Chmura w biznesie

Na czym polega automatyzacja i optymalizacja magazynu?

Na czym polega automatyzacja i optymalizacja magazynu?
Na czym polega automatyzacja i optymalizacja magazynu?

Automatyzacja i optymalizacja procesów magazynowych niosą za sobą wiele korzyści wpływających na jakość obsługi klientów. Dowiedz się wszystkiego na temat usprawnień magazynu i sposobów na wdrożenie planów w życie.

Czym jest optymalizacja procesów magazynowych?


Optymalizacja procesów magazynowych to nic innego niż kompleksowa poprawa logistyki magazynowej. Działania optymalizacyjne dążą do zwiększenia wydajności pracy i szybszej realizacji zamówień klientów. Usprawnieniu ulegają takie operacje jak ewidencja, kontrola, czy obsługa zwrotów. Każda optymalizacja magazynu jest poprzedzona szczegółową analizą potrzeb i możliwości, bo tylko strategiczne planowanie sprosta wyzwaniom, jakie stawia rynek. Pierwszym etapem optymalizacji magazynu jest wykonanie audytu magazynu. Diagnoza pozwala dokonać usprawnień, dostosowanych do specyfiki obiektu. Po analizie można dokonać zmian, które często skupiają się wokół automatyzacji magazynu.

Zobacz: Ewidencja wyposażenia - czym jest i jak jej dokonać? 

Kiedy warto wprowadzić automatyzację magazynu?


Optymalizacja magazynu pod kątem automatyki ogranicza zapotrzebowanie na siłę roboczą i zmniejsza ilość popełnianych błędów do minimum. 

Zautomatyzowanie procesów magazynowych w logistyce ułatwia:
- kompletację zamówień, 
- identyfikację towarów,
- działania intralogistyczne,
- inwentaryzację zapasów,
- zarządzanie magazynem,
- zarządzanie miejscem zbiórki,
- przydział miejsc magazynowych,
- ustalenie ścieżki kompletacji.

Powody, dla których warto postawić na automatyzację magazynu są zależne od każdego przedsiębiorstwa. Zazwyczaj jednak działania tego typu są spowodowane wzrostem cen nieruchomości i powierzchni magazynowych, większymi kosztami zatrudnienia pracowników i coraz większymi oczekiwaniami klientów. Wobec powyższego nie może dziwić fakt, że automatyzacja procesów magazynowych w logistyce staje się trendem. Chęć robotyzacji i automatyzacji zakładów pracy w Polsce wyraziło 33% małych i średnich przedsiębiorstw. Automatyzację magazynu warto wprowadzić w każdym momencie, niezależnie, czy planujesz otworzenie firmy, czy chcesz kontynuować sprzedaż towarów.

Co zmienia optymalizacja magazynów?


W kwestii optymalizacji procesów magazynowych warto postawić na innowację. Wykorzystanie regałów dostosowanych do specyfiki pracy zwiększa wydajność pracy. Poza tym odpowiednie wykorzystanie regałów wpływa na odpowiednie wykorzystanie przestrzeni i zwiększenie szybkości realizacji zleceń. 

W zakresie potencjalnych zmian mieści się:
- zmiana obszarów rozmieszczenia stref,
- sposób wykorzystania jednostek ładunkowych,
- rozmieszczenie środków transportu technicznego,
- zwiększenie bezpieczeństwa pracy,
- eksploatacja wózków widłowych,
- redukcja kosztów inwestycji,
- zmiana systemu informatycznego.

Automatyzacja dla małych firm


Wiele osób zastanawia się jak powinien wyglądać proces magazynowania na przykładzie firmy dysponującej małym magazynem. W przypadku mniejszych biznesów warto postawić na częściową automatyzację magazynu, które zredukuje błędy i ułatwi wysyłkę towarów. 

Przeczytaj także: Jak dokonać inwentaryzacji w Comarch ERP Optima?

Program do automatyzacji magazynu


Procesy magazynowe w logistyce wymagają sprawdzonych narzędzi. Zarówno automatyzacja, jak i optymalizacja nie obejdą się bez odpowiedniego oprogramowania. enova365 to system, który znakomicie sprawdzi się do usprawnienia czynności magazynowych. Za jego pomocą łatwo zdefiniujesz procesy, w których dokumenty, informacje i zadania mogą być przekazywane jeszcze szybciej. Oprogramowanie ułatwi pracę magazynowe i usprawni workflow. 

Nowa technologia daje możliwości przeniesienia systemu do chmury obliczeniowej. Wirtualne środowisko zapewni Ci oszczędność, mobilność i wygodę. Od teraz możesz monitorować magazyn i dokonywać operacji z każdego miejsca na świecie. Warunkiem jest tylko posiadanie urządzenia z dostępem do internetu. Prawda, że to proste?


Zobacz inne artykuły