Podstawy

Kody CN na fakturze - jak ustalić? od kiedy?

Kody CN na fakturze - jak ustalić? od kiedy?
Każdy towar i usługa została przez prawodawcę dokładnie sklasyfikowana i oznaczona odpowiednim kodem. Ma to służyć szybszemu i łatwiejszemu księgowaniu, a także określić ich prawidłowe opodatkowanie z odpowiednią stawką, oclenie, nałożenie akcyzy i prowadzenie dokładniejszych statystyk. Poniżej opisane zostało czym są kody cn, od kiedy należy je stosować oraz jak klasyfikować produkty, w oparciu o kody cn.

Czym są kody cn?

Wielu początkujących przedsiębiorców zastanawia się często, jak wystawić prawidłową fakturę dla nabywcy jego towarów lub usług. Dylematy, jakie ich ogarniają mają podłoże w dużej ilości przepisów, które muszą znać, prowadząc księgowość swoich działalności. Spora ilość właścicieli firm korzysta z usług księgowych, nie zastanawiając się nad takimi rzeczami jak prawidłowe opodatkowanie czy kody cn na fakturze, część korzysta też ze specjalnych programów do księgowania. Jednakże przeniesienie obowiązku wystawiania faktur na księgowego nie zwalnia żadnego przedsiębiorcy z zaznajomienia się z aktualnymi przepisami opodatkowania i znakowania towarów i usług.

Oznakowane towary oznaczane są jako kody cn. Kody cn na fakturze to tak zwana Nomenklatura Scalona, która jest ujednolicona dla wszystkich państw Unii Europejskiej. Stosuje się ją podczas importu towaru, aby dokładnie określić jego koszt cła czy akcyzy, a na terenie naszego kraju odpowiedniej stawki podatku VAT. Pozwala także określić czy dany towar jest zwolniony z VAT, czy należy zastosować podzieloną płatność i czy należy ewidencjonować go na kasie fiskalnej. 

Przeczytaj: Kody GTU - co to jest i kiedy stosować?

Od kiedy stosować kody cn?

Od 1 kwietnia 2020 roku wszystkich przedsiębiorców sprzedających swój towar, obowiązuje Nomenklatura Scalona, która stosowana jest w całej Unii Europejskiej. Przestają też obowiązywać kody PKWiU 2008. Od 1 lipca 2020 roku, Polska zaczęła wykorzystywać kody cn do zidentyfikowania towaru, w celu nałożenia odpowiedniej stawki VAT. 

Jak ustalić kod cn?

Kodów cn na rok 2021 ustawodawca wyszczególnił ponad 12300 pozycji. Dzielą się one na kategorie umieszczone w 98 działach i XXI sekcjach. Pozwala to na szybsze poszukiwanie i ustalenie kodu cn, które wcale nie jest takie proste. Wszelkie rozporządzenia prawne związane z klasyfikacją kodów cn na fakturze można znaleźć na stronie internetowej Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie. Zaś w pliku Excel można pobrać opisową wersję Nomenklatury Scalonej. Zarówno tą aktualną, jak i wcześniejsze od 2012 roku. Wyszukując dany kod cn należy najpierw znaleźć grupę towarów, którą dany przedsiębiorca sprzedaje.

Częściej jednak przedsiębiorcy wolą wykorzystać wyszukiwarkę ISZTAR-4, dostępną na stronie Rządowej. Pozwala ona znaleźć kod WTC czyli Kod Wspólnej Taryfy Celnej, wyświetla dane dotyczące podatku i akcyzy, jak również pokazuje dane ogólnoeuropejskie, które dostępne są w systemie TARIC, czyli Zintegrowanej Taryfie Celnej Wspólnot Europejskich. Dodatkowo ISZTAR- 4 posiada Przeglądarkę Alfabetycznego Indeksu Towarów. Jest to nowa opcja, dopiero niedawno wprowadzona do systemu. Dzięki niej przedsiębiorca w szybki sposób może odnaleźć interesujący go towar i zostać przekierowany do drzewa nomenklatury. Opcją wspomagającą jest możliwość wyszukiwania tekstowego. 

Sprawdź również: Czym jest faktura RR?

Klasyfikacja produktów w oparciu o kody cn

Jak już wspomniano klasyfikacja produktów w oparciu o kody cn bazuje na kilkudziesięciu grupach towarów. Z roku na rok ich listy są aktualizowane i dostępne na stronie GUS (w pliku EXEL) oraz w wyszukiwarce ISZTAR-4. Zbiór kodów towarów przypomina w swej strukturze drzewo, które posiada listę sekcji, ich opis oraz możliwość przejścia do uwag, not i klasyfikacji. Każdy kod składa się z ośmiu cyfr nadanych przez Światową Organizację Celną. Warto zaznaczyć, że kody cn dotyczą tylko i wyłącznie towarów. Klasyfikacja usług oznaczana jest za pomocą kodów PKWiU. 

Istotnym jest, że po klasyfikacji produktów w oparciu o kody cn, oznaczeń tych nie trzeba wpisywać na fakturę. Reguluje to art. 106e ustęp 1 ustawy o VAT. Jednakże jeśli przedsiębiorca go na niej umieści nie będzie to błędem, i nie trzeba będzie dokonywać korekty dokumentu. 

Przedsiębiorca poszukujący systemu do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem, w tym księgowością, powinien zapoznać się z ofertą Cloudport by Itmation, która zawiera zróżnicowane oprogramowania, pozwalające na wprowadzenie innowacji w firmach, szybkiej klasyfikacji towarów i usług, a także prawidłowego wystawiania faktur. 

 


Zobacz inne artykuły