Podstawy

Program do obsługi PPK w chmurze

Program do obsługi PPK w chmurze
Program do obsługi PPK w chmurze

Czym jest program do obsługi PPK w chmurze?

Pracowniczy Plan Kapitałowy to nowy pomysł na trzeci filar oszczędzania na emeryturę. Zakładanie konta i organizacja odprowadzania składek przez pracowników spoczywa na barkach przedsiębiorców. Żeby prowadzenie obliczeń stało się łatwiejsze i zajmowało mniej czasu, potrzebny jest dobry program do obsługi PPK. 

Przeczytaj: Biuro na wyciągnięcie ręki, dzięki aplikacjom w chmurze

Podstawowe założenia programu PPK 

Od dawna w naszym kraju trwa próba nakłonienia Polaków do systematycznego oszczędzania. Było już kilka prób stworzenia trzeciego filaru emerytalnego, jednak los dotychczasowych już znamy. Obecnie wdrożono nowe rozwiązanie, które ma na celu oszczędzanie pieniędzy przez okres aktywności zawodowej. Program PPK jest prywatny, systematyczny i dobrowolny, jednak nie dla wszystkich. To właśnie przedsiębiorcy są zmuszeni do zorganizowania wszystkich procesów we własnej firmie. 

Założenie programu PPK jest nieco inne, niż pamiętamy to z dotychczasowych Funduszy Emerytalnych. Tutaj na składkę mają się zrzucać nie tylko pracownicy i pracodawcy, ale także organy państwa. Składki są różne dla każdego z uczestników. Pracownik może odprowadzać w zależności od chęci i możliwości od 0,5 do 2% swojego wynagrodzenia. Pracodawca z kolei dokłada 1,5% wysokości wynagrodzenia pracownika. To on jest też zobowiązany do przeprowadzenia wszystkich spraw formalnych związanych z naliczaniem składek i odprowadzaniem ich na indywidualne konto każdego pracownika. Dodatkowo swoją cegiełkę dorzuca państwo, jednak są to tak zwane dopłaty roczne i wpłata powitalna w stałych wysokościach niezależnie od dochodu pracownika. 

Z początkiem 2021 roku wszedł w życie ostatni czwarty etap wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych. Teraz PPK muszą wdrożyć między innymi  małe przedsiębiorstwa zatrudniające mniej niż 20 osób. Statystyki mówią o tym, że zaledwie 30% pracowników jest zainteresowanych płaceniem składek na taką formę oszczędzania. Choć wielu naszych rodaków nie jest zainteresowanych oszczędzaniem pieniędzy w PPK, pracodawcy muszą im dać taką możliwość. Dlatego warto zastanowić się nad wdrożeniem w firmie programu do obsługi PPK. Jeśli ze wspomnianego planu oszczędzania będzie chciał skorzystać choć jeden pracownik, program i tak się zwróci.

Zobacz: Czy na fakturze musi być na pieczątka?

Jaki program do obsługi PPK w chmurze wybrać? 

Jak widzisz, program PPK kieruje się przyzwoitymi intencjami i bazuje na współpracy pomiędzy pracodawcą, pracownikiem i organami państwowymi. Jednak to na pracodawcy spoczywają wszystkie obowiązki związane z jego organizacją oraz obliczaniem stawek składek. Dlatego dla ułatwienia pracy warto sięgnąć po odpowiedni program do obsługi PPK. 

Jeśli nie jesteś pewien, jakie oprogramowanie będzie skuteczna dla Twoje firmy, skontaktuj się z CloudPort. Nasi doradcy powiedzą, jak wygląda proces wdrożenia i który z naszych systemów najlepiej będzie pasował do wielkości i struktury Twojej firmy. Dzięki temu zdobędziesz funkcjonalne narzędzie, a przygotowanie deklaracji czy obliczenie składek nie zajmie Ci wiele czasu. Musisz też pamiętać, że program PPK powinien być dostosowany do oprogramowania wspierającego księgowość w Twojej firmie. Jeśli go nie masz, także możesz sięgnąć po odpowiedni system. 

Charakterystyczną cechą dla wszystkich programów dostępnych w CloudPort jest umieszczenie ich na serwerach zewnętrznych. Także program do obsługi PPK znajduje się w chmurze. Niesie to wymierne korzyści dla Twojego przedsiębiorstwa. Przede wszystkim uzyskujesz dostęp do oprogramowania z dowolnego miejsca i każdego urządzenia mającego dostęp do internetu. Możesz natychmiast pobrać deklarację odstąpienia od programu, jeśli taka jest wola Twojego pracownika. Program PPK w chmurze to także brak kosztów utrzymania własnych serwerów oraz wsparcie techniczne w razie potrzeby. 

Jeśli nadal interesuje Cię program PPK, ale obawiasz się o jego funkcjonalność, sprawdź go na własnej firmie. Teraz możesz skorzystać z miesięcznego okresu próbnego. Sam podejmiesz decyzję, czy program jest odpowiedni do Twoich potrzeb. Jeśli nie będziesz zadowolony, po prostu zakończysz użytkowanie bez żadnych konsekwencji.


Zobacz inne artykuły