Podstawy

Faktura z booking airbnb - księgowanie

Faktura z booking airbnb - księgowanie
Wydatki związane z podróżami służbowymi można zaksięgować. Dotyczy to nie tylko wynajmu samochodu, przejazdu komunikacją miastową i międzymiastową czy usług gastronomicznych, ale także noclegów. Przedsiębiorcy przyznają, że preferują wynajem pokoi w hotelach. Pomimo, że ich cena jest często jest wyższa od opłaty prywatnego apartamentu, to boją się oni księgowania faktur z airbnb oraz faktur z booking na firmę. Nie taki jednak diabeł straszny, jak go malują.

Faktura z booking

Booking.com to jeden z najczęściej wybieranych, przez Polaków, serwisów pośredniczący w rezerwacji miejsc noclegowych. Oferuje on swoje usługi zarówno osobom prywatnym, jak i przedsiębiorcom. Ci ostatni, szczególnie doceniają go za łatwość i szybkość realizacji zamówienia, jak również możliwość sprawdzenia opinii, o danym miejscu. Warto jednak wiedzieć, że przedsiębiorca za nocleg nie ma możliwości otrzymania faktury z booking.com. Serwis ten przenosi bowiem zawarcie umowy z przedsiębiorcą, na obiekt wynajmujący lokal. Jakie to ma znaczenie dla właścicieli firm? Zamiast faktury z booking, dostają ją bezpośrednio od miejsca noclegowego, po dokonaniu opłaty i w dniu wymeldowania. Taki sposób zawierania umowy, kiedy booking.com jest tylko pośrednikiem, to spore ułatwienie dla podróżujących przedsiębiorców, podczas księgowania. Jeśli bowiem korzystają z noclegów w Polsce, księgują to według zasad ustalonych przez Ministerstwo Finansów. Zaś w przypadku, gdy nocleg rezerwowany jest poza granicami naszego kraju, rozliczają faktury jako import usług z krajów Unii Europejskiej lub spoza niej. Wielu właścicieli firm traktuje taki system rezerwacji noclegów i ich rozliczania za dużo korzystniejszy, aniżeli w innych serwisach. Warto dodać, że mimo iż faktury booking nie wystawia za noclegi, to za prowizję od sprzedaży noclegu za jego pośrednictwem, tak. 

Faktura z airbnb

Przedsiębiorcy często pytają, czy faktura z airbnb może zostać wystawiona na firmę. Tak, może. Wystarczy w systemie wpisać dane firmy i za każdym razem po zaznaczeniu, że wynajmujący chce fakturę, zostanie ona wystawiona. Co więcej, jeśli do opłaty doliczony jest podatek VAT, po zaakceptowaniu rezerwacji miejsca noclegowego, zostanie wystawiona faktura VAT. Należy jednak pamiętać, aby podczas wpisywania danych przedsiębiorstwa, koniecznie wpisać swój numer VAT, który wydawany jest przez Komisję Europejską. Na stronie Komisji, w zakładce Unia Celna i Podatkowa > Vies, wybierając oznaczenie PL i wpisując swój Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP), można sprawdzić czy dany numer VAT jest aktywny. Jest to bowiem nic innego, jak NIP podatnika z prefiksem PL.

Podatek, wliczony do faktury z airbnb, serwis pobiera od właścicieli wynajmowanych lokali w następujących krajach: Albanii, Arabii Saudyjskiej, Białorusi, Chile, Islandii, Kolumbii, Meksyku Norwegii, Rosji, RPA, Serbii, Szwajcarii, Tajwanu, Urugwaju, Bahamów, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i wszystkich państw należących do Unii Europejskiej. Fakturę VAT z airbnb przedsiębiorca może również otrzymać, jeśli jego nocleg zostanie zarezerwowany przez serwis w Chinach. Zapłata podatku należy do przedsiębiorcy i jest wliczona w całkowitą opłatę najmu lokalu. 

Księgowanie faktur z airbnb i booking.com

Zarówno airbnb, jak i booking.com to serwisy do rezerwacji noclegów, które zostały założone poza granicami naszego kraju. Booking.com zarejestrowane jest bowiem w Holandii, a dostawcą usług internetowych airbnb jest Irlandia. Dlatego księgowanie faktury z airbnb i booking.com według polskiego ustawodawcy, powinno być traktowane jako import usług. Przedsiębiorca, który chce uwzględnić powyższe dokumenty w swoich rozrachunkach z Urzędem Skarbowym, musi zatem zarejestrować swoją firmę do VAT-EU. Jeśli tego nie zrobi, nie może rozliczyć faktur z airbnb i booking.com. Rodzi się też pytanie jak, zgłoszony do VAT-EU, podatnik ma zaksięgować powyższe dokumenty? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę czy faktura posiada naliczony podatek VAT czy jest tak zwaną odwróconą fakturą. W pierwszym przypadku księgowana kwota z faktury jest kwotą brutto, w drugim- należny podatek właściciel firmy musi do Urzędu Skarbowego odprowadzić sam. Istotne jest również, że faktury za import usług należy zaksięgować jako pozostały wydatek, czyli na pozycji 13 PKPiR.

Jeśli jako przedsiębiorca zastanawiasz się jak rozliczyć faktury z boooking czy airbnb, zainwestuj w dobry program rachunkowy, który pozwoli ci w nocy spać spokojnie, a nie zamartwiać się o księgowość w Twojej firmie. Strona Cloudport by Itmation to zbiór najlepszego oprogramowania dla współczesnych przedsiębiorców, które ułatwia nie tylko sprzedaż, ale także rozliczanie kłopotliwych faktur. 


Zobacz inne artykuły