Podstawy

Jak zaksięgować dofinansowanie z Urzędu Pracy?

Jak zaksięgować dofinansowanie z Urzędu Pracy?
Sprawdź jak możesz zaksięgować dofinansowanie otrzymane z tarczy antykryzysowej. Dowiedz się jak zaksięgować różne rodzaje dofinansowania z Urzędu Pracy.

Jak zaksięgować dofinansowanie z urzędu pracy?

Pomoc antykryzysowa związana ze skutkami pandemii koronawirusa jest jedną z realnych form wsparcia dla przedsiębiorców. Wsparcie płynęło zarówno do przedsiębiorców zatrudniających pracowników, jak i jednoosobowych działalności gospodarczych. Dodatkowe środki na koncie mogą jednak spowodować problemy związane z ich księgowaniem. Jak zaksięgować dofinansowanie z Urzędu Pracy, żeby nie mieć nieprzyjemności z Urzędem Skarbowym?

Rodzaje dofinansowania z Urzędu Pracy 

W czasie pierwszego lockdownu związanego z pandemią koronawirusa większość przedsiębiorców skorzystała z jakiejś formy dofinansowania. W 2021 roku również wiele firm potrzebuje takiej pomocy. Dotacja z Urzędu Pracy przyznawana jest zarówno mikroprzedsiębiorcom, jak i właścicielom większych firm. Pomoc płynęła trzema strumieniami:

  • dofinansowania związane z pokryciem części kosztów zatrudnienia pracowników oraz opłaconych za nich składek ZUS,

  • dofinansowanie dla przedsiębiorców prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą i niezatrudniających pracowników,

  • pożyczka w wysokości 5000 złotych na pokrycie kosztów prowadzenia działalności.

Jak zaksięgować dofinansowanie z tarczy antykryzysowej - dopłata do kosztów zatrudnienia

Należy pamiętać, że wsparcie na pokrycie kosztów utrzymania pracowników jest traktowane jako przychód firmy. Trzeba to uwzględnić przy tworzeniu zestawiania kosztów. Częste pytania dotyczące tego, jak zaksięgować dofinansowanie z tarczy antykryzysowej wskazują na problem z przelewem. Wsparcie może bowiem dotrzeć przed terminem wypłaty wynagrodzeń oraz po nim. Dlatego rozliczenia możemy potraktować na dwa sposoby w zależności od zaistniałej sytuacji. 

Jeśli wsparcie dotarło przed wypłatą pensji dla pracowników, sprawa jest prosta. Po stronie kosztów uzyskania przychodów notujemy wydatek związany z pracowniczym wynagrodzeniem. Jego wysokość to rzeczywiste środki własne przedsiębiorcy, które pokryły część wynagrodzenia. W takim razie jak zaksięgować dofinansowanie z Urzędu Pracy, które dotarło po wypłacie wynagrodzeń? Wówczas po stronie kosztów pojawiła się cała kwota potrzebna do pokrycia wypłat. W takiej sytuacji kwotę dofinansowania należy zaksięgować jako “Pozostałe przychody” w danym okresie rozliczeniowym. 

Jak zaksięgować dofinansowanie z tarczy antykryzysowej - pożyczka

Sprawa pożyczki jest jeszcze łatwiejsza do rozwiązania pod względem księgowania. Przede wszystkim nie trzeba traktować jej jako dochodu przedsiębiorstwa i ujmować jej po stronie wpływów. Natomiast wydatki, jakie zostały pokryte z tych środków będą stanowiły koszty uzyskania przychodu. Przychodem nie będzie także umorzenie pożyczki w wyniku spełnienia warunków zawartych w umowie. Nie będzie trzeba zatem odprowadzać od niej podatku. 

Warto przypomnieć, że środki pozyskane z różnych źródeł nie mogą być wykorzystywane do pokrywania tego samego zobowiązania Jak zaksięgować dofinansowanie z Urzędu Pracy, żeby nie mieć problemów? Jeśli uzyskaliśmy dopłaty do pensji, to kwotę pożyczki lepiej już nie mieszać z wypłatami. Warto przeznaczyć ją na opłaty stałe lub inwestycje. Pozwoli to także dostrzec wymierne korzyści dla przedsiębiorstwa.

Oprogramowanie wspierające rozliczenia

Dosyć dokładnie wytłumaczyliśmy, jak zaksięgować dofinansowanie z Urzędu Pracy. Covid i związana z nim pandemia pozwoliła spojrzeć nieco inaczej na nasze biznesy. Przetestowana została umiejętność radzenia sobie przedsiębiorców w sytuacjach kryzysowych. W wielu firmach pandemia wskazała jak słabym punktem firmy może być jej oprogramowanie. Na pandemię nie mamy wpływu, tymczasem na oprogramowanie jak najbardziej.

Żeby w przyszłości uniknąć problemów i wątpliwości związanych z tym, jak zaksięgować dofinansowanie z Urzędu Pracy warto sięgnąć po sprawdzony system do księgowania. W ofercie CloudPort znajduje się między innymi Rachmistrz GT, który usprawnia procesy związane z prowadzeniem księgowości w firmie. Wszystkich zainteresowanych zmianą oprogramowania zapraszamy do skorzystania z bezpłatnej miesięcznej wersji testowej.


Zobacz inne artykuły