Jak zaksięgować umorzone składki ZUS?

Zwolnienie z opłat zdrowotnych to jedno z założeń tarcz antykryzysowych. Jest bardzo korzystne, ponieważ pozwala ograniczyć stałe koszty przedsiębiorstwa. Jednak księgowanie umorzonych składek ZUS może być problematyczne z punktu widzenia księgowości. Podpowiadamy, jak podejść do tematu i w jaki sposób rozwiązali to najwięksi gracze tworzący oprogramowanie. 

Zobacz: Jak zaksięgować fakturę z Anglii?

Księgowanie umorzonych składek ZUS - z czego wynika?

Pandemia koronawirusa w ogromnym stopniu zmieniła nasze życie i funkcjonowanie biznesów. Jedną z decyzji organów państwowych związanych z wprowadzeniem lockdownu było zwolnienie z opłat zdrowotnych. Dla wielu firm, których biznesy są zamykane, a obroty spadają, taka możliwość daje wytchnienie. Pozwala też na utrzymanie zatrudnienia i przekonanie pracowników do pozostania przy naszym biznesie. Jednak umorzenie składek ZUS może też przynieść pewne kłopoty w kontaktach z Urzędem Skarbowym.

Problemy z księgowaniem umorzonych składek ZUS 

Niestety, zamiast ulgi, przed wieloma przedsiębiorcami pojawił się kolejny problem: jak zaksięgować umorzone składki ZUS. Tarcza w kolejnej wersji jedynie wskazuje możliwości, tymczasem zgodność ich z wymogami Urzędu Skarbowego zaprząta już głowy księgowych. Wiele z programów poległo na zwolnieniu z ZUS i księgowanie niejednokrotnie było prowadzone na piechotę. Obecnie przy rozliczeniu rocznym i kolejnych tarczach również mogą pojawić się problemy. 

Przetestuj darmowe demo Subiekta w chmurze

W przypadku jednoosobowych działalności gospodarczych i firm zatrudniających do 9 pracowników sprawa jest prosta. Te przedsiębiorstwa przy spełnieniu określonych warunków mogą liczyć na całkowite umorzenie składek ZUS. Księgowanie w formularzach zgłoszeniowych wartość składki do ZUS wynosi 0,00 złotych. Tym samym zwiększa się dochód przedsiębiorstwa, dlatego podatek dochodowy obniżany zazwyczaj przez składki zdrowotne będzie wyższy. Oczywiście w przypadku, kiedy firma ma dochody. 

W przedsiębiorstwach zatrudniających do 50 osób możliwe było jedynie pięćdziesięcioprocentowe zwolnienie z ZUS. Księgowanie takich umorzeń jest znacznie bardziej skomplikowane i wielu specjalistów wypracowało własne metody. Najczęściej na rozliczeniu z pracownikiem czy w księgach rachunkowych umieszcza się kwotę całościową. Tymczasem na konto zobowiązań wobec ZUS wypłacane są należności pomniejszone o połowę. 

Przeczytaj również: Jak zaksięgować usługę gastronomiczną? 

Księgowanie umorzonych składek ZUS w systemie Rachmistrz

Nowa sytuacja w gospodarce polegająca na masowym umorzeniu składek zaskoczyła nie tylko przedsiębiorców, ale także producentów oprogramowania. W przypadku firmy InsERT i jej flagowego programu Rachmistrz w początkowych miesiącach pojawiły się znaczne trudności z księgowaniem umorzonych składek ZUS. Deweloperzy szybko jednak stworzyli aktualizację oprogramowania, która pozwoliła na uporanie się z problemem. Obecnie dostępne są rozwiązania i samouczki, które dokładnie przedstawiają możliwości wyjścia z tego problemu. 

Przetestuj darmowe demo Subiekta w chmurze

Całe to zamieszania, którego przedmiotem była ewidencja księgowa składek ZUS zwolnionych z obowiązku opłacenia w całości lub części pokazało jeszcze jedną rzecz. Na przykładzie oprogramowania Rachmistrz GT i szybkiej aktualizacji widać, jaką wartością jest dobry program do prowadzenia księgowości. Użytkownicy darmowych rozwiązań z pewnością nie uniknęli wizyty w biurze rachunkowym lub okienku ZUS. 

Możliwość skorzystania z najnowszej wersji oprogramowania to jedna z zalet oferty CloudPort. Oferujemy między innymi system Rachmistrz, który aktualizowany jest automatycznie do najnowszej wersji. Wszystko dzięki korzystaniu z oprogramowania umieszczonego w chmurze. To My odpowiadamy za aktualizację oraz poprawne funkcjonowanie systemu. Jeśli umorzenie składek ZUS, księgowanie tego elementu czy jakiekolwiek inne rozliczenia sprawią Ci problem, możesz skorzystać z pomocy samouczka lub konsultacji. Jeżeli podczas księgowania umorzonych składek ZUS zawiódł Cię dotychczasowy program, nie czekaj na kolejne problemy. Już dziś sięgnij po miesięczną wersję testową i sprawdź Rachmistrza w swojej firmie.

Przetestuj darmowe demo Subiekta w chmurze