Chmura w biznesie

JPK_EWP - kogo obowiązuje i jak wygenerować dokument?

JPK_EWP - kogo obowiązuje i jak wygenerować dokument?
JPK_EWP - kogo obowiązuje i jak wygenerować dokument?

Jednolity plik kontrolny dla ewidencji przychodów to ważny dokument, który obowiązuje przedsiębiorców jako wymagana forma miesięcznego, kwartalnego lub rocznego rozliczenia. Poznaj podział JPK i dowiedz się, jak wygenerować i złożyć sprawozdanie, aby cały proces weryfikacji wniosku przebiegł pomyślnie. Plik JPK dla kontroli podatkowej można utworzyć za pomocą programu księgowego. My polecamy do tego celu Subiekt GT firmy InsERT, który w znacznym stopniu usprawnia procesy handlowe i księgowe. Co więcej, z programu można korzystać także w wersji chmurowej, która jest najwygodniejsza.

Poznaj praktyczne porady dotyczące JPK_EWP, w celu dopełnienia wszelkich wymaganych formalności. Choć sama nazwa dokumentu wydaje się enigmatyczna, cały proces tworzenia pliku i jego wysyłka są intuicyjne. W końcu rozliczenie podatkowe nie musi być wcale stresujące.

Sprawdź: Backup danych w księgowości

JPK_EWP - co to takiego?

Wiele osób zainteresowało się JPK_EWP, od kiedy zaczęli prowadzić własną działalność gospodarczą. JPK_EWP jest plikiem ewidencji przychodów na zasadzie ryczałtu mierzonego od przychodów ewidencjonowanych. Przychody ewidencjonowane są to przychody od osób fizycznych pochodzące z działalności gospodarczej, w której skład wchodzą także spółki cywilne i spółki jawne osób fizycznych. Przedsiębiorcy są zobowiązani do składania JPK tylko i wyłącznie na polecenie organów podatkowych.

Jednolity plik kontrolny ma formę klasycznego dokumentu, który z dniem 1.04.2021 zyskał nową strukturę. Plik kontrolny zawiera takie dane jak informacje na temat firmy, data utworzenia dokumentu, liczba porządkowa, okres ważności pliku, data wpisu dokumentu do ewidencji, czas, w jakim został uzyskany przychód, a także numer dowodu księgowego. 

JPK_EWP - od kiedy trzeba składać dokument?

Przedsiębiorcy, którzy wybrali ryczałt, są zobowiązani składać JPK_EWP od lipca 2018 roku na wyraźne żądanie kontroli skarbowych i podatkowych. Wiele osób poznała sprawę JPK_EWP od kiedy dostali wiadomość z urzędu. Deklaracja stanowi sprawdzenie ewidencji przychodów w firmie. Warto dodać, że regularne składanie wniosku JPK_EWP nie jest obowiązkiem. Konieczność prowadzenia elektronicznych ksiąg podatkowych spoczywa natomiast na przedsiębiorcach, którzy wybrali podatek VAT. Ryczałtowcy muszą stosować się do zaleceń organów podatkowych, na podstawie zakresu czynności dotyczących postępowania i kontroli. 

Typy rozliczeń - podział JPK

JPK_EWP to tylko jeden z typów plików kontrolnych, które obowiązują osoby prowadzące działalność. Poza nim wyróżniamy jeszcze:

- JPK_PKPiR - dokument dla podatników prowadzących KPiR,

- JPK_FA_RR - dokument dotyczący faktur VAT RR,

- JPK_FA - dokumenty dotyczące faktur sprzedaży,

- JPK_MAG - dokument dla osób prowadzących gospodarkę magazynową,

- JPK_WB - dokument dotyczący danych z wyciągów bankowych,

- JPK_KR - dokument dotyczący firm prowadzących tzw. pełne księgi np. spółki z o.o.

Jak widzisz, plików kontrolnych jest wiele i są one dopasowane do konkretnych typów działalności. JPK_VAT i deklarację VAT zastąpiono jednym dokumentem - JPK VAT. Podobne zmiany w dokumentacji ciągle są aktualizowane, dlatego polecamy na bieżąco śledzić doniesienia w tej kwestii. Polecamy składać sprawozdania takie jak JPK_EWP, od kiedy jest to tylko możliwe. Przekroczenie terminów może być surowo karane.

Przeczytaj także: Elektroniczne akta osobowe

Jak wygenerować JPK w programie Subiekt GT?

Aby utworzyć Jednolity plik kontrolny, można użyć niemal każdego programu księgowego. W łatwy sposób można dokonać tego w programie Subiekt albo innych programach autorstwa firmy InsERT. Aby wygenerować JPK_EWP, potrzebny jest program Rachmistrz GT, który można połączyć z Subiektem. Do dokumentów takich jak JPK_KR, JPK_VAT, JPK_FA, JPK_FA_RR, JPK_Mag, czy JPK_WB odpowiedni będzie natomiast sam Subiekt GT. W celu stworzeniu pliku wejdź w „Deklaracje i e-Sprawozdawczość”. Następnie wejdź w e-kontrole podatkowe i wybierz typ dokumentu, za pomocą przycisku „generuj”. Kolejny krok to określenie ram czasowych, wypełnienie pozostałych rubryk. Po tych krokach nasz plik jest już gotowy. Pozostaje tylko zatwierdzić operację przyciskiem „Generuj” i wysłać dokument do urzędu. 

Wygenerowanie pliku jest możliwe na komputerowej wersji Subiekta z przypisaną licencją. Ale czy wiesz, że wiesz, że dzięki wersji chmurowej możesz stworzyć dokument, którym można zarządzać na każdym urządzeniu, jakie posiadasz? Przekonaj się jak działa wersja cloud.


Zobacz inne artykuły