Chmura w biznesie

PIT w chmurze

PIT w chmurze
Przedstawienie zagadnienia PIT-u w chmurze. Czym się charakteryzuje? Czy jest to bezpieczne rozwiązanie?

PIT w chmurze

Archiwizacja dokumentów jest niezwykle istotna nie tylko z punktu widzenia księgowości w przedsiębiorstwie. Nawet roczne zeznanie podatkowe warto zabezpieczyć przed zagubieniem. Na każdym podatniku ciąży obowiązek przechowywania dokumentów do wglądu w razie kontroli. Czy chmura na PIT to dobre rozwiązanie z punktu widzenia podatnika?

Rozliczanie PIT - jak to zrobić?

Internet z roku na rok staje się coraz bardziej powszechną drogą komunikacji. Za pomocą sieci już nie tylko zdobywamy wiedzę czy organizujemy sobie rozrywki. To także nasz komunikator ze światem, witryna sklepowa czy droga komunikacji z instytucjami państwowymi. Również rozliczanie i przesyłanie rocznego zeznania podatkowego odbywa się za pośrednictwem łączy internetowych. 

Każdego roku więcej osób decyduje się na elektroniczne wypełnienie zeznania podatkowego. Liczone na piechotę i składane osobiście druki powoli odchodzą w zapomnienie. Wpływ na zainteresowanie elektronicznym przesyłaniem rozliczeń ma serwis Twój e-PIT, w którym znajdują się już wszystkie dane podatnika, potrzebne do rozliczenia druku PIT-37. Po podsumowaniu, wskazaniu ulg i złożeniu wniosku wystarczy pobrać go na dysk komputera lub wydrukować. 

Chmura PIT - czy to możliwe?

Rozliczenie pobranych zaliczek na podatek za ubiegły rok jest obowiązkiem każdego podatnika. Choć może być uciążliwe i podchodzimy do niego niechętnie, jest bardzo istotne. Urząd Skarbowy może do pięciu lat następujących po roku podatkowym sprawdzić nasze zeznanie. Dobrze wówczas być w jego posiadaniu. Jeśli nie fizycznym, to chociaż przechowując PIT-y w chmurze.

Dokumenty papierowe mają to do siebie, że mogą się zgubić lub zniszczyć w wyniku sytuacji losowych. Ponadto istnieje obawa, że padną łupem złodzieja lub dostaną się w niepowołane ręce. Istnieje możliwość odzyskania ich z US, jednak jest to uciążliwe. Z kolei plik na dysku komputera można nie tylko łatwo usunąć przez przypadek, jak i stracić w wyniku zmiany systemu czy utraty urządzenia. Dlatego PIT-y w chmurze to bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Można skorzystać w tym celu z usług odpowiednich firm prowadzących bezpieczne serwery lub dostarczających oprogramowania do księgowości dla firmy. 

PIT-y w chmurze a bezpieczeństwo

Część osób obawia się umieszczania swoich danych w bliżej nieokreślonej przestrzeni. Wszak dane osobowe to nasz największy skarb, a ich utrata może generować wiele problemów często trudnych do wyobrażenia. Jednak dokumenty umieszczone na serwerach zewnętrznych, takich jak chmura PIT uznawane są za w pełni bezpieczne. Z wielu takich serwerów korzystają instytucje rządowe do przechowywania własnych danych. 

Jeśli wybierzemy dobrą firmę, dokumenty będą szyfrowane i nasze dane okażą się bezpieczne nawet w przypadku włamania do serwera. Możliwe będzie jedynie pobranie niekompletnych i niemożliwych do odszyfrowania danych. System kodowania jest cały czas zmieniany i dostęp do danych klienta ma jedynie on. Nawet operatorzy czy obsługa techniczna serwerów nie jest w stanie poznać informacji znajdujących się na urządzeniach. W związku z tym PIT-y w chmurze są całkowicie bezpieczne i w każdym momencie można je pobrać do wglądu. 

Sprawdź partnera: Agemit sp. z o.o.

Oprogramowanie w chmurze do PIT i nie tylko

Osoby prowadzące działalność gospodarczą, z pewnością większość rozliczeń prowadzą za pośrednictwem systemów księgowych. Wiele z nich umożliwia także rozliczanie nie tylko rocznego zeznania PIT, ale także wystawiania druków dotyczących miesięcznych zaliczek. Dzięki temu większość dokumentów ma postać elektroniczną, co ułatwia transport i przechowywanie ich na serwerach zewnętrznych.

Wybierając oprogramowanie w chmurze od CloudPort, można także przechowywać bezpiecznie wszystkie dokumenty na serwerach obsługiwanych przez tego operatora. Osoby nieprzekonane do tego rozwiązania, już teraz zapraszamy na okres próbny. Przez trzydzieści dni będzie można nie tylko sprawdzać funkcjonalność takiego oprogramowania, ale także ocenić sposób przechowywania druków PIT w chmurze.

Sprawdź: APE Bernadeta Pujszo


Zobacz inne artykuły