Podstawy

Rozliczanie kosztów produkcji

Rozliczanie kosztów produkcji

Czy naprawdę znasz faktyczny koszt produkcji wytwarzanych produktów?

Mogłoby się wydawać, że każdy przedsiębiorca dobrze zna dokładny koszt produkcji wytwarzanego przez swój zakład produktu. Przecież dana cena musi z czegoś wynikać – praktyka jednak pokazuje, że nie zawsze dokładny koszt jednostkowy dla produkcji danego produktu jest znany. Żyjemy w czasach galopujących cen – wspomniane we wstępie rosnące ceny surowców energetycznych czyli prądu i gazu oraz benzyny mają bezpośredni wpływ na wzrost cen dosłownie wszystkiego. Wyższe ceny benzyny, to wyższe ceny transportu. Wyższe ceny prądu, to wyższe ceny działania maszyn, wyższe ceny gazu to wyższe ceny ogrzewania i również pracy niektórych maszyn. Kolejne w tym peletonie można wymienić nawozy – wzrost cen rzędu nawet kilkuset procent w skali rocznej, z pewnością będzie miał odzwierciedlenie (i już ma) w kosztach produkcji spożywczej. Podobne przykłady można wymieniać w nieskończoność.

Można też wyobrazić sobie sytuację odwrotną. Co jeśli ceny zaczną w przyszłości spadać? Wraz z nimi spadną nasze koszta produkcyjne. Czy wraz ze spadkiem postanowić obniżyć cenę jednostkową produktu czy dasz się zaskoczyć konkurencji która zaoferuje dokładnie ten sam produkt, w dużo korzystniejszej cenie? W jaki sposób nadążyć za zmieniającymi się stale cenami, by móc zoptymalizować cenę jednostkową wytwarzanego produktu? Odpowiedź jest prosta, brzmi wykorzystaj system ERP!

Sprawdź: obieg dokumentów w firmie a program ERP

Rozliczanie produkcji w systemie ERP

System ERP to oprogramowanie służące do zarządzania przedsiębiorstwem – dosłownie we wszystkich jego sferach. Z pomocą tego oprogramowania poprowadzimy procesy firmowe takie jak sprawy kadrowe, sprzedaże, zamówienia czy stany magazynowe. System taki jak enova365 jest dosłownie cyfrową wersją Twojej firmy – jako przedsiębiorca masz do niej dostęp z każdego miejsca na ziemi, dzieje się tak dlatego że dzięki wsparciu CloudPort systemy takie jak wspomniana enova365 mogą wykorzystywać technologię chmurową. Konkludując, możliwość kontroli stanów magazynowych, pełna kontrola nad zamówieniami półproduktów i procesem produkcyjnym oraz ewentualna zmiana ceny wytwarzanego produktu z każdego miejsca na ziemi w zasięgu internetu? – Tak! Z nowoczesnym systemem ERP wdrożonym w przedsiębiorstwie, jest to możliwe!\

Sprawdź: jaki ERP dla drukarni?

Specyfika pracy każdego zakładu produkcyjnego jest inna, a inteligentne systemy ERP opracowano w taki sposób, aby mogły się do niej jak najlepiej dopasować – wszystko zależy od tego, w jaki sposób dany system zostanie wdrożony, za co odpowiada osoba przydzielona z firmy zewnętrznej, takiej jak CloudPort. Jeżeli system zostanie odpowiednio wdrożony, to będziesz zaskoczony tym, jak proste i dokładne może być rozliczanie produkcji. Krok po kroku przejdziesz kolejne okna umożliwiające wprowadzenie takich zmiennych jak:

  • zlecenia produkcyjne

  • zasoby produkcyjne

  • kompetencje i osoby w produkcji

  • zapotrzebowanie i rezerwacje (tutaj ujęte jest zapotrzebowanie i rezerwacje na surowce potrzebne do produkcji)

  • dokumenty magazynowe

  • kalkulacja kosztu (dzięki niej poznasz cenę jednostkową produktu po uwzględnieniu cen surowców, i możliwości produkcyjnych zakładu)

  • korekta wartości przyjęcia

Na koniec każdej kalkulacji kosztu, a także przed ponownym przyjęciem podobnego zlecenia produkcyjnego, należy wykonać korektę kosztu przyjęcia. Pozwoli nam ona poznać ostateczny koszt wytworzenia produktu po uwzględnieniu ewentualnych zmian w cenach surowców wykorzystywanych do jego produkcji. Dowiedz się więcej na temat systemu enova365. CloudPort – zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby zainteresowane wdrażaniem systemów erp pozwalających na sprawne i mobilne zarządzanie firmą.

Sprawdź również: deklaracje podatkową w systemie ERP

 


Zobacz inne artykuły