Podstawy

Jak zaksięgować zakup komputera poniżej 3500zł

Jak zaksięgować zakup komputera poniżej 3500zł
Współczesne przedsiębiorstwo jest bez komputera, jak żołnierz bez karabinu. Sprzęt komputerowy to obecnie jeden z najważniejszych składników majątkowych firmy. Bez względu na to, czym się ona specjalizuje. Zakup firmowego komputera to nie lada wyzwanie. Choć wgrywane jest na nie często specjalistyczne oprogramowanie, to nie musi mieć on najwyższych parametrów, gdyż nie jest to sprzęt gamingowy. Często cena takiego sprzętu nie przekracza więc 3500zł. Zatem jak zaksięgować zakup komputera poniżej 3500zł?

Jak zaksięgować zakup komputera?

Kupując komputer do firmy należy pamiętać, że musi on być dostosowany ściśle do jej potrzeb. Nie ma konkretnych przepisów mówiących, że dla danego przedsiębiorstwa komputer musi mieć konkretne parametry, ale jeśli dla firmy, która nie potrzebuje komputera do wytworzenia produktu lub usługi, podatnik zakupi najnowszy sprzęt, o najwyższych parametrach, to Urząd Skarbowy może nabrać podejrzeń i przeprowadzić kontrolę. Dlatego też przedsiębiorcy często kupują sprzęt poniżej 3500 złl. Niski koszt zakupu jest związany również ściśle z jego księgowaniem oraz amortyzacją. Według przedsiębiorców są one dla podatnika korzystniejsze i dają większe możliwości, gdyż na przykład komputer o wartości większej niż 10 tysięcy złotych jest środkiem trwałym firmy, i właśnie tak należy wtedy zaksięgować jego zakup. Bez względu na to, czy jest to sprzęt stacjonarny czy przenośny. Jeśli jednak cena nie przekracza tej kwoty, można zaliczyć go w koszty uzyskania przychodu. Odpisy amortyzacyjne dokonuje się wtedy tylko w pierwszym przypadku. 

Sprawdź: Księgowanie faktur od Google Ireland 

Jak zaksięgować zakup komputera poniżej 3500zł?

Dlaczego warto, aby koszt zakupu sprzętu firmowego podatnika nie był wyższy niż 3500zł? Aby odpowiedzieć na to pytanie warto wyjaśnić, jak zaksięgować zakup komputera poniżej 3500zł, gdyż jest to ściśle ze sobą powiązane. Dlaczego? Otóż podatnik, który nie potrzebuje drogiego sprzętu może sam zadecydować jak zaksięguje jego zakup, tak, aby było to dla niego jak najkorzystniejsze. Do wyboru ma więc trzy opcje. Zaliczyć i zaksięgować komputer do środków trwałych, ewidencji wyposażenia lub jako koszt uzyskania przychodu. 

Przeczytaj również: Jak zaksięgować prowizję za przelew?

Kupno firmowego komputera o niskiej wartości materialnej, oprócz dość prostego i korzystnego dla przedsiębiorcy księgowania, ma jeszcze tą zaletę, że można samemu dostosować oprogramowanie do potrzeb firmy. Niska cena zakupu jest bowiem często spowodowana wersją podstawową wyposażenia, w tym zainstalowanego systemu. W zależności od tego, czym dana firma się zajmuje, jak dużo osób zatrudnia w kadrach i płacach, to jej właściciel może zainstalować różne typy oprogramowania potrzebnych do prowadzenia działalności gospodarczej. Może to być jedno, wszechstronne oprogramowanie, jakim jest na przykład enova365, które pozwoli na prowadzenie sprzedaży, kadr i księgowości z każdego miejsca na świecie. Tak więc brak pracownika w pracy nie musi oznaczać braku jego wydajności, gdyż może on wyznaczone dokumenty przygotować w domu. Innym rozwiązaniem jest zainstalowanie oddzielnych programów do rachunkowości, kadr i sprzedaży. W tym przypadku niezbędne staną się programy Insert, takie jak Gestor GT służący do obsługi klienta, Rachmistrz GT, który jest elektroniczną księgą przychodów i rozchodów, Rewizor GT wspomagający dział finansowo-księgowy firm oraz Gratyfikant, który wspiera kadry i płace w przedsiębiorstwach.  Jeśli zaś niska cena komputera uzależniona jest od jego pojemności dyskowej, idealnym rozwiązaniem będzie przenieść całą dokumentację firmy do chmury. 

 


Zobacz inne artykuły