro ilość pamięci zajmowanej przez programy rośnie proporcjonalnie wraz z technologicznym rozwojem, to ilość pamięci potrzebnej użytkownikowi do swobodnego działania z komputerem staje się przysłowiowym białym królikiem. Białym królikiem, który stale ucieka. Może więc warto poszukać nowych rozwiązań? Czy wiesz, na czym polega przechowywanie danych w chmurze?

Zobacz: Aplikacje w chmurze - jak to działa?

Prywatna chmura w domu – nieskończona ilość pamięci na Twój własny użytek

Technologię chmurową można w największym uproszczeniu opisać jako wirtualny dysk twardy. To Twój serwer przechowujący pliki i dający Ci do nich pełen dostęp, kiedy tylko tego potrzebujesz. Aby przejrzeć zawartość swojej chmury, potrzebujesz wyłącznie urządzenia mobilnego z dostępem do internetu. W porównaniu ze standardowym dyskiem twardym różnica jest więc niewielka – fakt, w wypadku tradycyjnego rozwiązania nie potrzebujesz dostępu do internetu, by przeglądać pliki. Co jednak stoi na przeszkodzie, by najważniejsze z nich przechowywać na dysku twardym, natomiast pozostałe właśnie na chmurze? Czy zastanawiałaś się, kiedyś jak dużo miejsca potrafi zajmować dokumentacja firmowa? Nie bez powodu wyżej wspomniany system ERP enova365 korzysta właśnie z rozwiązań chmurowych.

Przeczytaj również: Chmury standardem w prowadzeniu nowoczesnej firmy

CloudPort – Twoje pliki w chmurze

Korzystanie z technologii chmurowej daje Ci większą niezależność – nie musisz mieć swojego komputera zawsze przy sobie, by mieć dostęp do przechowywanych danych. Nie musisz również martwić się ograniczonymi zasobami pamięci. Ilość wolnej pamięci na prywatnej chmurze jest zawsze dostosowana do Twoich potrzeb. Chmura stwarza dostęp do nieograniczonej pamięci użytkowej, znika więc problem kończącego się miejsca na dysku twardym. 

Warto w tym miejscu dodać, że ze względu na to, że pliki są przechowywane na wirtualnym serwerze, to właściciel chmury ma możliwość udostępniania ich innym użytkownikom – na przykład klientom lub współpracownikom. Firmy takie jak CloudPort wraz z dostarczanym miejscem na serwerach, umożliwiają również korzystanie z nowoczesnych systemów usprawniających księgowość, zarządzanie oraz wiele innych dziedzin – sprawdź, jak wiele możesz zyskać dzięki technologii chmurowej.


Zobacz inne artykuły