Podstawy

Dokumenty magazynowe - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Dokumenty magazynowe - wszystko, co musisz o nich wiedzieć
Dokumenty magazynowe - wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Jeśli prowadzisz handel, wiedza na ich temat będzie dla Ciebie pomocna. Przedstawiamy dokumenty magazynowe, wzory, programy do wystawiania wz i wiele więcej. 

Czym są dokumenty magazynowe?

Dokumenty magazynowe służą do zapisu takich czynności jak przyjęcie, wydanie i przesunięcie towaru. Pozwalają na ustalenie realnego stanu ilości towaru na magazynie. Zasady prowadzenia dokumentacji magazynowej reguluje ustawa z 29 września 1994 roku o rachunkowości. Dokumenty magazynowe dzielimy ze względu na przepływ towarów. Mogą one przechodzić z magazynu lub do magazynu i dotyczyć osób z wewnątrz lub zewnątrz firmy. Poznaj dokumenty magazynowe i wzory.

Dokumenty magazynowe PZ

Przyjęcie zewnętrzne to grupa dokumentów przychodowych, które stosuje się przy zakupie lub nieodpłatnym przyjęciu towaru na stan. Przyjęcia są wystawiane przez pracownika magazynu po przedłożeniu dokumentu potwierdzającego dostawę. Przyjęcie zewnętrzne jest istotne zwłaszcza przy dostawach niefakturowanych.

Dokument PZ powinien zawierać takie elementy jak:

- numer kolejnego dokumentu,
- datę wystawienia,
- termin przyjęcia dostawy,
- cenę jednostkową,
- ilość towaru przyjętego na stan,
- dane osoby przyjmującej towar oraz dostawcy,
- podpisy obu stron.

Dokumenty magazynowe PW

Przyjęcie wewnętrzne to z kolei dokument stosowany podczas odbioru materiału od jednostki należącej do danego przedsiębiorstwa. Cechą tego dokumentu jest brak kontrahenta. Forma przyjęcia wewnętrznego jest podobna do zewnętrznego, z tą różnicą, że dokument musi zawierać jedynie dane osoby wystawiającej PW.

Dokumenty magazynowe WZ

Jeśli chodzi o WZ należy on do dokumentów magazynowych rozchodowych. WZ to wydanie towaru na zewnątrz podczas sprzedaży lub przekazania. Odpowiedni program do WZ wygeneruje dokument zawierający wszystkie potrzebne informacje.

Dokument WZ powinien zawierać takie elementy jak:
- numer kolejnego dokumentu,
- datę wystawienia,
- termin wydania towaru,
- oznaczenie dotyczące towaru,
- cenę jednostkową,
- ilość wydawanego towaru,
- dane obu stron - wystawcy i odbiorcy,
- podpis pracownika wystawiającego WZ.

Warto znać dokumenty magazynowe. Wzory pozwolą Ci uniknąć błędów przy ich wystawianiu. Poza PZ, PW, WZ obowiązuje także:
- przesunięcie międzymagazynowe (MM), 
- zwrot wewnętrzny (ZW),
- rozchód wewnętrzny (RW), który potwierdza wydanie materiału wewnątrz danej firmy.

Program do wystawiania WZ

Systemy ERP gwarantują szeroki zakres funkcji, w którym poza obsługą działu marketingu, kadr i płac, logistyki, czy księgowości znajdziemy obsługę magazynu. Dobry program do WZ to platforma dostosowana do Twoich potrzeb. Jeśli interesuje Cię kompleksowe działanie, platformy ERP będą dobrym wyborem. Systemy takie jak enova365, SAP Business One, czy Subiekt Nexo to sprawdzone programy wystawianie WZ i wielu innych dokumentów magazynowych. Dzięki integracji i automatyzacji procesów magazynowych wiele działań da się dziś zautomatyzować, przez co praca nad obsługą zamówień i przyjęcie towaru przebiegnie w szybszym tempie. Odpowiedni program do wystawiania WZ, PZ, PW, MM, RW ułatwi Ci działanie. Program do WZ może mieć także formę podstawowego systemu magazynowego, jednak to platformy ERP są najlepsze do kompleksowego zarządzania firmą, które przydaje się w wielu aspektach biznesu. 

Zaletą programów ERP jest także ich elastyczność. Większość systemów można dziś przenieść do środowiska chmurowego, które pozwala na nowoczesną i wygodną pracę. Wirtualna przestrzeń to synonim bezpieczeństwa, oszczędności i komfortu. Od teraz dokumenty magazynowe możesz wystawić z poziomu swojego smartfona. W nadchodzącej perspektywie biznesowej środowisko chmurowe stanie się normalnością.


Zobacz inne artykuły