Podstawy

Kiedy pierwszy ZUS po założeniu firmy?

Kiedy pierwszy ZUS po założeniu firmy?
Zakładasz działalność gospodarczą? Sprawdź jak jest płacony i kiedy pierwszy ZUS. Dowiedz się jak płacić mniejszy ZUS na działalności.

Kiedy pierwszy ZUS po założeniu firmy?

Płatności składek zdrowotnych spędzają sen z powiek wielu osób, które zamierzają założyć działalność gospodarczą. Tymczasem na początku działalności możemy liczyć na specjalne traktowanie i niższe opłaty. Kiedy i jak płacić mniejszy ZUS na działalności? 

Za jaki miesiąc płacimy składki ZUS 

Składki na ZUS są jedną z najmniej lubianych danin na rzecz państwa. Ich miesięczna wysokość w 2021 roku wynosi ponad 1400 złotych. Największym zarzutem w stosunku do nich nie jest tylko wysokość daniny. W odróżnieniu od innych zobowiązań w stosunku do organów państwowych jest to opłata stała i niezależna od obrotów. Choćbyśmy nie prowadzili działań w firmie, jak ma to miejsce w niektórych branżach w wyniku pandemii, składki trzeba płacić. Wyjątkiem są tarcze pomocowe dla niektórych branż, które zwalniają z takiej działalności.

Każdy przedsiębiorca na początku swojej drogi zastanawia się, kiedy pierwszy ZUS po założeniu firmy? Dla osób stawiających pierwsze kroki w biznesie mamy dobrą informację. Składki za pierwszy miesiąc działalności płacone są dopiero w miesiącu następnym. Jeśli jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, termin upływa 10 dnia miesiąca. W przypadku zatrudniania pracowników mamy dodatkowe pięć dni. Rozwiewa to także wszelkie wątpliwości dotyczące tego, czy ZUS płacimy z góry, czy z dołu.

Jak płacić mniejszy ZUS na działalności?

Wspomniana kwota składek powszechnie nazywanych “na ZUS” to suma kilku pomniejszych. Składają się na nie składka emerytalno - rentowa oraz chorobowa, upoważniająca do skorzystania z zasiłku w razie choroby. Niezależnie od tego, który wariant wybierzemy, można liczyć na niższą kwotę składek w pierwszym okresie prowadzenia firmy. 

Jak płacić mniejszy ZUS na działalności? Możliwości jest kilka i zależą od wielu czynników. Wielu początkujących przedsiębiorców, którzy nie są przekonani do swojego pomysłu na biznes, interesuje ulga na działalność niezarejestrowaną. Takie rozwiązanie pozwala na niepłacenie podatków, a także składek ZUS, jeśli dochód z działalności nie przekroczy 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Jeśli jednak ruszamy w biznes bez obaw i większą wiarą w sukces, również możemy liczyć na niższe opłaty. Jak płacić mniejszy ZUS na działalności? W pierwszej kolejności będzie dotyczyła nas ulga na start, która obowiązuje przez sześć pełnych miesięcy. Tutaj jednak należy spełnić określone warunki. Przyszły przedsiębiorca nie może prowadzić działań na rzecz byłego pracodawcy, a w ciągu ostatnich pięciu lat żadnej innej działalności gospodarczej. W tym przypadku przedsiębiorca zapłaci składki w wysokości zaledwie około 400 złotych. Niezależnie od tego, czy ulga na start przysługuje firmie, przez dwa lata można liczyć na mały ZUS. To składka wynosząca około połowy standardowej składki.

ZUS DRA ulga na start - jak wypełnić?

Żeby móc skorzystać z niższej składki, wystarczy złożyć druk ZUS DRA ulga na start. Jak wypełnić taki druk? Jest to intuicyjne i niezwykle proste nawet dla laików. W odpowiednie pola wystarczy wpisać dane osoby, za którą wpłacana jest składka. Ważny będzie jeszcze okres składek, czyli informacja, za jaki miesiąc płacimy składki ZUS. Taki druk można złożyć osobiście lub drogą elektroniczną. 

Wiele wątpliwości związanych z tym, za jaki miesiąc płacimy składki ZUS lub jak wypełnić druk może rozwiązać dobry program wspomagający księgowanie. W ofercie CloudPort można znaleźć między innymi oprogramowanie Rewizor, które ułatwia prowadzenie spraw kadrowych. Za jego pośrednictwem można nie tylko sprawnie rozliczać wypłaty czy rozwiązywać problemy kadrowe. Można pozyskać informacje o tym, kiedy pierwszy ZUS po założeniu firmy, a także w którymś momencie będziemy zobowiązani do płacenia wyższej składki. Oprogramowanie dostępne jest w chmurze, dlatego w razie potrzeby można dać dostęp do rozliczeń profesjonalnym księgowym. Zapraszamy do skorzystania z miesięcznej wersji testowej, która pozwoli ocenić przydatność systemu w firmie i wszystkie korzyści płynące z oprogramowania w chmurze.


Zobacz inne artykuły