Kredyt kupiecki - wady i zalety, co to?

Istnieje wiele sposobów na to, żeby wspomóc własną działalność gospodarczą środkami finansowymi. Nie zawsze kredyty bankowe to najkorzystniejsze rozwiązanie mające na celu utrzymanie płynności finansowej. Jednym z ciekawych sposobów jest kredyt kupiecki. Co to jest, jakie ma wady i zalety a także, w jaki sposób można go zdobyć? Podpowiadamy.

Zobacz także: Rozliczanie godzin nadliczbowych

Kredyt kupiecki - co to jest?

Pewnie wiele osób pierwszy raz spotyka pojęcie kredyt kupiecki. Ustawa o bankowości ani żadna inna nie wspomina o takiej formie pożyczki. Wynika to przede wszystkim z jego charakteru. Udzielany jest bowiem przez jedno przedsiębiorstwo drugiemu. Najczęściej jest to forma odroczenia płatności za towar, który został dostarczony. Może to być także zaliczka na wykonanie usługi lub dostarczenie towaru w najbliższej przyszłości. 

Z reguły taka forma kredytowanie dotyczy małych i średnich przedsiębiorstw lub jednoosobowych działalności. Często kredyt kupiecki w bilansie firmy pojawia się w sytuacji, kiedy zaistnieją problemy z dostawami czy przelewami od innych kontrahentów. Istnieją jednak przedsiębiorstwa, których działalność w dużej mierze opiera się o kredyt udzielany przez hurtownię lub producenta. Kluczem do sprawnego poruszania się w takiej działalności jest jednak sprawny system do prowadzenia księgowości.

Przeczytaj: Jak założyć biuro rachunkowe?

Kredyt kupiecki - oprocentowanie i warunki przyznawania

Szczególny rodzaj kredytu charakteryzuje się również wyjątkowymi warunkami przyznawania. Niewątpliwie przyznanie go partnerom biznesowym jest formą wyrażenia zaufania. Warunki przyznawania określa sam udzielający takiego kredytu, jednak z pewnością oceni wypłacalność firmy. To pożyczkodawca decyduje także, do jakiej wartości towaru lub usługi może zaufać swojemu dłużnikowi.

Kredyt może być przyznawany na dowolny okres, co często związane jest z branżą i wartością pożyczki. Z reguły jest to miesiąc, sporadycznie okres wydłuża się do trzech miesięcy. W przypadku kredytu kupieckiego oprocentowanie jest zerowe. Firma udzielająca takiego kredytu zrzeka się odsetek należnych za zwłokę w zapłacie. 

Część osób pewnie zastanawia się po co stworzono kredyt kupiecki? Co to jest innego jak nie odroczenie płatności za fakturę? Jednak w przypadku umowy pomiędzy przedsiębiorcami dobra wola jednej ze stron jest udokumentowana. Pożyczkodawca nie upomina się o odsetki za zwłokę, a kredytobiorca może spokojnie czekać na przelew lub pracować nad wykonaniem usługi. Dlatego ważne jest, żeby w jakiś sposób udokumentować kredyt kupiecki. Wzór takiego dokumentu bez problemu można znaleźć w dobrym oprogramowaniu do księgowania. 

Kredyt kupiecki - wady i zalety

Charakterystyka tego kredytu sprawia, że jest on uznawany za najtańszy z punktu widzenia pożyczkobiorcy. Pozwala utrzymać płynność finansową, amortyzować koszty i łatwiej prowadzić własny biznes. Niestety firma stale wydaje się dysponować cudzymi środkami, co w perspektywie czasu nie jest zbyt korzystne.

Także firma, która udziela kredyt kupiecki wady i zalety tego rozwiązania powinna dobrze przekalkulować. Wydaje się, że po stronie wierzyciela są jedynie straty. Nie może dysponować własnymi środkami, a dodatkowo podejmuje ryzyko, że ich zwrot nastąpi później. Jednak po stronie zalet należy postawić utrzymanie rynku zbytu i zatrzymanie przy sobie stałych klientów. Często także towar pobierany na kredyt kupiecki nie będzie podlegał promocjom czy obniżkom cen. W związku z tym zysk będzie większych, choć pojawi się później. 

Jak ująć kredyt kupiecki w bilansie firmy?

Taka forma pożyczki, która nie przynosi firmie wymiernych korzyści ani strat nie musi być w szczególny sposób księgowana. Kredyt kupiecki w bilansie miesięcznym czy rocznym często wcale nie jest uwzględniany. Dla ułatwienia księgowania kredytów kupieckich z poziomu przedstawicieli handlowych czy sprzedawców warto skorzystać z dobrego oprogramowania dostępnego z różnych urządzeń mobilnych. W CloudPort można otrzymać dostęp do zaawansowanych systemów wspierających księgowość dostępnych w chmurze. Dzięki temu pracownicy terenowi zajmujący się zbytem towaru będą mieli ułatwiony dostęp do księgowości. Zapraszamy do sprawdzenia testowej wersji oprogramowania przez miesiąc za darmo.