System SAP - co to jest?

Stanąłeś w ostatnim czasie przed zapytaniem o system SAP? Co to jest - zastanawiasz się pewnie, czytając nagłówek tego poradnika. Tymczasem SAP może przynieść wiele ciekawych rozwiązań Twojej firmie i wznieść jej organizację na wyższy poziom. W poradniku tłumaczymy nazwę SAP, przedstawiamy to rozwiązanie, a Ty sam zdecydujesz, czy przyda się w Twoim biznesie. 

Przetestuj SAP Business One w chmurze

Co to jest SAP?

Zacznijmy od rozszyfrowania nazwy, czyli odpowiedzi na pytanie, co to jest SAP. Jest to skrót od angielskiego sformułowania Systems Applications and Products in Data Processing. Jednak tak naprawdę nazwa SAP powstała od Systemanalyse und Programmentwicklung, czyli niemieckiej nazwy firmy informatycznej. To ona jako pierwsza stworzyła system, który służy do zarządzania zasobami w przedsiębiorstwie. 

Choć SAP to nazwa firmy, powszechnie przyjęło się stosowanie tego nazewnictwa w odniesieniu do oprogramowania. Podobna sytuacja, choć w znacznie innej branży miała miejsce w naszym kraju. Wszystkie zamki do drzwi z wkładką nazywano Łucznik, choć firma była jedynie producentem i to nie wszystkich modeli. Dlatego słysząc skrót SAP, w zależności od sytuacji skojarzysz go z ERP lub firmą informatyczną, która jest światowym liderem w tworzeniu takiego oprogramowania.

SAP po polsku można tłumaczyć jako zintegrowany modułowy pakiet oprogramowania. Przeznaczony jest do analizy i planowania zasobów przedsiębiorstwa. Powszechnie używa się nazwy ERP, jednak skrót SAP jest stosowany wymiennie. 

System SAP - co to jest i jakich obszarów dotyka?

Skoro odpowiedzieliśmy sobie na pytanie o program SAP, co to jest i skąd pochodzi nazwa, pora na przedstawienie zakresu jego działalności. Systemy to zbiór różnorodnych aplikacji, które mają za zadanie zbieranie danych z całego przedsiębiorstwa. Analizie poddawane są wszystkie aspekty, każdy element procesu produkcji czy siatki logistyczne. Aplikacje gromadzą dane, przetwarzają je i analizują. 

Co istotne, aplikacje działające w ramach systemu SAP traktują przedsiębiorstwo i jego zasoby jako całość. Niezależnie od tego, jak mocno rozbudowana jest jego struktura, wszystkie elementy trafiają do jednej bazy danych. Pozwala to analizować zasoby i ułatwia podejmowanie kluczowych decyzji z punktu widzenia całego przedsiębiorstwa. Przy standardowym oprogramowaniu, które jest inne dla każdego działu, takich możliwości niestety nie ma.

System SAP dotyka kilku kluczowych zagadnień związanych z działaniem firmy. Kontroluje finanse, czyli rozliczenia z dostawcami, odbiorcami, koszty utrzymania pracowników, koszty stałe i inne wydatki. Pozwala na zarządzanie zasobami ludzkimi, logistyką przedsiębiorstwa, a także umożliwia kontrolę wszystkich etapów działalności. Ponadto możesz wybrać jeden z kilkunastu wariantów oprogramowania dedykowanego konkretnym branżom. 

Co daje oprogramowanie SAP w firmie?

Jak zauważyłeś, systemy SAP w przedsiębiorstwach dotykają bardzo wielu dziedzin jego funkcjonowania. Możesz się zastanawiać, do czego potrzebne są działania takiego systemu. Tymczasem analiza całościowych danych pozwala na podejmowanie kluczowych decyzji dla firmy. Można łatwo dostrzec różnice w przychodach konkretnych działów, przeanalizować zyski z działalności czy dostrzec inne zjawiska. System SAP okaże się bardzo przydatny w sytuacjach kryzysowych. Wówczas błyskawiczne zebranie danych, zestawienie ich i przedstawienie w czytelnej formie graficznej ułatwi podjęcie szybkiej decyzji o najlepszym wariancie reakcji.

Wiesz już, co to jest SAP i chciałbyś wdrożyć go w swojej firmie? Skorzystaj z oferty CloudPort i usprawnij pracę swojej firmy. Oprogramowanie dostępne jest w chmurze, a dane będą gromadzone na bezpiecznych serwerach zewnętrznych. Dzięki temu będziesz miał dostęp do niego z dowolnego urządzenia podłączonego do sieci. Ułatwi to zarządzanie firmą, nawet jeśli będziesz na wakacjach czy z dala od biura. Teraz możesz skorzystać z miesięcznego okresu próbnego, który pozwoli Ci ocenić możliwości systemu na przykładzie zasobów Twoje firmy.

Chcesz wdrożyć system SAP w swojej firmie? Sprawdź mapę partnerów: Dolnośląskie, Kujawsko-pomorskie, Lubelskie, Lubuskie, Łódzkie, Małopolskie, Mazowieckie, Opolskie, Podkarpackie, Podlaskie, Pomorskie, Śląskie, Świętokrzyskie, Warmińsko-mazurskie, Wielkopolskie, Zachodniopomorskie