Podstawy

Jak zaksięgować usługę gastronomiczną

Jak zaksięgować usługę gastronomiczną
Kto i co może odliczyć od podatku reguluje ustawa o podatku towarów i usług. Niestety, ustawodawca nie zezwala na odliczenie usługi gastronomicznej od podatku vat. Zatem czy można, i jak, zaksięgować usługę gastronomiczną? Czy prawodawca ustanowił wyjątki? Wielu przedsiębiorców myli usługi cateringowe z usługami gastronomicznymi, jedne i drugie wliczając w koszty firmowe i odliczając od nich podatek vat. I jest to podstawowym błędem. Po pierwsze obie usługi, choć dla wielu osób wydają się podobne, są zupełnie różne. I tak jak catering można odliczyć od podatku vat, tak usługi gastronomicznej już nie.

Usługa gastronomiczna a księgowanie

Chcąc odpowiedzieć na pytanie jak zaksięgować usługę gastronomiczną, należy poznać jej definicję. Jest to bowiem świadczenie, które dokonane jest w lokalu sprzedającego. Dlatego też prawodawca nie zezwala na odliczenie jej od podatku vat, a także nakazuje zaksięgowanie jej jako kwoty brutto. Dokładnie reguluje to Ustawa o podatku towarów i usług z 11 marca 2004 roku, artykuł 28i, art. 41 oraz art.88 Dz.U.2021.685. Warto również zaznaczyć, że ustawodawca nie zaliczył usługi gastronomicznej do kosztów uzyskania przychodu, chyba, że nabywający usługę wykaże, że na przykład prowadził w restauracji rekrutację pracownika, omawiając z nim między innymi jego obowiązki i regulamin pracy. Brzmi absurdalnie, ale w dzisiejszych czasach coraz częściej można spotkać niekonwencjonalne sposoby pozyskiwania zasobów ludzkich do przedsiębiorstw. Ustawodawcy chodzi bowiem o to, aby nabywca usługi gastronomicznej odliczając vat, udowodnił, że świadczenie to było stricte kosztem firmowym, a spotkanie z potencjalnym klientem nim nie jest. Zalicza się go do kosztów reprezentacji oraz budowania i kreowania wizerunku.  

Przeczytaj: Jak zaksięgować sprzedaż środka trwałego?

Usługa gastronomiczna a odliczenie VAT

Jak wspomnieliśmy, ustawodawca nie zezwala na odliczenie vat od podatku przy usłudze gastronomicznej. Inaczej się ma rzecz dotycząca zaś cateringu. Należy jednak zauważyć, że ten jest usługą świadczoną poza lokalem sprzedającego. Zatem od usługi gastronomicznej nie odlicza się vat, a od usługi cateringowej już tak. Można więc stwierdzić, że przedsiębiorcy, któremu zależy na jak największych odliczeniach vat, bardziej opłaca się spotkać z potencjalnym Klientem w firmie, zamawiając posiłek na wynos, aniżeli zaprosić go do restauracji na obiad. Istotne jest również to, że jeśli w skład posiłku wchodzi alkohol, bez względu na jego jakość i ilość, to wyklucza on możliwość odliczenia vat.

Zobacz również: Jak zaksięgować zakup gruntu pod inwestycję?

Usługa gastronomiczna a odliczenie vat- wyjątki

Pomimo, że ustawodawca nie zezwala na odliczenie vat usługi gastronomicznej od podatku, to zawarł jednak wyjątki od tej reguły. Nabywca usługi gastronomicznej może odliczyć vat w przypadku, kiedy jest ona połączona z inną usługą, na przykład noclegiem, czyli jeśli świadczona jest ona w restauracji hotelowej, w której się zatrzymał: śniadanie lub obiad, jak również podczas „nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników oraz usługi przewozu osób” (art.88, pkt 4, poz.b ustawy o podatku towarów i usług). Do wyjątków można też zaliczyć spotkanie w restauracji z klientem, ale... nie potencjalnym, w celu nakłonienia go do współpracy, a już pozyskanym, z którym przedsiębiorca ma podpisaną umowę i omawia z nim tylko warunki współpracy. Jest to bardzo istotne, bowiem podczas kontroli, fiskus może żądać udowodnienia, że usługa gastronomiczna była kosztem firmowym, a nie reprezentacyjnym. Jeśli przedsiębiorca tego nie zrobi, musi liczyć się z możliwością nałożenia na niego kary. 

Odliczenia od podatku odpowiednich usług przestaną sprawiać kłopoty w momencie skorzystania z odpowiedniego oprogramowania księgowego. Takowe wraz z bardzo rozbudowaną ofertą posiada linia R2. Rozliczanie faktur, podatku, należności jeszcze nigdy nie było tak przyjazne dla przedsiębiorców. 

 


Zobacz inne artykuły