Chmura w biznesie

Proporcja bazowa - Rachmistrz

Proporcja bazowa - Rachmistrz
Większość firm i osób samozatrudnionych rozlicza swoją działalność odprowadzając podatek VAT. Sprawdź czym jest proporcja bazowa w Rachmistrzu.

Większość firm i osób samozatrudnionych rozlicza swoją działalność odprowadzając  podatek VAT. Ta forma jest obowiązkowa dla większych firm i daje możliwość łatwego odliczenia kosztów uzyskania przychodu. Nie zawsze jednak rozliczanie podatku VAT jest proste, a przykładem może być proporcja bazowa VAT. Istnieje kilka sytuacji, w których księgowość musi wykonać proporcję bazową, a w sprawnym przebrnięciu przez ten proces może pomóc dobry program.

Sprawdź: deklaracja VAT7 Rachmistrz

Proporcja bazowa VAT - w jakich sytuacjach ją stosować?

W przedsiębiorstwach rozliczanie podatku VAT z reguły jest bardzo proste. Podatnik odprowadza do Urzędu Skarbowego różnicę, pomiędzy podatkiem wpływającym do firmy a wypływającym w postaci kosztów działalności. Jeśli współpraca toczy się między samymi płatnikami VAT i mamy do czynienia z comiesięcznymi rozliczeniami i standardowymi fakturami, sprawa jest prosta. 

Problem zaczyna się, kiedy część z naszych usług lub kosztów nie jest objęta tym podatkiem. Wówczas do prawidłowego rozliczenia wartości deklaracji VAT-7 potrzebna będzie proporcja bazowa VAT. Takich obliczeń dokonuje się w sytuacji, kiedy nie jest możliwe rozdzielenie poszczególnych wydatków i obliczenie podatku dla każdego z nich. Stanowi ona procent podatku, jaki należy zapłacić, biorąc pod uwagę cały obrót firmy. Często obliczenia proporcji bazowej wykonywane są w oparciu o obrót w poprzednim roku.

W jakich sytuacjach najczęściej obliczana jest proporcja bazowa VAT? Potrzebna jest przede wszystkim w sytuacjach, kiedy przedsiębiorstwo otrzymało dotację lub subwencję. Niektóre przedsiębiorstwa wykonują usługi, a w ramach całego procesu  część z prac nie jest opodatkowana. Proporcja bazowa w Rachmistrz pozwoli osobom księgującym wziać pod uwagę wszystkie te ewentualności. 

Sprawdź: instalacja Subiekt GT

Jak wygenerować proporcję bazową w Rachmistrzu? 

Niektóre programy wspierające księgowość mają problem z obliczeniami proporcji bazowej. Często osoby odpowiedzialne za rozliczanie prowadzą takie obliczenia na piechotę, rokrocznie pomijając system. Tymczasem proporcja bazowa w Rachmistrzu jest jedną z opcji tego programu, która ułatwia wygenerowanie deklaracji VAT-7. Dzięki intuicyjnej obsłudze każda osoba księgująca z łatwością wykona dokładnych obliczeń.

Do obliczenia proporcji bazowej w Rachmistrzu należy wybrać moduł Deklaracje i dalej e-Sprawozdawczość - Deklaracje skarbowe. Następnie z górnej zakładki Operacje wybiera się opcję Proporcja bazowa i po chwili pokazuje się tabelka. Z łatwością można przenieść proporcję z poprzedniego roku, co zamyka sprawę na kolejnych 12 miesięcy. W przypadku pierwszego roku rozliczenia, proporcja bazowa musi zostać policzona, a jej wartość wprowadzona do tabeli. Następnie każda deklaracja będzie liczona według wybranej proporcji. 

Obliczanie proporcji bazowej VAT to proces, który może sprawiać trudności szczególnie osobom, które rozliczają się samodzielnie. Obawa przed błędem lub brak znajomości wszystkich funkcji programu sprawia, że przedsiębiorcy spędzają wiele godzin, próbując znaleźć rozwiązanie. Tymczasem wybierając program Rachmistrz w chmurze, można uzyskać dostęp do poradnika jego użytkowania. Znajdą się w nim wskazówki również dotyczące proporcji bazowej. Korzystajac z oferty CloudPort można skorzystać z niezobowiązującej wersji testowej Rachmistrza w chmurze. 

Sprawdź naszą mapę partnerów i znajdź firmę, która wdroży wszystko za Ciebie!

Comarch ERP Optima Wrocław

-  ITGT Łukasz Walczyk

-  Agemit

Comp-Tech Sp. z o.o.


Zobacz inne artykuły