Chmura w biznesie

System WMS - wady i zalety rozwiązania

System WMS - wady i zalety rozwiązania
System WMS - wady i zalety rozwiązania

Prowadzenie handlu zależy w dużej mierze od logistyki magazynowej. Warto więc zadbać o infrastrukturę także pod kątem informatycznym. Zobacz, co potrafią narzędzia i jak dzięki nim można usprawnić pracę firmy. Lepsza obsługa dostaw przekłada się na większe zyski.

Co to jest system WMS?

Systemy dla firm nierzadko decydują o sukcesie przedsiębiorstw. Jeśli chodzi o rozwiązania, takie jak system WMS, opis powinien rozwiać wątpliwości. WMS to skrót od warehouse magazine system, co w tłumaczeniu oznacza system zarządzania magazynem. Dodajmy, że WMS jest częścią oprogramowania do kompleksowego prowadzenia firmy - systemów ERP, które składają się z elastycznych modułów. Tylko w nielicznych przypadkach programy WMS są osobnym narzędziem, które jedynie uzupełnia funkcje platformy ERP. Jeśli dwa systemy działają osobno, kluczową kwestią jest przepływ danych między nimi. Bez względu na użyte rozwiązania techniczne, zadaniem systemu WMS jest optymalizacja pracy magazynu. Pozwalają one na pełną koordynację procesów, która w efekcie redukuje ilość błędów pracowników i skraca czas dostawy produktów.

Zobacz również: Oprogramowanie e-commerce

Ocena systemu WMS. Wady i zalety systemu

Jak każdy system, również system WMS ma wady i zalety. Zacznijmy od pozytywów. Niewątpliwym plusem stosowania WMS jest łatwe zbieranie szczegółowych informacji o towarach. Dzięki systemowi da się w prosty sposób zoptymalizować przepływ pracy. Poza tym system pozwala na łatwe raportowanie i tworzenie wykresów. Wygenerowane zestawienia dają obraz pracy w określonym przedziale czasowym. Co więcej, system WMS pozwala na łatwą integrację z innymi systemami elektronicznymi. Pozwala także na łatwą i wygodną kontrolę przedsiębiorstwa.

Podczas wyboru systemu WMS, wady i zalety mają wpływ na ostateczną decyzję. Jeśli chodzi o negatywne aspekty użytkowania systemu, możemy do nich zaliczyć konieczność dostosowywania parametrów do każdej firmy. Dobre wdrożenie systemu WMS opisanego powyżej wymaga analizy. Przed podjęciem działań konieczne jest przemyślenie potrzeb firmy, jej cech i ewentualnych problemów. Inna wada systemu WMS to podatność na awarie. Jedna osoba może spowodować błąd, który będzie miał konsekwencje dla całego przedsiębiorstwa. W oprogramowaniu tej klasy łatwo doprowadzić do reakcji łańcuchowej. 

System WMS - cena wdrożenia

Najczęściej systemy WMS dostarcza się licencji subskrypcyjnej lub licencji na czas nieokreślony. Pakiety oferowane przez firmy różnią między sobą ze względu na złożoność. W kwestii doboru systemu WMS cena jest zależna od potrzeby przeprowadzania procesów magazynowych, ilości użytkowników, czy liczby interfejsów. Według szacunków, przy wdrożeniu systemu WMS, cena dla średniej wielkości magazynu to kilkaset tysięcy złotych, przy integracji platformy WMS z ERP. Znacznie wygodniejsze wydaje się wykorzystanie systemu ERP, dzięki któremu wszystkie dane będą w jednym miejscu. Pamiętaj jednak, że system WMS posiada więcej zaawansowanych funkcji obsługi magazynu.

Przeczytaj: Na czym polega automatyzacja i optymalizacja magazynu? 

System WMS - prezentacja możliwości

W kwestii zarządzania magazynem polecamy skorzystanie z systemów ERP. W ofercie firmy InsERT znajdziesz system Subiekt GT, który za pośrednictwem Sfery można rozszerzyć o dodatek - system WMS. Prezentacja tego połączenia wypadła obiecująco. Nowoczesna aplikacja pozwala na zarządzanie stanami magazynowymi, obsługę skupu, czy kontrolę wydań magazynowych. Wiele funkcji pod ręką usprawnia pracę. Tym bardziej że teraz system ERP można przenieść do środowiska chmurowego. Innowacja zapewnia oszczędność, bezpieczeństwo i wygodę. Sprawuj nadzór nad magazynem z każdego miejsca na świecie. Pracuj używając smartfona, tabletu, czy laptopa tam, bez względu na swoje położenie.


Zobacz inne artykuły