Podstawy

Jak założyć biuro rachunkowe?

Jak założyć biuro rachunkowe?

Kto może prowadzić biuro rachunkowe?

Jeszcze niecałą dekadę temu, do pełnienia zawodu księgowego wymagany był specjalny certyfikat zawodowy wydawany przez Ministra Finansów. W 2014 roku została przeprowadzona nowelizacja przepisów. W zgodzie z nowym stanem prawnym prawie każdy może prowadzić biuro rachunkowe bez certyfikatu, natomiast wymogi potrzebne do pełnienia zawodu księgowej to:

  • Posiadanie zawodowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.

  • Posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych

  • Bycie osobą niekaraną

Na barkach księgowego spoczywa ogromna odpowiedzialność, nie powinien więc dziwić wymóg posiadania przez niego zawodowego ubezpieczenia OC. Roczny koszt podstawowego ubezpieczenia OC dla księgowego to od 250 do 350 zł rocznie, w zależności od oferty danego ubezpieczyciela. W wypadku prowadzonej działalności gospodarczej rozliczanej na zasadach ogólnych kwotę tą możemy wpisać w koszta. Jest to o tyle istotne, że własnego biura rachunkowego nie założymy bez posiadania działalności gospodarczej. Posiadanie własnej działalności ułatwia także znalezienie pracy w księgowości – wiele firm preferuje współpracę na zasadach B2B.

Biuro rachunkowe – jak założyć

Procedura założenia biura rachunkowego po 2014 roku została znacząco uproszczona. Aktualnie, osoby chcące prowadzić własne biuro rachunkowe muszą założyć odpowiednio sprofilowaną działalność gospodarczą. Mówiąc o sprofilowaniu, mamy tu na myśli przypisanie jej odpowiedniego kodu PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności). Jakie PKD dla biura rachunkowego jest odpowiednie? W wypadku tego rodzaju działalności będzie to kod 69.20. Z (działalność rachunkowo-księgowa; doradztwo podatkowe). Drugim wymogiem dla prowadzenia biura księgowego/rachunkowego jest spełnienie warunków wymaganych do pełnienia zawodu księgowej

Z jednej strony wyżej opisany stan rzeczy jest niewątpliwym ułatwieniem dla osób planujących rozpoczęcie działalności w szeroko pojętej rachunkowości. Z drugiej zaś, brak wymagań w kwestii uprawnień sprawia, że zawód ten zaczynają pełnić osoby nieposiadające odpowiedniego doświadczenia. Można to jednak uznać za szansę – zadbaj o jakość świadczonych usług i na bieżąco odświeżaj wiedzę. Zawód księgowego wymaga stałego zaznajamiania się z przepisami, które jak wiadomo, szczególnie w Polsce, potrafią się zmieniać kilka razy w roku. Obok wiedzy, wyróżniać Cię może także standard świadczonej usługi – zobacz, jak wiele możesz zyskać dzięki wykorzystaniu technologii chmurowej w zawodzie księgowego.

Usługi księgowe i rachunkowość online

Programy takie jak Symfonia Finanse i Księgowość czy R2płatnik umożliwiają prowadzenie księgowości online. Jakie są zalety takiej formy prowadzenia księgowości?

  • Wygodny dostęp do dokumentacji z poziomu komputera – jasno, przejrzyście i z podziałem na konkretnych klientów. Zapomnij o przekopywaniu się przez góry dokumentów.

  • Więcej miejsca na dysku twardym i w szafie – półki pełne segregatorów z dokumentami, jeszcze do niedawna były stałym elementem codzienności każdej księgowej. Czy wiesz, że większość dokumentów możesz przechowywać w formie elektronicznej? Cyfrowa FV jest takim samym dokumentem sprzedażowym jak jej wersja papierowa. Miejsce na dysku twardym nie jest również wymagane – dokumenty możesz przechowywać na zewnętrznym serwerze dzięki rozwiązaniom zapewnianym przez CloudPort.

  • Bezpieczeństwo – większość dokumentacji przechowywana jest na zewnętrznym serwerze, dostęp masz do niej wyłącznie Ty i osoby upoważnione. Serwery chmurowe są dużo lepiej strzeżone przed ewentualnymi atakami hakerskimi niż komputery biurowe i domowe.

  • Możliwość pracy zdalnej – z każdego miejsca posiadającego dostęp do internetu

Dodajmy do tego zadowolenie klienta – ceniącego sobie dostępność usługi. Prowadzenie biura rachunkowego w przestrzeni cyfrowej jest po prostu wygodne dla obu stron, większość spraw możemy załatwić zdalnie, bez dojazdów i spotkań. Oczywiście, obok formy świadczenia usługi równie ważna jest Twoja wiedza i doświadczenie – połączenie wysokich kwalifikacji z przystępną formą świadczonej usługi sprawi, że Twoje biuro rachunkowe będzie stale pozyskiwać nowych klientów.

 


Zobacz inne artykuły