Co to jest chmura internetowa?

Pandemia nowego koronawirusa zmusiła wielu z nas do pracy z domowego zacisza. Pierwszym problem, z jakim przyszło się zmierzyć, był dostęp do oprogramowania, które pozostało na urządzeniach firmowych. W związku z tym, poza popularnymi określeniami pandemia czy wirus, pojawia się także inne - chmura internetowa. Choć niewielu zdaje sobie z tego sprawę, korzystamy z tego rozwiązania na co dzień. Co to jest chmura internetowa i jak działa?

Zobacz: Praktyczne zastosowanie chmury na przykładzie e-sklepu

Chmura internetowa - definicja

Z uwagi na to, że stosunkowo nowym zagadnieniem i zjawiskiem jest chmura internetowa, definicja nie jest jeszcze dokładnie skrystalizowana. Wciąż pojawiają się nowe rozwiązania, które można zaliczyć do tej grupy usług. W takim razie jak najłatwiej przedstawić, co to jest chmura internetowa? Wikipedia i portale branżowe podają podobną definicję. Działalność taka to pobieranie opłat lub innych korzyści za udostępnienie zasobów IT za pośrednictwem internetu. 

W zależności od ilości udostępnionych zasobów, ich poziomu funkcjonalności czy konkurencyjności, opłata może mieć różny wymiar. Powszechnie przyjmuje się, że istnieje chmura internetowa darmowa. Przykładem może być dysk Google, który umożliwia dostęp do pakietu biurowego bez pobierania żadnych opłat. Jednak dane o działalności użytkownika czy dostosowanie reklam do jego profilu także jest zyskiem dla operatora. Dlatego pojęcie chmura internetowa darmowa dostępna publicznie jest jedynie fikcją.

Wiele artykułów naukowych wymienia różne rodzaje chmur internetowych. Ogólna charakterystyka i zasada działania wszystkich jest podobna. Różnice polegają jedynie na dostępności do danych i systemów obliczeniowych. Można wyróżnić następujące rodzaje chmur internetowych:

  • chmury publiczne - to najbardziej popularne rozwiązanie, w ramach którego twórca oprogramowania dostarcza gotowe rozwiązania wszystkim użytkownikom. Z reguły dostęp do oprogramowania uzyskuje się już po utworzeniu konta i zalogowaniu do systemu. Dostęp do niektórych bardziej skomplikowanych funkcji może być płatny.

  • chmury prywatne - oprogramowanie dostępne tylko dla wąskiej grupy użytkowników. Takie rozwiązania stosuje się najczęściej w firmach, które umożliwiają dostęp do danych tylko pracownikom z konkretnych urządzeń lub kont.

  • chmury społecznościowe - taki rodzaj chmur często nazywany jest dedykowanymi. Tutaj operator oddaje część serwera tylko do dyspozycji danej firmy lub społeczności. Takie rozwiązanie powszechnie wybierane jest przez instytucje publiczne oraz firmy specjalistyczne. 

Czasem spotykane są dodatkowo chmury hybrydowe, które stanowią połączenie dwóch lub trzech wyżej wymienionych. 

Sprawdź partnera: Konsultant Komputer Sp. z o.o.

Jak działa chmura internetowa?

Skoro znamy już podział i mamy świadomość tego, co to jest chmura internetowa, pora pokrótce opisać jej działanie. W takim razie jak działa chmura internetowa? Jest to oprogramowania zainstalowane na serwerach zewnętrznych zarządzanych przez dostawcę. To on umożliwia dostęp do oprogramowania wybranym użytkownikom. Z punktu widzenia pracy w domu ważne jest to, że do oprogramowania można dostać się z dowolnego urządzenia z dostępem do internetu po podaniu hasła lub zalogowaniu na własnym profilu. 

Każda osoba uzyskująca dostęp ma możliwość założenia własnych dokumentów lub zapisów stanu w programie. Co ciekawe, z jednego dokumentu, arkusza lub programu księgowego może korzystać wiele osób jednocześnie. To znakomite rozwiązanie, jeśli weźmiemy pod uwagę zespołową pracę nad jednym projektem. To, jak działa chmura, ułatwia prowadzenie rozliczeń w firmie, wspólnych projektów graficznych czy tworzenie oraz analizę danych. 

Sprawdź: MAKIO Systems

Przeczytaj: Oprogramowanie z chmury, czyli o optymalizacji kosztów Twojej firmy

Dlaczego i jak korzystać z chmury?

Skoro wiemy już jak korzystać z chmury, pojawia się pytanie, czy warto brać pod uwagę taką możliwość. Początkowo wielu użytkowników miało obawy przed możliwością ujawnienia danych zawartych w oprogramowaniu. Tymczasem sięgając po ofertę sprawdzonych operatorów, można pozbyć się takich obaw. Serwery są zabezpieczone przed atakami hakerskimi, a dostęp mogą mieć tylko osoby znające hasło. Wiele serwerów specjalistycznych wyposażone jest w dodatkowe zabezpieczenia kodujące informacje.

Zaletą tego rozwiązania jest także możliwość ograniczenia dostępu do niektórych funkcji wybranym członkom zespołu. Dzięki temu łatwe jest tworzenie zestawień choćby w programie Subiekt GT, które pozostaną tylko do wiadomości kierownika. W przypadku obaw o funkcjonalność czy skuteczność oprogramowania w chmurze, przed zakupem dostępu warto skorzystać z okresu próbnego. Teraz miesięczną darmową wersję oferuje Cloud Port.