Z artykułu dowiesz się:

  • czym jest chmura internetowa

  • jak działa cloud computing

  • czym są chmury publiczne i prywatne

  • dlaczego warto pracować w chmurze

W dziedzinie techniki informatycznej od długiego już czasu obecne jest pojęcie chmury internetowej. I choć w wielu rozmowach nazwa taka wciąż się pojawia, choć wielu internautów posługuje się chmurą w swojej pracy, niewielu tak naprawdę potrafi w przystępny i jasny sposób wyjaśnić, jakie są podstawy tej technologii, jak owa chmura działa. Postaramy się więc tutaj odpowiedzieć na najprostsze z możliwych pytań: czym jest chmura internetowa? 
 

Czym jest chmura internetowa? 
 

Każdemu chyba znane jest pojęcia serwera, czyli takiego specyficznego komputera, działającego 24 godziny na dobę, podłączonego do sieci Internet. Serwer taki posiada szereg zainstalowanych w nim programów, które pozwalają wykonywać niezliczoną ilość sieciowych operacji. Do najważniejszych usług serwerów można zaliczyć te, które pozwalają na publikowanie własnych stron WWW, używanie wirtualnej poczty itd. 

Żeby zrozumieć pojęcie chmury internetowej, należy więc wyobrazić sobie całą sieć takich serwerów, które zostały ze sobą połączone. Taką dużą serwerownię na przykład. Jeżeli użytkownik do takiej sieci posiada dostęp, oczywiście tylko i wyłącznie dzięki możliwości połączenia z Internetem, może w niej w umieszczać dowolne materiały, które chciałby zachować dla siebie na przyszłość, na przykład filmy, zdjęcia, jakieś programy itp. Można więc przyjąć, że chmura jest specyficznym rodzajem dysku, pamięci masowej, takim rodzajem pamięci USB. Tyle tylko, że owa pamięć nie jest zamknięta w prywatnym, podręcznym, fizycznym nośniku, nie podłącza się jej do komputera, ale umieszczona jest w przestrzeni sieci Internet, w wirtualnym obszarze stworzonym właśnie przez sieć połączonych serwerów. 

Żeby przenieść wybrane pliki do takiej chmury, należy się z nią połączyć, oczywiście wykorzystując połączenie internetowe, używając określonego loginu i hasła. Po rozpoznaniu użytkownika chmura pozwala na wgranie dowolnych materiałów, jakie pragnie przechować w niej użytkownik. I to, co najważniejsze. Od tej pory, od momentu zapisania w chmurze plików, dostęp do nich jest możliwy z każdego urządzenia i z każdego miejsca na ziemi. Można się więc z taką chmurą połączyć z komputera stacjonarnego, telefonu, laptopa będąc w Warszawie, Nowym Jorku, Paryżu itd. Warunek jest tylko jeden – trzeba być online. 

Sprawdź: enova365 w chmurze
 

Najważniejsze pojęcia
 

Chmurę definiuje się na dwa sposoby. Pierwszy z nich określa tzw. cloud computing, czyli chmurę obliczeniową. Chmura poprzez Internet dostarcza użytkownikom określonych usług obliczeniowych, serwerów, oprogramowania, analizy, inteligencji, baz danych. Usługi tak oferowane są oparte na zewnętrznej infrastrukturze dostawcy i użytkownik musi za nie zazwyczaj zapłacić określoną cenę, najczęściej są to opłaty abonamentowe. Chmury obliczeniowe wykorzystywane są przez różne firmy. Dzięki nim pracownicy danych firm mają bezpośredni i szybki dostęp do zasobów przedsiębiorstwa, wybranych aplikacji, wspólnych danych. Drugi sposób definiowania określa chmurę publiczną. W tym przypadku chodzi o cały zakres usług dla indywidualnego użytkownika, o którym powiedzieliśmy wcześniej. Zewnętrzny usługodawca zapewnia dostęp do plików, programów, zdjęć, filmów, jakie internauta zapisał w chmurze. Takie publiczne chmury są udostępniane przez wielkich potentatów na rynku usług internetowych, przez Google, Microsoft czy też Amazon. Warto wspomnieć tutaj o innych rodzajach chmur, które funkcjonują w przestrzeni Internetu. Są to chmury prywatne ( własne, dostępne w prywatnej sieci wewnętrznej), hybrydowe ( zespolone właściwości chmur publicznych i prywatnych), dedykowane ( wyodrębniona przestrzeń serwera, przeznaczona do obsługi tylko jednej firmy).
 

Zalety korzystania z chmury internetowej
 

W przypadku chmury można mówić tylko o samych zaletach. Przede wszystkim daje ona użytkownikom bezpieczeństwo przechowywania danych, ponieważ serwery, na których je zapisano, są doskonale zabezpieczone. Kradzież danych jest raczej niemożliwa. Kolejna rzecz to wygoda w pracy, jaka jest dzięki chmurze oferowana. W wybranej firmie na jednym dokumencie może pracować kilku użytkowników, wystarczy tylko, że połączą się z chmurą i jednocześnie mogą opracowywać taki sam dokument. Kolejnym pozytywnym aspektem chmury jest jej pojemność. Chmura ma pojemność w zasadzie nieograniczoną, można ją zwiększać w miarę potrzeb. Zwykły dysk czy pamięć USB pojemność ma zawsze określoną, ustaloną raz na zawsze. No i rzecz najważniejsza – dostęp do danych zapisanych w chmurze możliwy jest z każdego urządzenia, które może połączyć się z siecią Internet, oraz z każdego miejsca na ziemi. Jak widać, przewaga chmury nad fizycznym nośnikiem danych, zainstalowanym w prywatnym komputerze, jest bezsprzeczna.

Sprawdź Subiekta w chmurze, przetestuj demo za darmo TUTAJ.