Chmura w biznesie

Zarządzanie magazynem - czy może być łatwiejsze?

Zarządzanie magazynem - czy może być łatwiejsze?
Zarządzanie magazynem - czy może być łatwiejsze?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jakie usprawnienia funkcjonowania magazynu będą najlepsze dla jego firmy. Wprowadzanie towaru na stan, przesunięcia magazynowe, czy przyjmowanie dostaw to chleb powszedni handlowców, bez względu na to, czy mówimy o tradycyjnej sprzedaży, czy e-commerce.

Usprawnienia funkcjonowania magazynu - jakie procesy można zoptymalizować?

Podczas zarządzania magazynem kluczowe jest zaopatrzenie się w odpowiedni system. To właśnie od oprogramowania powinno się rozpoczynać rewolucje w firmie. Do działań magazynowych polecamy program Subiekt GT lub Subiekt Nexo. Nowsza wersja produktu firmy InsERT oferuje choćby zautomatyzowany system synchronizujący zmiany stanu magazynowego i zmiany asortymentu. Program daje możliwość drukowania naklejek na towary za pomocą informacji zawartych w dokumencie. Za jego pomocą sporządzisz ewidencję towarów podczas ich importu i eksportu, dokonasz pełnej inwentaryzacji przez wielu pracowników w jednym czasie (w trybie pełnym i uproszczonym), dokonasz przekształcenia dokumentów i skalkulowania cen towarów. W sprzedaży internetowej bardzo istotną funkcją jest integracja oprogramowania magazynowego z oprogramowaniem sklepu internetowego. W ten sposób podczas zakupu ilość towarów jest automatycznie aktualizowana i zmieniana w czasie rzeczywistym. Takie usprawnienie funkcjonowanie magazynu pozwala uniknąć kosztownych błędów i ustalić dostępną ilość produktów, która odzwierciedla stan faktyczny.

Przeczytaj: JPK magazyn - najważniejsze informacje 

Jaki program magazynowy wybrać?

Program magazynowy upraszcza procesy sprzedażowe i pozwala na łatwe generowanie dokumentów, jak choćby JPK. Pośród oferty dostępnej na rynku poza wspomnianym Subiektem można wybrać także Sap Business One, Comarch Optima, WF-Mag, LoMag, Systim i wiele innych. Dla wszystkich rozpoczynających przygodę ze sprzedażą polecamy wypróbowanie darmowych platform albo skorzystanie z wersji demo powszechnie znanych programów magazynowych. Trzeba przyznać, że zasięg ich działania jest skrajnie odmienny. Systemy ERP to kompleksowe systemy, które usprawnią działanie firmy w wielu aspektach. Można przyznać, że obsługa magazynu jest tylko jednym z sektorów ich działań w przeciwieństwie do typowych programów magazynowych, których opcje skupiają się na obsłudze towarów i usprawnieniu funkcjonowania magazynu. To, jakie systemy będą najlepsze dla firmy, warunkuje specyfika danej działalności. Startupy potrzebują przecież innych rozwiązań niż duże korporacje, choć zakres wykonywanych czynności jest podobny.

Zobacz również: Program dla małej firmy produkcyjnej

Planowanie magazynu - na czym polega?

W procesie sprzedaży ważną rolę odgrywa logistyka. Aby zarządzanie towarami było skuteczne, trzeba zadbać o planowanie magazynu, czyli zorganizowanie infrastruktury w taki sposób, aby wszystkie procesy zajmowały jak najmniej czasy i przebiegały bez zbędnych komplikacji. Kluczem do prowadzenia sprawnej sprzedaży jest racjonalne zarządzanie zapasami, jak najszybsza realizacja zleceń, minimalizacja kosztów utrzymania magazynu, zapewnienie ciągłości towarów. I o ile w kwestii fizycznego zagospodarowania przestrzenią potrzebne jest doświadczenie, o tyle w cyfrowym prowadzeniu magazynów pomagają odpowiednie systemy. Już samo planowanie dostaw jest bardzo ważnym czynnikiem w handlu. To właśnie od planowania magazynu zależy, czy klient będzie mógł zakupić produkt w sklepie i czy otrzyma go na czas. Dzięki wielofunkcyjnym narzędziom możemy spojrzeć dziś na logistykę w wielu wymiarach. Zarządzanie magazynem to w końcu obsługa dokumentów i zamówień, które wielkością mogą niekiedy zaskakiwać. W czasach, gdy większość firm przechodzi na rozwiązania chmurowe, odpowiednie oprogramowanie jest jeszcze ważniejsze. Środowisko chmurowe to bezpieczeństwo, oszczędność i wygoda. Zarządzanie magazynem z każdego miejsca na świecie to nie przyszłość, ale teraźniejszość handlu w Polsce i za granicą. 


Zobacz inne artykuły