Podstawy

Księgowanie Faktur od Google Ireland

Księgowanie Faktur od Google Ireland
Jedną z najczęściej używanych, przez przedsiębiorców, platform reklamowych jest ta od Google Ireland. Dobrze zaplanowana na niej kampania reklamowa może bowiem przynieść spore efekty sprzedażowe danego produktu czy usługi. System nie jest skomplikowany w obsłudze, problem jednak może sprawić zaksięgowanie google faktury.

Czym jest Google Ireland

Google Ireland to właściciel platformy reklamowej Google AdWords, popularnie znanej jako Google Ads. To jedno z najczęściej wykorzystywanych narzędzi do zwiększenia sprzedaży danego produktu czy usługi, jak również skutecznego pozyskiwania klienta. Google Adwords jest systemem odpłatnym. To znaczy, że za każdą kampanię przedsiębiorca musi zapłacić, wówczas zostaje wystawiona google faktura, którą można zaksięgować i rozliczyć w comiesięcznych rozrachunkach z fiskusem.

Jak pobrać fakturę z Google AdWords

Po założeniu konta w systemie, jako administrator, aby otrzymywać google faktury, należy wejść w zakładkę narzędzia i ustawienia, a następnie płatności. Krok pierwszy to uzupełnienie danych firmy, której dotyczyć będzie rozliczenie. Można to zrobić klikając więcej, a następnie wyświetlanie ustawień płatności. Po wypełnieniu wszelkich danych, w tym nazwy, adresu i NIP-u przedsiębiorstwa, na które wystawiane mają być google faktury, powinno się pamiętać o zapisaniu danych. 

Teraz, kiedy wszystkie informacje potrzebne do rozliczeń są już wstawione do systemu, warto dowiedzieć się jak pobrać fakturę z Google AdWords. W zasadzie odnalezienie google faktury na platformie jest wręcz intuicyjne, bowiem w zakładce konta płatności znajduje się podzakładka wyświetl faktury.  Jest jednak jedno „ale”... Pokazują się tylko dwa ostatnie dokumenty. Chcąc pobrać historię wcześniejszych rozliczeń, trzeba w kalendarzu ustawić zakres dat, dla których się mają one wyświetlić. 

Jak zaksięgować fakturę z Google Irelands?

Wielu początkujących przedsiębiorców po zapoznaniu się z platformą reklamową Google i jej zasięgiem, rezygnuje z jej korzystania. Dlaczego? Obawia się bowiem, czy poradzi sobie potem z księgowaniem faktury z Google Ireland. Pojawiają się pytania: czy dokument ten można ująć w kosztach prowadzenia firmy, odliczyć od podatku, czy do opłaconej kwoty za reklamę nie trzeba będzie jeszcze dodatkowo zapłacić podatku Fiskusowi. Zatem jak zaksięgować fakturę z Google Ireland, aby wszystko odbyło się według obowiązujących w Polsce przepisów podatkowych? 

Przede wszystkim istotne jest miejsce rejestracji firmy zamawiającej usługę, jeśli w Polsce, to należy pamiętać o wpisaniu w danych do faktury numeru NIP. Podatek zostanie od razu doliczony do google faktury VAT, bowiem podstawowa wersja tego dokumentu nie ujmuje go. Wersję podstawową pobierają zazwyczaj podatnicy zwolnieni z VAT, wówczas muszą sami go naliczyć w kwocie wynoszącej 23% i zapłacić do Urzędu Skarbowego. Dobra wiadomość jest taka, że mogą później ująć to, jako koszt uzyskania przychodu. Czynni podatnicy VAT pobierają z systemu faktury z już doliczonym podatkiem, opcja pobierz fakturę VAT. Dokument księgują wtedy zarówno po stronie sprzedaży, jak i po stronie zakupu. Warto też wiedzieć, że jest to tak zwana transakcja neutralna.

Faktury od Google Ireland traktowane są jako import usług. Reguluje to art.28b Ustawy o podatku od towarów i usług (popularnie zwaną ustawą VAT). Zamawiający kampanię musi być zatem podatnikiem VAT-EU. Rejestracji dokonuje się na formularzu VAT-R (13). Szczególną uwagę należy zwrócić na część C.3 58. 

Księgowanie google faktury nie będzie straszne z oprogramowaniem dostępnym na stronie Cloudport by Itmation.pl. To miejsce, w którym każdy przedsiębiorca znajdzie odpowiednie dla siebie rozwiązanie dotyczące księgowania zarówno faktur od polskich, jak i zagranicznych kontrahentów.

 


Zobacz inne artykuły