Chmura w biznesie

Jak dodać konto do białej listy?

Jak dodać konto do białej listy?
Jak dodać konto do białej listy?

Konta te są rachunkami podatników VAT – mogą to być konta rozliczeniowe, jak i rachunki służące do przeprowadzania transakcji biznesowych w SKOK. Warto więc wiedzieć jak dodać konto do białej listy.

​Zgłoszenie rachunku na białą listę

By zgłoszenie rachunku na białą listę było możliwe, trzeba wypełnić odpowiedni formularz. Te, które akceptuje administracja skarbowa, to druk CEIDG-1, NIP-2, NIP-7, a także NIP-8. To, na którym formularzu trzeba będzie zgłosić dany rachunek na białą listę, zależy przede wszystkim od rodzaju i charakteru prowadzonej działalności.

Zobacz: E-deklaracje dla spółek

​Dlaczego warto dodać rachunek do białej listy?

Zgłoszenie rachunku do białej listy przydaje się wtedy, gdy przedsiębiorca, czy właściwy urząd skarbowy chciałby wiedzieć, jak przebiegają transakcje w danej firmie. Dzięki białej liście wszystkie przelewy uznaje się za bezpieczne, a przy tym zdecydowanie łatwiej udaje się „ogarnąć” księgowość w przedsiębiorstwie, gdy wiadomo, dokąd trafiają środki z firmowego budżetu.

​Kto może dodać konto do białej listy?

Jak dodać rachunek do białej listy – tę czynność może wykonać podatnik VAT, a zatem przedsiębiorca. Inną osobą, która może dokonać takiego zgłoszenia, jest osoba będąca pełnomocnikiem. W zależności od tego, czy jest to właściciel firmy, czy inna osoba związana z daną działalnością, zgłasza się dany rachunek na białą listę poprzez wypełnienie odpowiedniego formularza.

Zanim jednak doda się kolejny rachunek na białą listę, warto wcześniej sprawdzić, czy już się on na niej nie znajduje. Dopiero wtedy można wybrać właściwy formularz i wypełnić go elektronicznie, stosując w tym celu kwalifikowany podpis elektroniczny.

Przeczytaj również: Jak założyć biuro rachunkowe?

​Podatnik wpisany w CEIDG

Jeżeli więc podatnik VAT jest wpisany w CEIDG, wypełnia formularz CEIDG-1, w którym podaje rachunki, które mają się znaleźć na białej liście. Nieraz mogą być potrzebny dodatkowy załącznik, czyli CEIDG-RB – wszystkie te wypełnione formularze należy następnie przesłać do odpowiedniego urzędu skarbowego, pod który podlega dana działalność.

​Podatnik VAT niekorzystający z CEIDG

Z kolei ci, którzy założyli firmę, ale nie korzystają z ewidencji CEIDG, wypełniają formularz NIP-7, w którym zgłaszają określone konta do białej listy. W tym przypadku najlepiej dokument ten złożyć osobiście w urzędzie skarbowym, pod który podlegają osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą.

Natomiast podatnicy VAT, którzy podlegają wpisowi KRS i którzy chcieliby wiedzieć, jak dodać konto do białej listy, muszą wypełnić formularz NIP-8. Analogicznie jak w sytuacji wyżej, dokument ten najlepiej wypełnić odręcznie i złożyć go we właściwym urzędzie skarbowym, pod który podlega działalność takiego podatnika VAT.

​Jak dodać rachunek na białą listę – spółka cywilna

W przypadku prowadzenia spółki cywilnej, zgłoszenie rachunku na białą listę jest nieco bardziej skomplikowane. Dzieje się tak, ponieważ spółka cywilna nie może mieć „swojego konta bankowego”. Dopiero wspólnicy, którzy tworzą zarząd tej spółki, mogą otworzyć rachunek, który będzie wspólny dla nich wszystkich. W ten sposób to właśnie oni zarządzają tym kontem, a nie spółka jako taka.

Pod względem formalnym jednak trzeba zgłosić taki rachunek do właściwego urzędu skarbowego nie jako konto wspólników tworzących spółkę, ale jako konto należące do spółki cywilnej. By tego dokonać, należy wypełnić formularz NIP-2.

​Zgłoszenie rachunku do białej listy – kto jeszcze może skorzystać z druku NIP-2?

Formularz NIP-2 to druk, który umożliwia zgłoszenie rachunku do białej listy nie tylko wspólnikom tworzącym spółkę cywilną. Mogą z niego skorzystać także podmioty prawne i organizacje, które nie są wpisane do KRS.

​Kiedy można zgłosić konto na białą listę?

Najczęściej dana osoba dowiaduje się, jak dodać rachunek na białą listę w momencie, kiedy zakłada działalność. Pomaga w tym na przykład systemy dla firm - Subiekt GT marki InsERT, z którego można wygodnie korzystać w chmurze, decydując się na rozwiązanie od firmy Cloudport by Itmation.


Zobacz inne artykuły