Podstawy

Czy na fakturze musi być adres nabywcy?

Czy na fakturze musi być adres nabywcy?
Czy na fakturze musi być adres nabywcy?

Dowiedz się, co powinna zawierać faktura i jak wystawić ją prawidłowo w programach dla firm. Poznaj platformy, dzięki którym bez obaw wystawisz faktury VAT, fakturę zaliczkową, pro formę i wiele więcej.

Czy na fakturze musi być adres nabywcy?

Wedle aktualnych rozporządzeń na fakturze powinny znaleźć się adresy sprzedawcy oraz nabywcy dóbr lub usług. Prawo nie precyzuje jednak, jaki to powinien być adres. Nie wiadomo, czy chodzi o adres zamieszkania, zameldowania, czy miejsce stacjonowania firmy. Jednoosobowe działalności gospodarcze mają nie lada problem z interpretacją niejasnych przepisów. Ustawa o VAT jest w tym aspekcie bardzo nieprecyzyjna. Zważając jednak na obecne orzecznictwo, uznaje się, że chodzi o adres prowadzenia działalności gospodarczej, czyli adres siedziba firmy. 

Sprawdź: Faktura na paliwo

Jakie dane powinny pojawić się na fakturze obowiązkowo?

Wiele mówi się o tym, czego nie może zabraknąć na fakturze. Zobacz elementy, bez których wystawienie dokumentu nie może się odbyć, bo nie będzie on rozpatrywany. Do podstawowych elementów na fakturze należy:

- dokładna data wystawienia dokumentu,

- numer kolejnej faktury,

- imię, nazwisko oraz adres podatnika i nabywcy,

- datę dokonania dostawy,

- pełną nazwę towaru lub świadczonej usługi,

- dokładną miarę i ilość towarów lub rodzaj usług,

- kwoty opustów, rabatów, 

- stawkę podatku,

- pełną kwotę transakcji,

- sumę należności ogółem.

Jeśli więc zastanawiasz się, czy na fakturze musi być adres nabywcy, odpowiedź brzmi tak, jest to element obligatoryjny przy wystawianiu tego typu dokumentu. Nie należy zapominać jednak o pozostałych obowiązujących danych, bez których wiarygodność faktury może zostać łatwo podważona. Pamiętajmy do tego, że przed wystawieniem faktury wszystkie informacje powinny być szczegółowo zweryfikowane. Dane zamieszczane na dokumencie muszą być zgodne z prawdą. 

Adres na fakturze a wpis w CEIDG

Każdą działalność gospodarczą należy zarejestrować. Podczas tego procesu przedsiębiorca na druku CEIDG-1 wskazuje adres zameldowania, zamieszkania, miejsca pracy, adres korespondencyjny oraz adres przechowywania dokumentów księgowych. Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej pomoże sprawdzić i znaleźć dane odbiorcy. Duża baza informacji pozwala sprawdzić każdego kontrahenta. W rejestrze znajdziesz wszystkie dane podstawowe, zaktualizowane daty dotyczące działalności, status, dane kontaktowe, czy kluczowe informacje o wydarzeniach związane z biznesem. Skrupulatność w kwestii weryfikacji danych pozwoli Ci uniknąć wielu problemów w przyszłości. Pozwoli także uniknąć błędów przy wystawianiu dokumentów sprzedażowych, które wiążą się z koniecznością tworzenia faktury korygującej lub noty korygującej. 
 

Przeczytaj również: Faktura uproszczona - do jakiej kwoty?

Jeśli chodzi o weryfikację statusu VAT i numerów kont bankowych (biała lista), można go dokonać także w programach księgowych, za pomocą Portalu Podatkowego Ministerstwa Finansów. Taką funkcję posiada oprogramowanie R2firma, które pozwala na kompleksową zarządzanie działalnością gospodarczą, niezależnie od branży, czy specyfiki pracy.  

Programy do wystawiania faktur

Prawidłowe wystawienie i księgowanie dokumentów zapewniają nowoczesne systemy dla firm. Poza wspomnianym programem R2firma, do narzędzi, w których łatwo można generować faktury należy Subiekt Nexo, enova365, Subiekt GT, czy Sap Business One. Każdy z nich ma wbudowane gotowe szablony dokumentu, dzięki czemu podczas pracy nie trzeba się zastanawiać, czy na fakturze musi być adres nabywcy oraz jakie elementy powinny się tam znaleźć. Programy zostały stworzone z myślą o aktualnych przepisach prawnych, dając sprzedawcom pewność, że wygenerowany dokument jest prawidłowy.

Ostateczny kształt faktur można także edytować i dostosować do własnych potrzeb. Co więcej, dzięki środowisku chmurowemu w łatwy sposób możesz zarządzać firmą z każdego miejsca na świecie, oszczędzając przy tym pieniądze. Rozwiązania typu cloud są atrakcyjne z punktu widzenia wygody, ceny, ale także łatwego dostępu do potrzebnych danych.


Zobacz inne artykuły