Chmura w biznesie

Systemy informatyczne w logistyce

Systemy informatyczne w logistyce
Logistyka to kluczowa rzecz w wielu firmach. Sprawdź jaki system się sprawdza.

Logistyka często nazywana jest też organizacją funkcjonowania przedsiębiorstwa. To ta gałąź działalności odpowiada za przepływ materiałów, surowców czy gotowych produktów. Można powiedzieć, że to krwioobieg każdego przedsiębiorstwa, choć często nie jest traktowana poważnie. Tymczasem systemy informatyczne w logistyce mogą usprawnić działanie w całej firmie. 

Sprawdź również: Oprogramowanie e-commerce

Czy potrzebne są systemy informatyczne w logistyce?

W wielu przedsiębiorstwach logistyka traktowana jest bardzo pobieżnie. Osoby zajmujące się zaopatrzeniem w firmie często mają odpowiednią wiedzę w tej dziedzinie i rozumieją mechanizmy działania. Jednak nie zawsze oznacza to wprowadzenie systemowych rozwiązań. Skutkuje to chaosem logistycznym w firmie, załatwianiem spraw na bieżąco i brakiem automatycznych rozwiązań. Brak też odwagi na wprowadzenie systemu informatycznego w logistyce, co mogłoby rozwiązać wiele problemów.

Tymczasem logistyka to jedna z najważniejszych gałęzi, która ma wpływ na funkcjonowanie firmy. To od sprawności dostaw, transportu i oceny zasobów zależy prawidłowe funkcjonowanie całej firmy. Dobrze dobrane systemy informatyczne w logistyce pozwalają na optymalizację procesów. Uniknie się tym samym pustych przebiegów, niepotrzebnych dostaw i związanego z nimi zamrożenia gotówki. Ponadto systemy informatyczne w logistyce mają zapobiegać przestojom spowodowanym brakiem surowców czy towarów na magazynie. Często właściciele firm nie zdają sobie sprawy, jak wiele może zmienić odpowiednie zarządzanie logistyką i jak wpłynie na finanse przedsiębiorstwa. 

Zobacz: Na czym polega automatyzacja i optymalizacja magazynu?

Jakie zadania mają przed sobą systemy informatyczne w logistyce?

Wcześniej wspomniałem o dobrych systemach, które mogą usprawnić procesy logistyczne w firmie. Tymczasem pozostaje otwartym pytanie, jakie to są dobre systemy informatyczne w logistyce? Przede wszystkim są to systemy, które będą odpowiednio dostosowane do charakteru i rodzaju działalności prowadzonej w firmie. 

Dobrym sposobem na poprawę funkcjonowania przedsiębiorstwa są gotowe systemy ERP, które pozwalają na kompleksowe zarządzanie zasobami i organizację pracy. Ich wdrożenie w firmie może zająć sporo czasu, jednak efekt jest wart Twojej uwagi. Oprogramowanie ERP działa nie tylko jako systemy informatyczne w logistyce, ale także produkcji, czy księgowości. Dzięki połączeniu ze sobą w jedną całość wszystkich zasobów przedsiębiorstwa i zestawianie rozmaitych danych będziesz mógł dostrzec rzeczy, które gołym okiem są nie do zauważenia. W mniejszych firmach takie rozbudowane systemy nie są potrzebne i możesz sięgnąć po mniej skomplikowane oprogramowanie. 

Niezależnie od tego, jakie systemy informatyczne w logistyce bierzesz pod uwagę i jaka jest organizacja firmy, muszą one mieć kilka najważniejszych cech. Przede wszystkim mają za zadanie nadzorowanie stanów magazynowych i zbieranie informacji o zapotrzebowaniu na materiały. Ponadto systemy kontrolują dystrybucję gotowych produktów do odbiorcy i w każdym momencie możesz ocenić, na jakim etapie jest dostawa. Taka wiedza może być niezbędna w sytuacjach kryzysowych w relacjach z klientem. Ponadto dobre i funkcjonalne systemy informatyczne w logistyce ułatwiają sprawy księgowania faktur, realizacji zamówień, czy status płatności faktur.

Przetestuj systemy informatyczne w logistyce

Jeśli interesują Cię systemy informatyczne w logistyce, ale nie jesteś przekonany do jednego rozwiązania, przeprowadź test. Wystarczy, że zamówisz w CloudPort zaawansowany ERP enova365, który pozwoli Ci kompleksowo zarządzać całą firmą. Cały system dostępny jest w chmurze, dlatego z łatwością dotrzesz do niezbędnych danych z dowolnego urządzenia. Z jego pomocą możesz sprawdzić, ocenić, a następnie zmienić organizację w niemal każdej dziedzinie funkcjonowania przedsiębiorstwa. System możesz testować bez zobowiązań przez 30 dni, a po tym czasie sam zadecydujesz, czy jest odpowiedni dla Twojej firmy. 


Zobacz inne artykuły